Jestliže občas vycestujete autem do zahraničí, jistě vás napadlo, zda máte správně vybavenou autolékárničku. Zvlášť dnes, když se u nás jejich obsah tak často mění. Zjišťovali jsme, jak to je v okolních zemích...

aid

Jedno slovo: autolékárnička. Nedávné spory o obsah našich autolékárniček ve mně vyvolaly trochu jiné otázky. Jak jsou na tom s autolékárničkami cizinci? Co když přijede turista do naší země a má vybavenou autolékárničku podle norem v jeho domovině - dostane pokutu? A co naopak já, když vyrazím vozmo do zahraničí, musím si zjišťovat, jak v které zemi má autolékárnička vypadat?

Zeptal jsem se na tento problém Tomia Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, který nás odkázal na Ústřední automoto klub České republiky (ÚAMK). Zde jsme se obrátili na Miroslava Preclíka, který se stará o mototuristické informace.

Každý stát má jinou autolékárničku!

Jak nám sdělil pan Preclík: „Každá země to má s povinnou výbavou (a tedy i autolékárničkou) jinak. Pokud se ale obáváte, že dostanete v cizině pokutu, nemusíte mít strach. „Na základě Vídeňské konvence z roku 1968 se většina zemí řídí požadavky země, ve které máte auto registrované,“ říká Miroslav Preclík.

Je také zajímavé, že některé země autolékárničku v povinné výbavě vůbec nemají. Problematické je ale to, že Vídeňskou konvenci uznává jen většina zemí, ne všechny. „Je docela úsměvné představovat si autoturistu, který si s sebou veze patnáct lékárniček,“ dodává pan Preclík.

Aby k podobným nesmyslům nedocházelo, naleznete na stránkách ÚAMK šikovný rozcestník pro motoristy, kteří se chystají do zahraničí. Zde si vyberete cíl vaší cesty (i země, přes které pojedete) a snadno zjistíte, jaké mají požadavky na povinnou výbavu vozidel - viz odkaz níže.

A jak to mají cizinci u nás?

„Když se jedná třeba o Němce, který má vůz registrovaný v České republice, musí se řídit českými předpisy a mít povinnou výbavu naší země. Ale jinak se naši policisté řídí Vídeňskou konvencí a cizincům pokuty nehrozí, respektive hrozí, pokud nemají povinnou výbavu země, ve které mají vůz registrovaný,“ vysvětluje Preclík.

Čtěte také...

Reklama