Stále se na něco vybírají peníze. Stát jakoby neměl nazbyt pro lidi, kteří finance nejvíce potřebují. Lidé, kteří mají mentální či fyzický handicap a jsou odkázáni na pomoc ostatních, si jen těžko sami na sebe vydělají. 

I proto existují instituce a společnosti, které jim vypomáhají. Je dobře, že se stále najdou lidé, kteří myslí na druhé. Ale lze se na ně spoléhat donekonečna?!

 

Asi nejvíc mě v poslední době zaujala akce, kterou odstartoval reportér České televize Jakub Knězů. Po natočení reportáže na jaře 2004 o tom, v jakých podmínkách žijí lidé v ústavu sociální péče v Psárech u Prahy, založil občanské sdružení Étincelle. Jeho cílem je pomoci ústavům pro mentálně postižené.

 

Na podzim loňského roku rozjel projekt Taška – pomozte nám při cestě do školy, díky němuž chce prostřednictvím prodeje bavlněných tašek pomoci ústavu sociální péče Zahrada v Kladně při koupi minibusu.

 

Bavlněné tašky o velikosti 48×35 cm jsou v různých barvách a dají se i prát. „Tašky vyrábí zhruba třicet klientů ústavu. Při této práci navíc rozvíjejí jemnou motoriku, estetické cítění a pracovní návyky,“ řekl k projektu Jakub Knězů. Cena jedné je 270 korun a celá cena jde jen na nákup minibusu.

 

Do projektu se zapojily i přední české návrhářky Klára Nademlýnská, Martina Nevařilová, Taťána Kovaříková, Alexandra Pavalová či Ivana Šafránková a tašky prodávají ve svých buticích. Lze si je objednat také na adrese: etincelle@email.cz

 

„Jen díky pochopení a podpoře lidí, kteří si kupují tašky, se nám podařilo získat ke konci března sto čtyřicet tisíc korun. Potřebujeme však na pořízení nového autobusu minimálně tři čtvrtě milionu korun,“ vysvětluje Jakub Knězů.  

Zaujal vás tento projekt?
Pomohl by, podle vás, stát těmto institucím, pokud by neexistovaly nadace?

Reklama