Nereagovala jsem na jejich poznámky, oni ale asi poznali, že mám strach. Nastoupili hned do auta a jeli kus za mnou. Nespustili mě z očí. Tehdy jsem pochopila, že jet autem vlastně neznamená, že mě plech chrání před vším a přede všemi. Ujela jsem asi deset kilometrů, a vykličkovala jsem z centra. A přemýšlela o tom, co asi chtějí, jestli se jen dobře baví nebo si políčili na mou kabelku nebo o co jim vlastně jde?

Pak se konečně auto se čtyřmi výrostky, co jelo celou dobu za mnou a chvílema troubilo, ode mne odlepilo. Celou tu dobu jsem si říkala: co bych dělala, kdyby ti frajírci dojeli až k našemu domu, který je na konci nové rodinné zástavby na kraji města? Byla jsem tehdy doma sama, manžel byl na noční. Riskovala bych a vystoupila z auta? Možná bych jezdila po městě, dokud by mi stačil benzín, a přemýšlela, co dělat... A nebo zavolala známým, ať poradí a pomohou...

S touto zkušeností se mi svěřila má pětatřicetiletá známá. Poradila jsem jí, ať nosí pro jistotu kasr, nic tím nezkazí, nemusí ho přeci použít, když to nebude nutné. Vysvětlila mi, že by si s tím asi neporadila a že jsou situace, kdy je i pepřový sprej vcelku k ničemu.

Proto jsem se zeptala magistry Petry Vitoušové, prezidentky Bílého kruhu bezpečí, jak by si měly počínat ženy, které občas musí vyjet autem v noci a nemají doprovod.
Do takové situace se dostane například matka, která jede naproti dítěti, pohotovostní lékařka nebo jakákoli žena, když se ocitne v nenadálé nouzové situaci, která ji nutí sednout za volant a vyjet.

Paní magistro, můžete poradit, jak se lze na takovou cestu připravit co nejlépe, aby jízda byla skutečně bezpečná, aby nás nikdo neohrožoval a neublížil nám? Existují pravidla, která je podle vás dobré dodržovat?

Ano, shrnu je do několika bodů: 

1. Předem se podívejte na mapu a zvolte trasu vedoucí po hlavních silnicích.

2. Přesvědčte se, zda máte dostatek pohonných hmot. S sebou mějte menší hotovost, mobilní telefon nebo drobné na telefonní automat.

3. Před odjezdem sdělte, kam jedete, nebo nechte doma vzkaz s odhadem času, kdy se vrátíte.

4. Lidem v cílovém místě sdělte přibližný čas svého příjezdu.

5. Pokud jedete na zavolání nebo pozvání, žádejte, aby vás druhá strana čekala před domem.

6. Pokud jedete městem, svůj pocit bezpečí zvýšíte uzamčením dveří vozu zevnitř.

7. Máte-li otevřené okno, uložte kabelku a jiné věci mimo dosah.

8. Po setmění parkujte na dobře osvětlených místech.

9. Před vystoupením z vozidla se dobře rozhlédněte.

10. Při návratu k vozidlu si připravte klíče předem do ruky. Přesvědčte se však nejprve, zda ve voze nikdo není.

Za informace poděkovala magistře Petře Vitoušové, prezidentce Bílého kruhu bezpečí