Turisté jsou někdy jak malé děti. Jakmile obdivují pamětihodnosti, přestanou hlídat své věci. Kdo ale nepolevuje v ostražitosti, to jsou ruce nenechavců…

 

A každý rok se i my stáváme turisty s foťákem na krku, s peněženkami naditými hotovostí (raději, táto, vyber víc, ať neplatíme poplatky…) a s nápady, nad kterými rozum zůstává stát.

 

„Mému synovi již podruhé ukradli doklady,“ říká Jana, maminka 21letého studenta, a pokračuje, „a to naprosto banálně. Podruhé se to stalo tak, že se nechtěli s klukama tahat s batohy po městě, a tak všichni naházeli své osobní věci do kufru auta. Marek jako poslední, takže jeho taška byla hned po ruce.“ Věci se ztratily ještě jednomu z nich, pak podle mínění policie zřejmě zloděje někdo vyrušil.

 

Auto opravdu není trezor, tak jako zadní kapsa u kalhot není bezpečným místem pro ukládání peněženky či dokladů. Jeden známý, který hodně cestuje, se přiznal k jednomu prohřešku. „Bylo to v počátcích mého cestování. Jel jsem v Paříži metrem, vystupoval jsem, když tu náhle přede mnou někdo škobrtnul, já zakolísal, vyrovnával pád, když zezadu do mne někdo lehce drcnul. No a jak jsem pak zjistil, to byl ten okamžik, kdy mne okradli…,“ varuje Tomáš, manažer jedné mezinárodní firmy.

 

Ve městě, kam jsme se vydali na dovolenou, jsme jak u vytržení. Bodejť ne, těšíme se tam celý rok, takže se pak snažíme vstřebat maximum pocitů a zážitků. A na takové „trapnosti“ a „zbytečné obavy“ zapomínáme. Až vás průvodce bude nabádat, abyste si hlídali své věci, jistě ví, o čem mluví, nepouštějte tedy jeho upozornění z hlavy. A vy, kdo jezdíte na vlastní pěst, si tyhle bezpečnostní rady musíte udílet sami…

 

  • Neodkládejte své osobní doklady a cennosti do auta. Auto není trezor.
  • Hlídejte si své věci - jak při procházce městem, tak v dopravních prostředcích – pozor na tlačenice (ve frontách na lístky, při nástupu či výstupu do/z dopravního prostředku)
  • Nebavte se s nikým o PIN či heslech, která používáte. (Jo, já na všechny své věci s PIN či kódem dávám stejné heslo, kdo si to má pamatovat, že jo?????  A řeč plyne dál, kdy pak mezi řečí třeba prohodíte, že nejlépe si pamatujete slovo krteček, protože tato postavička se vám v dětství líbila…)
  • Využívejte hotelových trezorů – nemá cenu nosit po městě celou svoji hotovost
  • Nenoste peněženky v kapsách či na vrchu tašek – rády sublimují…
  • Neodkládejte ani na chvíli své batohy – byť se jdete podívat jen na ten obrázek, co mají támhle 50 m u stánku
  • ….. – zde dosaďte zrovna tu vaši příhodu