auto

Vyplatí se člověku dopravovat se autem? Anebo je lepší chodit pěšky a používat hromadnou dopravu? Protože sám jsem dospěl k názoru, že vlastnit auto se nevyplatí, je můj osobní pohled trochu zaujatý. Zkusím se od něj v téhle úvaze tedy oprostit (i když nevím, jestli se mi to podaří)...

Město vs. vesnice

Pokud člověk žije ve městě, je pro něj mnohem snazší dopravit se kamkoli hromadnou dopravou, než když vyráží z baráčku někde v kopcích v malé vísce. Pro člověka žijícího na venkově je auto asi daleko větší nezbytností, už jen kvůli nakupování či zimě. Ale věřím tomu, že i ve vesnicích žijí lidé bez aut, zvlášť dnes, v době internetových obchodů. Ale uznávám, že jsou věci, které bez auta neuděláte, anebo jen za cenu velkého nepohodlí.

Pohodlí vs. zdraví

Skočit do auta, které stojí u baráku, je samozřejmě daleko pohodlnější než štrachat se někam kdovíkam na zastávku, anebo dojít si do vzdáleného divadla pěšky. Ovšem, pominu-li ekologické aspekty, je samozřejmě většinou mnohem zdravější vydat energii chůzí než řízením.

Jak je to s penězi?

Řekl bych, že veškeré propočty, které tvrdí, že auto se od dvou lidí vyplatí, jsou liché. Možná se vám vyplatí vzít si ve třech taxíka, ale nikdo mě nikdy nepřesvědčí, že jezdit autem je pro rodinu levnější. Pokud si dobře vzpomínám, tak v těch lepších průzkumech do dopravy autem počítají nejen pohonné hmoty, ale i běžnou roční údržbu, rozpočítanou na měsíce, či dny, ale nedokážu si vybavit průzkum, který by zahrnoval pořizovací cenu auta. A to jsou v lepším případě desetitisíce. Samozřejmě, jezdíte-li každý den na dálkové výpravy, asi se to vyplatí... Když ale auto třeba vyhrajete nebo zdědíte, pak je to jiná věc.

Ještě jednou k tomu zdraví...

Další aspekt je riziko. Myslíte, že je větší riziko jít někam pěšky a cestou si třeba vlézt do busíku, nebo vyrazit autem? Otázka vskutku svízelná... určitě, když sedíte v oplechovaném fáru, máte proti chodci při kolizi výhodu. Asi na vás také ze všech stran neútočí kapénková infekce či jiné nezbedné polétavé viry, či třeba (teď aktuálně) tuny sněhu ze střech. Ale zase na druhou stranu nemáte tolik možností úniku, když se na vás třeba řítí větší a oplechovanější bourák. Tady bych zkrátka řekl, že je to plichta.

Resumé

To nechám na vás. Máte raději pohodlí, nebo zdravý životní styl? Bydlíte ve městě, nebo na venkově? Máte štěstí, nebo si musíte vůz pořídit za vlastní peníze? Tohle jsou všechno věci, které je potřeba při pořizování auta, řekl bych, řešit. Vlastnit auto je na rozhodnutí každého a netvrdím, že je na něm něco špatného, mně se to ale nevyplatí.

P.S.: Na léto pro vás chytám s Míšou Kudláčkovou soubojovou reportáž, ve které se dozvíte, jak je to s ježděním autem a časem. Vyhraje Míša ve voze, anebo budu v cíli první já, po vlastní ose? Uvidíme...

Reklama