Každým rokem se na dovolenou autem vydávají desetitisíce Čechů. Jedná se o nejflexibilnější dopravní prostředek, který ocení především rodiny s dětmi – můžete zastavit kdykoliv a kdekoliv chcete, můžete si vzít tolik zavazadel, kolik pojme váš kufr a nemusíte se řídit váhovými limity. Pokud tento způsob dopravy také preferujete, případně se letos chystáte na dovolenou autem poprvé, máme pro vás několik rad a tipů, na co si před cestou dát pozor.

autem

Připravte auto

Než se svým autem vydáte dál než k rybníku za město nebo k babičce na venkov, přesvědčte se, že je v  dobré kondici a dlouhou cestu zvládne. Není na škodu dopřát mu prohlídku v servisu. Pokud se chystáte do zahraničí a auto není vaše, nezapomeňte si sehnat notářsky ověřený souhlas majitele s tím, že s vozem jedete do ciziny. V opačném případě můžete na hranicích narazit na problém. To platí nejen pro půjčená auta, ale také pro služební vozy nebo auta na leasing. Nezapomeňte k dokladům přidat podepsanou zelenou kartu, mezinárodně platný doklad o zaplacení povinného ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla).  Zkontrolujte také povinnou výbavu. V autě nesmí chybět výstražný trojúhelník, sada náhradních pojistek a žárovek, reflexní vesta, zvedák, klíč na matice kol, náhradní pneumatika nebo sada na opravu defektu a autolékárnička.

Pojistěte se

V rámci kontroly stavu vašeho auta zkontrolujte také své povinné ručení a havarijní pojištění. Pokud nemáte havarijní pojištění, zvažte jeho krátkodobé sjednání po dobu dovolené, kdy se s autem budete pohybovat zřejmě častěji. Nejkratší možná doba, na níž je možné auto havarijně pojistit, obvykle činí 14 dní a pojistit ho lze i s platností pouze pro Českou republiku. Nezapomeňte, že už s povinným ručením získáváte užitečného pomocníka v podobě asistenčních služeb, a to i v zahraničí. „Naši klienti s havarijním pojištěním mohou v klidu cestovat nejen v rámci České republiky, ale také po celé Evropě a v Turecku. Rozsah asistenčních služeb se týká už v základu dopravní nehody, existují i varianty pro případy poruchy,“ říká Jan Marek z České pojišťovny. Spolu s havarijním pojištěním navíc získáte i úrazové pojištění pro celou rodinu. Cestovní pojištění pro celou rodinu by v případě dovolené v zahraničí mělo být samozřejmostí.  Pojistku si můžete sestavit individuálně nebo si vybrat z přednastavených balíčků podle zaměření vaší dovolené. Pokud nemáte sjednané pojištění domácnosti, u České pojišťovny si ji na dobu, kdy budete pryč, můžete krátkodobě pojistit.

Informujte se

Při plánování individuální dovolené nepodceňujte bezpečnostní riziko. Aktuální informace o nebezpečných destinacích hledejte např. na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.  Před cestou také zkontrolujte, jestli na vámi naplánované trase nejsou žádné objížďky, které by vás mohly zdržet a ověřte si, jaké rychlostní limity a další pravidla platí v zemích, kde se budete pohybovat. Vyhnete se tím případným nepříjemnostem. Ve většině evropských zemí vám stačí jako doklad totožnosti občasný průkaz a auto můžete řídit s běžným řidičským průkazem. Jsou ale destinace, kde se bez pasu neobejdete. Nezapomeňte také na to, že každé dítě také musí mít svůj vlastní cestovní pas.

Zabavte děti

Cestujete-li s dětmi a bude-li vaše cesta trvat více než dvě hodiny, připravte se na ni včas. Dříve nebo později se děti v autě začnou nudit. Když je omrzí pozorovat krajinu a hrát slovní hříčky, můžete je zabavit přenosným DVD přehrávačem, tabletem s hrami nebo praktickým kufříkem her na cesty. Kromě zábavy nezapomeňte přibalit aspoň základní jídlo a především dostatek pití. V případě, že s rodinou uvíznete na několik hodit v dopravní zácpě, budou se vám zásoby hodit.  Trpíte-li vy nebo vaše děti cestovní nevolností, užijte před cestou vhodný lék proti kinetóze. Úzké serpentiny a křivolaké uličky však mohou pocuchat žaludek i otrlým cestovatelům, proto lék a záchranný sáček mějte při ruce i během cesty. Pocity nevolnosti vyvolává i čtení během cesty, zkuste dětem vysvětlit, že nejlepší by pro ně bylo zavřít oči a pokusit se usnout…

Nehoda v zahraničí? Zachovejte klid

Pro všechny případy s sebou v autě raději voze několik výtisků formuláře záznam o dopravní nehodě. Pomůže vám případnou nehodu zaznamenat tak, abyste nezapomněli na něco důležitého. Navíc ho obvykle od dobré pojišťovny dostanete hned v několika jazykových verzích. Správným a pečlivým vyplněním předejdete problémům s policií a pojišťovnou. Případnou nehodu v každém případě oznamte policii, a pokud je to potřeba, zavolejte záchrannou službu. Místo nehody a rozsah poškození nafoťte. Pojišťovně můžete škodu nahlásit po telefonu nebo pomocí mobilní aplikace. Aplikace Pojišťovna od České pojišťovny je zdarma ke stažení pro iPhone a telefony s operačním systémem Android. Podrobně vás provede situací po nehodě a poradí, co dělat. „Navíc z ní můžete volat přímo do klientského centra pojišťovny, kde je takový hovor vyřizován přednostně,“ upřesňuje výhody využití aplikace Jan Marek. 

Tato užitečná aplikace se vám bude hodit i pro případ, že před odjezdem na dovolenou zapomenete na cestovní pojištění – pojistíte se jednoduše cestou a ještě se slevou.

Lidé se u nehod v zahraničí často obávají především případné jazykové bariéry. Pro tyto případy je vám k dispozici asistenční služba vaší pojišťovny, jejíž operátoři vám se vším rádi pomohou. Důležitá je hlavně jedna věc – nikdy nepodepisujte nic, čemu zcela nerozumíte. Raději připojte vlastní prohlášení v češtině, a to podepište.

Šťastnou cestu!

Více informací o pojištění najdete na www.ceskapojistovna.cz

česká pojišťovna

Reklama