Pro mnoho z nás asi ano, ale všichni víme, že ne každý výběh takto probíhá. Jak si tedy zpříjemnit ty naběhané kilometry, při kterých máme pocit, že nohy zůstaly někde na gauči a nejbližší příroda je asi tak daleko jako šance, že v myšlenkách utečeme každodenním starostem a nevypustíme u toho duši? Nám na tuto otázku odpověděly audioknihy.

Jistě, svižnější běh si dobře rozumí s hudbou, která umí kroku dodat ten správný rytmus, ale komu z nás už ten stokrát omílaný playlist nelezl krkem?  Audioknihy dokážou rozptýlit myšlenky, nechat zapomenout na těžké nohy, zklidnit dech, pobavit i motivovat. Audioknihy jsou zkrátka jako dokonalý sparring partner, který vás baví, nekecá vám do tempa a nečeká, že mu budete odpovídat s jazykem na vestě.

Ať už jste tedy výkonnostní běžci polykající desítky kilometrů na jeden zátah, nebo si jen vychutnáváte pravidelného indiána, s audioknihami vám mohou kilometry ubíhat skoro samy. Nemluvě o tom, že když rádi čtete, ale nezbývá vám na to čas, zabijete s poslechem audioknih při běhu dvě mouchy jednou ranou.

Je v podstatě jedno, co budete poslouchat, jestli se chcete ztratit ve fiktivních příbězích, motivovat se výkony jiných sportovců nebo využít čas v běhu i k osobnímu rozvoji. Mezi těmito tipy se určitě najde titul, se kterým si svůj příští výběh užijete zas o trochu víc.

A jak poslouchat? Jednou z možností je bezplatná intuitivní aplikace Audioteka se spoustou praktických funkcí, které se vám sejdou nejen při běhu. Nakoupit můžete na webu Audiotéky a svou virtuální poličku spravovat buď tam nebo přímo v appce.

                                                                                       Born to Run – Zrozeni k běhu

5b504d44a8b1aobrazek.jpgAutor: Christopher McDougall
Čte: Jaroslav Dušek
Délka:  12h 40 min
Jako první se přímo nabízí kniha protkaná láskou k běhu, tipy a informacemi ze světa běhání a krásou mexických hor. Tajemství Tarahumarů, snad nejlepších a nejšťastnějších běžců na světě, vás naláká vyzkoušet běh naboso a motivuje nejen k dlouhým extrémním běhům. 
Kapitola zdarma na webu Audiotéka.

                                                                                       Můj dlouhý běh

5b504d5472d28obrazek.jpgAutor: Daniel Orálek a Luboš Brabec
Čte: Zdeněk Velen
Délka: 7h 11 min
Jak jinak si užít poutavý příběh plný zážitků předního českého ultramaratonce než při běhu. S touto knihou v uších se dostanete do vírů závodů a míst, o kterých se vám možná může jen snít. Proběháte se Danielovou cestou od dětských atletických kroužků až po atmosféru vrcholového sportu a vaše kondice vám jen poděkuje.
Kapitola zdarma na webu Audiotéka.

                                                                                       Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

5b504d61e790bobrazek.jpgAutor: Jonas Jonasson
Čte: Martin Stránský
Délka:  12h 43 min
Chcete-li dodat svému běhu trochu absurdity a nadsázky, bude audio zpracování knižního bestselleru švédského autora tou správnou volbou. Vtipný osud stoletého staříka zaručeně rozptýlí vaše myšlenky při nejednom dlouhém výběhu.
Kapitola zdarma na webu Audiotéka.

                                                                                        Sestup

5b504d6d24028obrazek.jpgAutor: Tim Johnston,
Čte: Marek Holý
Délka: 12h 15 min
Když zůstaneme u beletrie, ale zklidníme trochu tempo, zavede nás thriller Tima Johnstona do Skalistých hor. Hlavní hrdinka a zároveň nadšená běžkyně se sice na velkou část knihy v horách ztratí, takže poběžíte za pochmurných osudů její rodiny, v napínavém závěru si ale rádi prodloužíte trasu, jen abyste se konečně dozvěděli, co se to s ní vlastně stalo.
Kapitola zdarma na webu Audiotéka.

                                                                                        Dívka ve vlaku

5b504d783172aobrazek.jpgAutor: Paula Hawkins
Čte: Petra Špalková, Tereza Bebarová, Lucie Pernetová
Délka: 11h 14 min
O napětí, záhadu a tempo se postará i další knižní bestseller – Dívka ve vlaku. Rachel si krátí cesty do práce koukáním z okna vlaku a jednou zkrátka uvidí něco, co by asi neměla. Jenže kdo by jí tak věřil, když si více než rozumí s alkoholem. Příběh, díky kterému se nezastavíte. Navíc hlavní hrdinka je alkoholička a vy si při poslechu dáváte do těla? Co si budeme povídat – dobrý pocit je zaručen.  
Kapitola zdarma na webu Audiotéka.

                                                                                        Umění vítězit

5b504d859e24dobrazek.jpgAutor: Phil Knight,
Čte: Ladislav Frej
Délka: 19h 44 min
Životní příběh zakladatele firmy Nike není jen knihou o businessu, kterou spojují s běháním pouze slavné boty s fajfkou. Je to příběh plný odhodlání, umění překonávat překážky a jít si za svým cílem. Kterému běžci by se toto nehodilo slyšet.
Kapitola zdarma na webu Audiotéka.

                                                                                        Jíst, meditovat, milovat

5b504d977681aobrazek.jpgAutor: Elizabeth Gilbert
Čte: Kristýna Kociánová
Délka: 19h 44 min
Dámy v běhu potěší také poslední tip, který se dostal i na filmová plátna s Julií Roberts. Příběh, ve kterém hlavní hrdinka řeší staré známé životní trable cestou po světě a snaží se najít novou životní rovnováhu. Doběhnete si tak s ní do Itálie, Indie i na Bali a možná cestou najdete i nějakou tu životní inspiraci.
Kapitola zdarma na webu Audiotéka.