audioknihy-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Audioknihy jsou předčítanou verzí tištěných knih. Pokud jste zarytými vyznavači právě tištěné formy, možná vás článek přesvědčí i k jejich poslechu. Pokud naopak nečtete vůbec, můžete zjistit, že třeba audio verze je pro vás to pravé.

Za posledních deset let se prodej audioknih zdvojnásobil, je tedy jasné, že po nich sahá stále více lidí. Tištěná forma je samozřejmě tištěná forma a držet ji v ruce, či s ní dokonce usínat je pro někoho téměř posvátné. I tito lidé však mohou v některých případech volit mluvenou variantu. Jaké jsou tyto případy?

  • Jízda vlakem, autobusem, tramvají či metrem: Pokud zrovna neřídíte každý den do práce anebo nemáte to štěstí, že je vaše zaměstnání v docházkové vzdálenosti, volíte pravděpodobně jednu ze zmíněných variant. Číst tištěnou knihu se dá samozřejmě i v takovém autobusem, ale mnohým přitom není zrovna nejlépe. Soustředit se na drobná písmenka, a přitom projíždět jednou zatáčkou za druhou a nejlépe ještě po nerovné cestě vyvolá tak akorát pocity na zvracení. V takovém případě je nejlepší si knihu jednoduše pustit. A klidně ještě zavřít oči a relaxovat.
  • Úklid: I ne zrovna tak příjemné povinnosti můžete ozvláštnit poslechem audioknih. Půjde vám to od ruky a ještě budete mít dobrý pocit z toho, že jsem při něm „přelouskali“ několik stran.
  • Dovolená: Především vášniví čtenáři mají každoročně v plánu přečíst na dovolené více než jednu či dvě knihy. Audioknihy šetří jak místo v kufru, tak celkovou hmotnost zavazadla, a navíc se s ní nemusíte tahat každý den na pláž.
  • Chcete nový úhel pohledu: Nikde není psáno, že si knihu nemůžete přečíst a poté si ji ještě znovu poslechnout (nebo naopak). Někteří dokonce přiznávají, že poslech audio verze jim zprostředkoval úplně nový úhel pohledu na knihu.
  • Chcete zapřáhnout uši místo očí: Po celodenním zírání do počítače v práci si oči večer rády odpočinou. Naopak poslech audioknihy vás může před spaním krásně ukolíbat. Problém je jen najít následující den, kde jste ještě knihu vnímali a kde už jste spokojeně spali.

Ti, kteří knihám příliš neholdují, mají možnost si je zkusit poslechnout. Třeba je zrovna tato varianta nadchne. Jsme zvyklí poslouchat hudbu, podcasty, tak proč se nezaposlouchat do zajímavého příběhu některé z knih?

Navíc hlasy těch, kteří knihy namlouvají, jsou nám často velmi blízké. Stojí za nimi totiž často herci nebo dabéři. Mezi ty nejznámější patří například Jiří Dvořák, Zdeněk Svěrák, Jiří Lábus, Jitka Ježková nebo Veronika Khek Kubařová.

Zdroj info: idnessuchanovaluxori60