Audioknihu jsem poprvé objevila už před pár lety, ale obvykle mi dělala společnost jen na dlouhých cestách autem. Nedávno více vstoupila do mého života kvůli chřipce, jež mě nejen upoutala na lůžku, ale také zbavila chuti koukat do stránek knihy. A musím říct, že tak jsem si na poslouchání knížek zvykla, že jsem s tím nepřestala ani po nemoci. Vychutnávám si jej při práci v kuchyni a také když někdy nemůžu v noci spát. Sportovně založené kolegyně v redakci mi zase poradily, že poslech audioknih se hodí do sluchátek i při sportování, například při běhu.
A ještě jedna výhoda:  Za sníženou cenu je možné si většinu knihu stáhnout přímo ze stránek nakladatelů a předejít tak hromadění věcí doma. Stačí pak jen nahrát například do mobilu a být možnost poslouchat kdekoliv a kdykoliv – cestou autobusem, při čekání u lékaře nebo v parku na lavičce.

Co potěšilo moje ucho v posledních dnech

Zikmund LucemburskýJe libo trochu historie?
Josef Bernard Prokop: Zikmund Lucemburský
Kdo si oblíbil Prokopovo povídání o Karlu IV., které vyšlo rovněž na audioknihách, neměl by si nechat ujít ani závěrečný díl Lucemburské pentalogie. Příjemně polidštěný vhled do naší historie může vzbudit zájem o minulost naší země i u mladších ročníků.
Dílo čte Marek Holý, držitel Ceny Thálie 2013. Mimochodem, dobře se umístil také v anketě Neviditelný herec, která oceňuje práci pro rozhlas. Sami můžete posoudit, zda právem. Já bych řekla, že ano.

Belmondo: Mých tisíc životůMáte rádi filmy Bébela?
Belmondo: Mých tisíc životů
Pokud sympatický rošťák patří i mezi vaše oblíbence, pak si nenechte ujít jeho autobiografii. A kdo jiný by ji měl namluvit na audioknihu než herec a letitý dabér Bébela Jiří Kramol. Ve velmi osobité vzpomínkové knize Belmondo vypráví o šťastném dětství, ale také o úporném boji, který musel vyhrát, aby se stal hercem. Jsme rádi, že to tak dopadlo, že? Vždyť jen třeba jeho komedie nám vrací dobrou náladu už tolik let.

Anita Moorjani: Musela jsem zemřít. Hledáte to správné naladění svého života?
Anita Moorjani: Musela jsem zemřít.

Do knihy se mi původně moc nechtělo, ačkoliv mi ji několik lidí nezávisle na sobě doporučilo. Kdo by si chtěl číst dlouhé hodiny o rakovině? A pak jsem jednou v obchodě objevila stejnojmennou audioknihu, kterou velmi přesvědčivě předčítá talentovaná Dana Novák Pešková. A tak posílám doporučení dál. Věřím, že si v osobním příběhu autorky také najdete to své…

Trpíte nespavostí? Jiří Hájiček: Dešťová hůlTrpíte nespavostí?
Jiří Hájiček: Dešťová hůl

Nejen že mluvené slovo krásně uspává a jde jej použít často (a úspěšněji) místo počítání oveček, ale navíc je tu hrdina, který se rovněž potýká s nespavostí. A tak bloudí krajinou a katastrálními mapami, nad nimiž si vysnívá osudy vepsané na zakreslená území, která pro někoho představují užitečně investované peníze a pro jiného znamenají celý život i s dědictvím předchozích generací. A dokonalé atmosféře napomáhá hlas Martina Pechláta.

Máte doma malého syna? Fredrik Backman: Co by můj syn měl vědět o světěMáte doma malého syna?
redrik Backman: Co by můj syn měl vědět o světě

Upřímně si myslím, že pokud máte dcerku, bude se vám tato audiokniha líbit stejně tak. Proč spolu lidé válčí? Za co může Google? Jak je to vlastně s dobrem a zlem? To jsou otázky, které lítají v krásně bezelstném období malých dětí vzduchem poměrně často. A vy už budete vědět, jak si s tím poradit… a svou zásluhu na tom bude mít i Lukáš Hejlík, který audioknihu namluvil.

Zděněk Jirotka: SaturninLežíte už zase v posteli s rýmičkou či chřipečkou?
Zděněk Jirotka: Saturnin

Dokonalý sluha, jenž nikdy nezklame. Změna nálady k lepšímu zaručena na devadesát procent. A to i při opakovaném užívání. Pokud si pamatujete, jak ve filmovém zpracování zazářil Oldřich Vízner, budete zvlášť nadšeni. Tento skvělý herec totiž namluvil i skvělou audioknihu. Zažeňte bacily smíchem!
Přečtěte si také:

Co mě naučila Dalajlamova kočka
Nejoblíbenější knihy pro mládež aneb co čtou dnešní teens

Uložit

Reklama