Péče o ekzematickou pokožku v zimě, rozpraskaná kůže na rukou, co s ekzémem v obličeji, jaké jsou moderní trendy léčby, jak se orientovat v diskusích na internetu a zkušenosti s „babskými“ recepty. Co si o tom myslí odborník?

Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

ekzem

Atopický ekzém a zima – proč se vždy ekzém zhorší v zimě?
Projevy atopického ekzému se zhoršují v zimním období proto, protože produkce ceramidů klesá u normálního zdravého jedince o 30% oproti normě a u atopiků ještě více. Ceramidy jsou klíčovými substancemi v kožní bariéře rohové vrstvy pokožky, kdy napomáhají správné funkci kožní bariéry udržet vodu uvnitř kůže a škodliviny vně kůži. Tomuto poklesu, který se na kůži projeví její suchostí, se také říká zimní přesušení kůže (winter xeróza).

Pokud mají pacienti ekzém na rukou, jak pečovat o tuto pokožku, aby byla zároveň chráněna před mrazem? (problémy s pokožkou na rukou mají v zimě i lidé bez ekzému)
Ano, potíže s kůži na rukou v zimním období mají jak zdraví jedinci, tak také jedinci trpící atopickým ekzémem. Vhodné je promazávání rukou promazávaly, která jsou více mastná. To proto, aby krémy s větším obsahem vody nepoškodily kůži mechanismem mechanického traumatu, kdy by voda v krémech mohla namrzat na/v kůži rukou a došlo by k dalšímu poškození kožní bariéry. Proto v zimním období volit hutnější (mastnější) textury promazávadel a zcela striktně nosit také rukavice.

Často se stává, že pokud je ekzém v klidu, tak pacienti povolí s preventivním promazáváním, co se pak stane?
Promazávání kůže v klidové fázi atopického ekzému je velmi důležité, protože udržuje v dobré kondici výše popsanou kožní bariéru. Pokud pacient není důsledný a povolí v emolienční péči, pak se kůže začne „nenápadně“ vysušovat, až se projevy suchosti kůže stanou více viditelnými a pak dojde k znovuobjevení klinických příznaků atopického ekzému, které se začínají objevovat zejména po rozškrábání suché a přesušené kůže.

Jakou máte sám z ordinace zkušenost se svými pacienty? Když se jim kůže vyčistí, pokračují v prevenci?
Ano, pacienty máme opakovaně poučeny a pacienti v mé ambulanci používají emolienční péči každý den. Pokud by v této terapii povolili nebo ji nechtěli dodržovat, pak bychom se s nimi rozloučili, neboť promazávání kůže je nedílnou součástí léčebného i preventivního plánu péče o atopickou kůži.

„Musím, ale nechci se stále, několikrát denně mazat, je to pro mne vyčerpávající“ říká naše čtenářka, kterou trápí ekzém na rukou a obličeji – můžete to okomentovat? Řeší to více pacientů?
Ne, pokud pacienty dobře edukujeme a zvolíme správný typ promazávala, není možní, aby se Vaše čtenářka (s ekzémem na rukou a obličeji) nepromazávala. Vždyť si zuby čistí také minimálně 2x denně či po každém jídle a to po dobu 5 minut. Aplikace emoliencií na obličej, krk a ruce nezabere déle než 5 minut. Sám jsem atopik a vím, jak je časově nenáročná  aplikace  emoliencia na obličej a krk.

Jaké je vaše doporučení?
Pokud jsou projevy atopického ekzému aktivnější, aplikují  emeoliencia spolu s lokálními farmaky 2x denně, po zhojení lze aplikovat emoliencia 1x denně a tato frekvence je naprosto dostačující. Zároveň je nutno vybrat emoliencium, které Vaší kůži vyhovuje, sprchovat se jen v syndetech (nepoužívat mýdlo).

Je ekzém celoživotní problém?
Atopický ekzém je celoživotním probléme, nicméně lze pravidelnou péčí o kůži dosáhnout dlouhodobé kontroly atopického ekzému, kdy je kůže ve výborné kondici a zcela prostá projevů atopického ekzému. Celoživotní problém ekzému je dán genetickou poruchou v bariéře rohové vrstvy pokožky. Proto je nutná pravidelná péče o kůži, která udržuje právě bariérovou funkci v dobré kondici a plně funkční.

Zajímají se pacienti o moderní léčbu?
V naší ambulanci se pacienti velmi zajímají o novinky v léčbě atopického ekzému, včetně nových emoliencií. Pacienti jsou velmi aktivní a často mne „bombardují“ dotazy, co si myslím o nějaké novince.

S jakými postupy a přípravky máte nejlepší zkušenost?
Naše pacienty s atopickým ekzémem edukujeme: nedílnou součástí je pravidelná aplikace emoliencií l-2x denně, sprchy 1x denně v syndtech a pokud mají aktivní projevy atopického ekzému, pak volíme především lokální imunomodulátory (masti s obsahem 0.03% a 0.1% takrolimu). Masti s obsahem takrolimu se aplikují v akutním stadiu 2x denně, po zklidnění na přechodnou dobu 1x denně a když dostaneme ekzém pod kontrolu, pak v proaktivním režimu 2x týdně dlouhodobě. Jedná se o moderní, bezpečnou a velmi účinnou léčbu atopického ekzému.

Jak postupovat u dětí, pokud mají ekzém?
Děti od 2 let věku léčíme na naší ambulanci tak, jak jsem popsal v otázce výše.

Je jich více než dospělých pacientů?
Dětských pacientů s atopickým ekzémem je obecně více, ale v naší ambulanci máme více dospělých pacientů s atopcikým ekzémem, kteří byli „neúspěšně“ léčení na jiných pracovištích. Těmto pacientům se snažíme připravit léčebný program přímo „na jejich kůži“.

Jak to, že u některých ekzém přetrvá do dospělosti a jiným dětem postupně zmizí?
Obecně projevy atopického ekzému mizí a jen u necelých 10% adolescentů projevy ekzému přetrvávají do dospělého věku. Tedy jen 10% dospělých trpí viditelnými příznaky atopického ekzému. Zbylých 90% pacientů má na kůži jen „stigmata“ vyléčeného atopického ekzému, jako je například dvojitá vráska pod dolním víčkem.

Jakou radu máte pro maminky, které pečují o děti, o jejich pokožku?
Pravidelná aplikace emmoliencií, sprchy dítka v antibakteriálních syndetech, pravidelná aplikace léků na kůži (v případě aktivních projevů atopického ekzému). Pobyt na čerstvém vzduchu, bavlněné oblečení, minimum oblčení s příměsí umělých vláken a vyvarování se známých provokačních faktorů, které maminka či tatínek vypozorují, že zhoršují kondici kůže a ekzém.

Co si myslíte o internetových diskusích a „zaručených“ tipech na léčbu? Jak vnímáte silnou důvěru pacientů pro tyto internetové rady – porady?
Obecně si myslím, že internetové diskuse jsou velmi důležité, neboť dokáží korigovat mnohé mýty a pověry v péči o atopickou kůži. Vždy by měl být této diskusi přítomen odborník v dermatovenerologii (nauce o kožních chorobách). Samostatné diskuse maminek nebo pacientů trpících atopickým ekzémem mohou být prospěšné, nicméně většinou v těchto „diskusích“ převažují subjektivní pocity a reakce na nejrůznější „léčbu“, která nemá oporu v důkladných znalostech z oblasti ekzematologie.

Odpovídal MUDr. Radek Litvik, dermatologické oddělení FN Ostrava. Za odpovědi děkujeme.

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům. Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

Reklama