Léto je pro lidi s ekzémem náročným obdobím. Vysoké teploty, nadměrné pocení, riziko zapaření, spálení pokožky přináší ekzematikům řadu úskalí. Co si o tom myslí odborník? Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava.

Díky jakým vlivům se může ekzém v létě zhoršit?
Někteří pacienti trpící atopickým ekzémem v horkém období léta mohou být zhoršeni a to zejména, pokud se kůže zapotí, což vede následně ke zhoršení ekzému. Rovněž může dojít ke zhoršení ekzému koupáním.

ekzém

Jak bychom měli ekzematickou pokožku v létě chránit?
Měli bychom volit pravidelnou emolienční péči (promazávání promazávaly), v horkém klimatu lehké textury typu pěna nebo mléko. A po každém koupání by se měl atopik osprchovat v syndetu, při pobytu na slunci nezapomenout na přípravky proti opalování (sunscreeny).

Když už se v létě pokožka dostane do nepříjemného stavu, jaká je pomoc?
'Pokud dojde ke zhoršení atopického ekzému v létě, je nutno krátkodobě (2-3 dny) aplikovat lokální kortikosteroidy ve formě pěny nebo řídkého mléka.

Může ekzematická pokožka na sluníčko? Pokud ano, na co musíme dávat pozor?
Většině atopiků prospívá pobyt na slunci, neboť ultrafialové sluneční záření má protizánětlivý a imunomodulační efekt. Proto se v létě kůže většiny atopiků zlepšuje. Měli bychom ale pamatovat na nutnou ochranu před sluníčkem (sunscreeny) a po oslunění vždy provést sprchu v syndetu a zesílit péči o kůži emolienciemi ve formě pěny či mléka.

Mnoho lidí, kteří trpí atopickým ekzémem si myslí, že jim může pomoci se zlepšením stavu pokožky pobyt u moře – slunění a hlavně koupání v moři. Jak to vidíte jako odborník?
Ano, pobyt u moře pomáhá, kombinace koupelí ve slané vodě, slunění, psychická relaxace vede ke zlepšení až vymizení projevů atopického ekzému.

Pokud máme doma dítě s atopickým ekzémem, na co si musíme dát u moře pozor?
Aby se především na slunci nespálilo (nutno aplikovat sunscreeny) a nekoupalo se celé dopoledne a odpoledne v moři, aniž bychom kůži pečlivě ošetřili promazávadly.

Odpovídal MUDr. Radek Litvik, dermatologické oddělení FN Ostrava. Za odpovědi děkujeme.

O citlivé pokožce a ekzému se můžete více dozvědět na www.suchakuze.cz

Na stav pokožky má také vliv hygiena a výběr přípravků, které při hygieně používáme. Zde jsme k tomuto tématu vydali článek:

Dále také čtěte:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

Reklama