Téma ekzém nás zajímá, proto jsme se obrátili na paní doktorku MUDr. Miluši Kotalíkovou, aby nám odpověděla na naše dotazy. Děkujeme jí za odpovědi a přinášíme vám zajímavý rozhovor.

Proč je zima období, které má vliv na zhoršení ekzému?
Důvodů je několik. V první řadě více suchý vzduch, který logicky zhoršuje stav pokožky, dále také oblečení - více vrstev, pocení, zapaření (to hlavně v případě sportu a delšího pobytu venku), dalším důvodem také může být střídání teplot a samozřejmě také zhoršená každodenní péče o pokožku. Jsme –li oblečení, mazání pokožky nás více zatěžuje.

Pokud pociťujeme první signály vzplanutí ekzému, jaká je první pomoc?
Mezi první signály suché, citlivé pokožky patří pocit pnutí, pocit tzv. „malé  kůže“. Mezi první signály počínajícího vzplanutí ekzému patří už i změna barvy ložiska (u někoho červená, u jiné naopak bledne), nepříjemné svědění a potřeba škrábat se. Jako první pomoc je vhodné zvolit krém, který rychle opraví kožní bariéru, dodá ji regenerující látky a tuky, které jsou pro pokožku důležité, aby udržela svou ochrannou funkci.

Jde toto stádium projevů zastavit, utlumit, aby z něho nevzešel větší problém?
Dospělí často zvládnou aplikovat bariérový krém hned v samém počátku potíží a to i několikrát denně, tím mohou  pokožce pomoci zvládnout první příznaky a vrátit se do klidového stavu. Není to samozřejmě záležitost jednoho namazání, ale pravidelného mazání (někdy až 5x denně) po dobu několika dní. U dítěte je to složitější, nutno být pečlivým pozorovatelem a zasáhnout v okamžiku, kdy pokožka ještě není rozškrábaná.

Je nějaká prevence zhoršení ekzému?
Každý lékař, dermatolog, pediatr, praktik pro dospělé, vám při každé návštěvě, kdy budete řešit ekzém, řekne, že základní léčba je každodenní mazání alespoň 1x denně právě ta ložiska, která vás trápí nejčastěji. Ideální – a to atopici dobře vědí - je mazat celé tělo každý den.

Co má nejčastěji vliv na zhoršení atopického ekzému?
Faktorů, které mohou zhoršit atopický ekzém, je mnoho a mnoho jich ještě možná ani neznáme… mezi ty důležité patří stres, změna životního režimu včetně stravování, nedostatku spánku, hygienických návyků, nedostatečné promazávání… I změna klimatu, případně střídání teplot vede ke zhoršení stavu ekzematické pokožky.

Může to být i složení jídelníčku?
Ano, i jídelníček může ovlivňovat stav pokožky. Mezi potraviny, které bychom měli vyloučit patří bohužel čokoláda, kakao, tvrdé sýry, dráždivé ovoce - jahody, ananas, citrusy….každý atopik již má nejspíše vysledováno, co ho dráždí.

Co když kůže svědí a má praskliny? Co s tímto stavem?
Když kůže svědí, je již zarudlá, nutí nás ke škrábání je to známka zhoršení stavu pokožky a hlavně její bariérové ochranné funkce… V tento okamžik bude nejspíš již potřeba navštívit lékaře a domluvit se s ním na dalším postupu. V případě, že by prasklinky, či rozškrábání ještě nenastalo, doporučuji jako poslední pomoc bariérový krém.

Pokožku je potřeba promazávat. Podle čeho je dobré si vybírat krémy nebo masti pro ochranu ekzematické pokožky?
Pro ekzematiky a obecně lidi se suchou či citlivou pokožkou je vhodné vybírat krém bez parfemace, běžných konzervantů a barviv a případně dalších látek, které má daný člověk vyzkoušené že dráží…

S jakými produkty máte dobrou zkušenost?
Na první příznaky ekzému jsou velmi dobré zkušenosti s Bepanthen ® Sensiderm krémem..., dá se aplikovat dle potřeby na ložiska do zklidnění.
Na to běžné každodenní promazávání (nicméně ten nejdůležitější krok v léčbě) je tzv. emoliencí velké množství a každému sedí něco jiného. Vyzkoušet můžete i nový přípravek – emolient - Bepanthen ® Sensidaily. Jde o lehkou formu krému s prebiotiky – vyživují mikroflóru na povrchu pokožky. Obsahuje také přírodní složky - rakytníkový extrakt (dodává krému přirozeně žlutou barvu), bambucké máslo, mokřadkový olej… Doporučuji vyzkoušet.

Pro koho jsou vhodné? 
Pro celou rodinu, lze i pro nejmenší. 

Děkujeme MUDr. Miluši Kotalíkové, která nám odpověděla na naše dotazy.

L.CZ.MKT.CC.02.2019.1581

Náš článek

Reklama