I tak by se dal popsat život s atopickým ekzémem, kterým trpí naše čtenářka. Jak sama říká, „někdy je hůř, někdy lépe, ale člověk se nesmí nikdy vzdát“. Podělila se s námi o své zkušenosti s bojem s touto nepříjemnou kožní nemocí, která trápí tisíce lidí.

Ekzémem trpím už od narození. Drbu se, co si pamatuji a už jsem si na to více méně zvykla. Každý, kdo s touhle nemocí bojuje, mi dá ale za pravdu, že úplně vyrovnat se s ní nedá. Jde hlavně o období, kdy příznaky propuknou v plné síle. Pak máte po těle červené rozškrábané fleky, které vám doslova nedají spát. Kůže svědí a pálí. A ruku v ruce s tím jdou psychické problémy, protože ekzém je bohužel nemoc, kterou na vás okolí vidí na první pohled. Zejména pokud ho máte na rukách nebo v obličeji jako já.

Jako na houpačce

ekzemBývají období, kdy na mě nikdo nic nepozná a vypadám „normálně“. Pak stačí málo a osypu se tak, že pomalu nemůžu vyjít na ulici. Nepříjemné je to zejména v létě, kdy projevy neschováte pod oblečení, ve finále ani pod vrstvu make-upu. Když se nemoc zhorší, kolikrát mi nezbude nic jiného, než se začít mazat mastičkou s kortikoidy. Za léta s ekzémem jsem tak trochu otupěla a zvykla si. Ale pak jsem slyšela o možnostech léčby bez kortikoidů. Rozhodla jsem se, že tento způsob léčby vyzkouším.

Nové možnosti

O „zázračné“ mastičce bez kortikoidů jsem už četla, ale nikdy mi ji moje dermatoložka nepředepsala. Byla jsem trošku opatrná, protože jsem z nějakých zázračných přípravků dávno vyléčená, na pohádky dávno nevěřím. Dostala jsem kontakt na MUDr. Benákovou PhD. z Online Kliniky pro Atopiky, kterou jsem navštívila i v její ordinaci. Za můj život pacienta s ekzémem to byla už několikátá lékařka, kterou jsem navštívila a brala jsem to tak, že je to prostě zase jedna zkušenost, bez větších očekávání. O to větší překvapní pro mě bylo, že se paní doktorka rozhodla vzít moji léčbu opravdu „od podlahy“. Poslala mě například na vyšetření na ORL a gynekologii, aby zjistila, zda nemám v těle nějaký chronický zánět, který by měl souvislost se zhoršováním nemoci. Provedla mi také epikutální testy, které spočívají v nalepení malých náplastí na kůži. Náplasti obsahují různé typy alergenů a máte je na kůži tři dny, zjišťuje se pak reakce, jak moc a zda vůbec jste na danou látku citliví. Všechny testy mi vyšly negativně, což bylo skvělé.

Šetrná léčba

Paní doktorka klade velký důraz na prevenci, to znamená časté promazávání kůže a eliminaci kontaktu s alergeny. Vlastně mi zopakovala všechno, co dávno vím, ale není na škodu si občas poslechnout dobré rady znovu. Vyzbrojila mě také mastičkou bez kortikoidů, která funguje na bázi látek ovlivňující imunitní systém. Matička se aplikuje zejména na obličej, což u mě bývá aktuální. Ocenila jsem ji teď nedávno, kdy se mi nemoc „rozjela“ zejména na čele, kolem očí a na krku. I bez kortikoidů se mi podařilo vzplanutí ložisek zvládnout. Důležité ale bylo dodržovat režim a mazat se přesně podle pokynů paní doktorky. Na kontrolu jdu na podzim a věřím, že do té doby zvládnu mít ekzém konečně pod kontrolou.              

Čtěte náš článek:

Jak na ekzém v létě? Odpovídá odborník MUDr. Radek Litvik

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách www.atopickyekzem.org/optin se může do vzdělávacího projektu zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin.

Reklama