Atopie a tedy i atopický ekzém, také atopická dermatitida, jsou celoživotním onemocněním, které je velice urputné a postihuje jak děti tak dospělé.


Na vaše otázky odpovídají odborníci …
 

Moje dospívající dcera se osypává zhruba tak jednou do měsíce, vyrážka ji svědí, pediatr jí dal prášky a řekl, že to po dvacítce přejde. Moc tomu nevěřím, jaký je váš názor? Ivana, 40 let

Svědění svědčí pro atopický ekzém, silně svědí, je to chronické opakující se neinfekční zánětlivé kožní onemocnění, pro něž jsou charakteristické suchost kůže a variabilita projevů i průběhu. U dospívajících a dospělých jsou ohniska ekzému v ohybových partiích končetin, postižena zůstává i horní část hrudníku, ramena, krk, obličej a často i ruce. Léčbu musí vést v každém případě dermatolog. Při příznivém průběhu mírnějších forem lze po úvodní konzultaci u kožního lékaře přesunout péči o ekzematika do ordinace praktického lékaře.

Základem terapie je udržení, eventuelně obnova kožní bariéry vhodným emolienciem s kvalitními ceramidy, například Lipobase Repair. U mokvajících forem doporučí dermatolog obklady, v akutních fázích se používají kortikosteroidy, a to jako mléko nebo krém. Ale velmi opatrně, jedině pod dohledem dermatologa, protože při jejich dlouhodobém podávání, například několikatýdenním je možné ztenčení kůže. V rukou zkušeného dermatologa jsou kortikosteroidy velmi účinnou a bezpečnou léčbou atopického ekzému, díky níž lze rychle zmírnit jeho projevy a zabránit rozvoji chronických změn. Kortikosteroidy mají v současnosti již nezastupitelné místo v terapii atopie.

 

Dá se lipobase použít i jako kosmetický přípravek, není to jen jakýsi léčivý krém nebo dokonce mast?  Petra, 22 let

Může se využívat i v osobní péči o pleť, především na tu, která je suchá a šupinatá. Na první pohled se zdá trochu tuhý, ale na pleti se pěkně rozetře a promastí ji, aniž by pokožka zůstala mastná. Po chvilce se může na takto ošetřenou pleť nanést i make-up.

 

Co dělat ke zmírnění projevů tak zvaného pubertálního atopického ekzému? Hanka, 33 let

V pubertě mívají na průběh atopické deramtitidy vliv hormonální změny. Ne všechny provokující momenty lze odstranit, proto je nutné se soustředit na ty ovlivnitelné. Důraz klademe na úpravu domácího prostředí: například úklid „na mokro“, odstranění nadbytečných textilií – závěsů, záclon a koberců, praní lůžkovin alespoň v 60 stupňů horké vodě jako opatření proti roztočům, vhodná vlhkost vzduchu, nepřetápěné místnosti. Dermatologové nedoporučují chovat domácí zvířectvo a je vhodné zamezit i kontaktu se zvířecí srstí i mimo domov. Nevhodné je například věnovat se jezdectví.

 

V okolí očí a rtů mám suchou, šupinatou kůži, navíc je tmavší. Vadí mi kosmetika, protože stav ještě zhoršuje. Co mám dělat? Kateřina, 28 let

Dlouhý kontakt s chlorovanou vodou kůži vysušuje, a tak se doporučují krátké sprchy s omezeným použitím mýdla. Vhodné jsou naopak olejové koupele, po nichž se kůže neotírá, ale jen jakoby „oťupe“ a ihned ošetří doporučeným přípravkem, optimálně emolienciem, které pomáhá udržet kožní bariéru. A rada nadevše: Čím méně kosmetiky, tím lépe a když už, tak volíme zásadně hypoalergenní, neparfémované přípravky. Nový přípravek je nutné vyzkoušet na malém okrsku kůže. Oblečení by mělo být zásadně bez vlasu, volné, vzdušné, bavlněné. Nevhodné jsou umělá vlákna, vlna a kožešiny. Prádlo by mělo být dokonale vymáchané, vadí i aviváž.

 

Říká se, že psychická nepohoda je také spouštěcím mechanismem atopického ekzému a je psychosociální zátěží…  Ilona, 29 let

Atopická dermatitis je onemocnění, jehož průběh je výrazně ovlivněn emoční a psychosociální zátěží. Nejčastějším steskem pacientů s atopickou deramatitidou je svědění, které mnozí pokládají za nesnesitelnější než bolest. Svědění vede ke škrábání, po kterém zůstávají ranky, a při chronickém průběhu i ztluštění kůže a zhrubění kožního povrchu.

V dospělosti sice ubývá akutních projevů, avšak nadměrně suchá kůže s narušením bariérové funkce zůstává. Ta reaguje na toxické látky z prostředí, suché klima, chladné počasí a emocionální vlivy. Podle různých autorů až u sedmdesáti až devadesáti procent pacientů, u nichž byla atopická dermatitida diagnostikována do dvou let, se její příznaky objevovaly ještě za dvacet let. Klinické studie prokazují, že dospělí pacienti s atopickou dermatitidou jsou více úzkostní a depresivní ve srovnání s kontrolními skupinami. Úzkost a deprese mohou „spustit“ atopickou dermatitidu, a to zejména zesíleným škrábáním. Toto onemocnění nepostihuje jen samotného pacienta, ale celou jeho rodinu.

 

Vše co Vás zajímá o atopickém ekzému najdete na stránkách www.atopickyekzem.cz