Možnost využít biologické léčby jakožto moderního, přesně cíleného potlačení atopické dermatitidy mají pacienti už druhým rokem. Za tu dobu pomohla v mnoha zdánlivě beznadějných případech, kdy nezabíral žádný ze způsobů konvenční léčby. Jak funguje a na co se připravit? A patříte vůbec mezi ty, kterým pojišťovna léčbu uhradí?
600ffc1524660obrazek.png
Foto: Shutterstock

Ekzém je těžký soupeř

S predispozicí ke vzniku atopického ekzému se už rodíme a dřímá v nás po celý život. Jen se mohou střídat období klidu a naopak vzplanutí kožních změn. Zatímco někdo o onemocnění skoro neví, jinému značně komplikuje život. Pokud se objevuje na viditelných místech, pacienti se za něj často stydí a pokouší se ho skrývat, nebo se dokonce straní společnosti. To vede k psychickým problémům. Nejhorším příznakem je však svědění, které nutí pacienta neustále si škrábat kůži. To samozřejmě vede k nespavosti a nemožnosti soustředit se na práci či vyučování.

Jak z toho ven?

Přestože se z atopického ekzému nelze zcela vyléčit, můžeme alespoň více či méně úspěšně potlačit příznaky. Základem péče o postiženou pokožku je její pravidelné promazávání, mytí prostředky s přísadou olejů, ale také omezení vlivů, které ji mohou dráždit (vlastní pot, nošení oděvu z hrubého materiálu, nadbytečné mytí atd.).

„Zánětlivá ložiska kůže s ekzémem se ošetřují místními kortikoidy a po krátké době se přechází na tzv. inhibitory kalcineurinu (takrolimus, pimekrolimus) - ty se používají dlouhodobě. Léčbu řídí kožní lékař. Další možností je světloléčba (fototerapie ultrafialovým zářením), kterou mají k dispozici kožní lékaři, nebo léčba pomocí celkových léků (kortikoidů, jiných léků ovlivňujících imunitu),“ vyjmenovává celou řadu možností konvenční léčby přední česká dermatoložka prof. MUDr. Jana Třešňák Hercogová, CSc., MHA.

Existují ale i alternativní způsoby potlačení onemocnění. Jednou z nich je biologická léčba, kterou v Česku zdravotní pojišťovny už druhým rokem hradí dospělým pacientům. K těm časem přibyli také dospívající od 12 let. Je ovšem třeba splnit podmínky k naordinování terapie. Nově je indikace rozšířena pro děti ve věku od 6 do 11 let, ale v tomto případě není dosud hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

„Biologickou léčbu zdravotní pojišťovny hradí pacientům s těžkou formou atopické dermatitidy po selhání, případně nedostatečné účinnosti alespoň jednoho ze způsobů konvenční systémové imunosupresivní terapie (s výjimkou systémově podaných kortikoidů),“ vysvětluje dermatoložka Jana Třešňák Hercogová s tím, že pacienti by se měli poradit se svým kožním lékařem.

Co je biologická léčba?

Biologická léčba je slibnou celkovou terapií pro léčbu těžkých případů atopického ekzému. Představuje dlouhodobou kontrolu onemocnění díky prokázané dobré účinnosti a bezpečnosti. Může výrazným způsobem zlepšit stav kůže a omezit svědění. Prokázáno je také zlepšení příznaků bolesti, úzkosti a deprese spojené s atopickým ekzémem. Redukcí svědění pomáhá zlepšit poruchy spánku, napomáhá k návratu řady běžných denních aktivit pacientů, a tak přispívá ke zlepšení celkové kvality života.

Navíc má i další nespornou výhodu. „Je to léčba, která působí cíleně na úrovni vzniku zánětu v kůži. Proto nemá tolik nežádoucích účinků jako jiná klasická celková léčba. Není např. třeba v průběhu léčby pravidelně monitorovat jaterní a ledvinné funkce, krevní obraz apod. Sledují se zejména infekční nemoci,“ vysvětluje dermatoložka.

Jak biologická léčba probíhá?

Lék se podává jednou za dva týdny formou injekce pod kůži a je určen pro dlouhodobou, kontinuální léčbu. Pacienti mohou docházet do některého z Center biologické léčby, která jsou dnes již nejen ve velkých nemocnicích, ale také k některým privátním dermatologům. Seznam lze najít například na webu www.dermanet.cz.

Konečně se cítí normální

Jednou z pacientek, kterým biologická léčba pomohla, je Ivana (33). S atopickým ekzémem bojuje už od počátku svého života. Vyzkoušela snad všechny možnosti léčby, ale od potíží vždy pomohly jen krátkodobě, nebo dokonce vůbec. Až před rokem jí dermatoložka doporučila právě biologickou léčbu.

„Kůže po těle přestala svědit takřka okamžitě. Já se díky tomu konečně přestala drbat a svoji kůži teď skoro nepoznávám. Jsem méně nervózní, lépe spím, lépe se soustředím. Mohu si vzít šaty či tílko a nikdo se nepohoršuje. Cítím se mnohem hezčí, konečně normální,“ chválí si její účinky.

Čtěte také: