Léčba atopického ekzému není jednoduchá, protože na jeho průběh působí mnoho vlivů. Jedním z nich je také počasí. Jak se na stavu pacientů podepisuje chladné počasí a jaká jsou pravidla, která by měl každý pacient s atopickým ekzémem znát a dodržovat? Zeptali jsme se lékařky Jarmily Čelakovské z Kožní kliniky v Hradci Králové.

Jaká pravidla by měli pacienti v tomto období dodržovat? 
Obecně se v průběhu léta atopický ekzém zlepšuje, vhodná je přímořská terapie, lázeňská terapie. Naopak s podzimem pozorujeme zhoršení kožního nálezu. Pacientům doporučujeme pobývat v suchém, čistém prostředí bez chemických dráždidel. Důležitá je racionální strava, vyhýbat se potravinovým a inhalačním alergenům, kontaktním alergenům… Naopak promašťování kůže zabrání dalšímu porušení kožní bariéry. Pomáhá také psychická pohoda, protože stres zhoršuje průběh atopického ekzému. I otužování vede k větší odolnosti organismu a k předcházení infekcím dýchacích cest. 

dermatologie

Co pacientům činí v tomto období největší potíže? 
Je to zapocení, prochladnutí a následně infekce horních dýchacích cest, zhoršení atopického ekzému. Vinu nese i nedostatek slunce, protože během léta se na slunci, případně u moře, ložiska rychleji hojí.

Záleží i na oblečení? Jaké případně volit? 
Platí zásada nepoužívat hrubé textilie. Spíše volit bavlněné oblečení a snažit se zabránit zapocení.

Dá se říct, že by se v ordinacích objevovalo v nějakém ročním období více nových pacientů? 
Ano, přes chladná roční období máme pacientů více, protože v průběhu léta se hodně pacientům kožní nález zlepší. Se zimním počasím se projevy ekzému znovu vrací.

Solárium, sauna, pára, kryokomora… Pomáhá něco z toho lidem postiženým ekzémem? Nebo naopak škodí? Existují procedury, které jsou pro ně tabu? 
Někteří pacienti využívají k léčbě různých kožních onemocnění fototerapii. Účinné a bezpečnější je ozařování moderními zářiči s definovaným spektrem ultrafialového záření, (např. UVB 311 nm, UVA), které je možné využít na některých kožních klinikách či ambulancích pod kontrolou lékaře. Nutným předpokladem při ozařování je odborné určení fototypu kůže. Každý typ kůže reaguje na sluneční záření jinak a neodborné přírodní i umělé slunění může způsobit poškození včetně kožní rakoviny.

Vhodná je lázeňská, přímořská terapie a fototerapie - ta je doporučena provádět pod kontrolou lékaře, výjimečně krátkodobě solárium. Rozhodně nedoporučujeme dlouhodobé návštěvy solárií. Obecně - každý pacient s atopickým ekzémem by měl navštívit kožního lékaře, který individuálně určí, co je pro něho vhodné.

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/se může do vzdělávacího projektu zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

Čtěte také:

Reklama