Atkinsova dieta patří mezi ty vůbec nejpopulárnější, předávané mezi lidmi, kteří touží po tom vážit o pěkných pár kilo méně. A nemálo je těch, kteří tvrdí, že právě díky ní zhubli. Patří mezi ně i takové hvězdy jako Jennifer Anistonová nebo Catherine Zeta-Jones.  
Proč je tak lákavá? Ač samozřejmě i tato dieta, pojmenovaná podle svého objevitele, Američana Atkinse, přikazuje i zakazuje, zůstává lákavá, protože se při ní nehladoví a zůstává spousta nezdravých potravin, z nichž si mohou adepti vybírat.

Co na talíř? Robert Atkins doporučoval "jezte dosyta, ale zapomeňte  na sacharidy." Přeloženo do češtiny, můžete si dopřávat tučných a většinou i zatracovaných jídel, ale nesmíte se ani dotknout cukru. Řeč přitom není pouze o sladkostech jako takových, ale i o všem, co rovněž obsahuje cukry - tedy o pečivu, bramborách, rýži, těstovinách... Dokonce se nesmí jíst ani sladší druhy ovoce a zeleniny.  Podle Atkinse  jsou povolené tuky a bílkoviny, tedy třeba maso, sýry či vajíčka.

Jakkoli to pro některé lidi zní neuvěřitelně, tahle dieta kritizovaná nezřídka lékaři funguje. Rozhodně to však neplatí u každého, a už vůbec to neznamená, že je zdravá.
Experti na výživu Atkinsovým radám vyčítají, že absolutně neodpovídají výživovým doporučením, protože strava s množstvím tuků zatěžuje ledviny a játra. Je však třeba přiznat, že loni se objevil renomovaný výzkum, který dokázal, že ač to zní nelogicky, ve skutečnosti tahle tučná dieta například hodnoty obávaného cholesterolu v krvi nezvyšuje. Nicméně, zdá se, že kila do jisté míry ubývají i proto, že se z těla ztrácí voda.
Dieta je také dost jednostranná, takže člověku mohou chybět i některé důležité látky. Navíc hubnoucí si často stěžují na zácpu, nepříjemný dech a nechutenství.
A pozor, je tu jedna záludnost. Studie, kterou na konci loňského roku zveřejnili vědci z univerzity v Connecticutu totiž ukazuje, že Atkinsovy rady více než na ženy platí na muže.
Třetina ze sledovaných mužů po padesáti dnech zhubla o více než 4,5 kilogramu, ženy hubly výrazně pomaleji. Vědci dietu nijak nedoporučili, nicméně soudí, že je účinnější než nízkotučné diety, při nichž se jedí cukry.