Manžel nedávno objevil zázračnou dietu, byl z ní úplně nadšený, prý je mu šitá na míru. Je to totiž masová dieta. Všichni se mu smáli, když se cpal klobásami a řízky bez chleba, a já přemýšlela o druhém zaměstnání, abychom na to měli. Takhle to pokračovalo asi dva měsíce a manžel se cpal a cpal, ale taky hubnul a hubnul. Když shodil téměř 10 kilo, začala jsem být nervozní, taky mám potíže s nadváhou. Rozhodla jsem se to též zkusit, protože zkusit se má přece všechno, a navíc jsem nemohla riskovat, že mi mého mužíčka klofne nějaká štíhlá kost.

Dala jsem se do toho s vervou a kila šla opravdu dolů, možná i tím, že představa dalšího steaku k jídlu mě natolik děsila, že jsem radši nejedla nic. Teď je to 3. měsíc a já zhubla 8 kilo, cítím se skvěle a obleču věci, které byly léta hluboko ve skříni a já neměla to srdce je vyhodit (ruku na srdce, která nemáte nějaký ten hadřík schovaný, že do něj ještě zhubnete?).

Atkinsonova dieta spočívá v tom, že denně smíte přijmout jen 20 g sacharidů. Tělo sacharidy potřebuje, a pokud se jich nedostává, je nuceno si je vytvářet z tuků. Tato přeměna je pro těla velmi energeticky náročná, a tak dochází k úbytku váhy.

Dieta má tři fáze. V zaváděcí fázi po dobu 14 dní: musíme striktně dodržovat již zmíněných 20 g sacharidů denně, musíme brát v potaz, že třeba i v okurce jsou obsažené sacharidy. Ve druhé fázi můžeme pomalu přidávat do 5 g sacharidů týdně, až zhubneme na požadovanou váhu. Potom následuje třetí fáze, ve které jíme už normálně jen s malým omezením, třeba na bílé pečivo bychom měli zapomenout navždy a nahradit ho tmavým. Místo příloh můžeme v restauracích požadovat zeleninové oblohy. Pokud bychom začali opět přibírat, vracíme se k první fázi.

Co vlastně můžeme jíst? Jakékoliv maso (čím tučnější, tím lepší), ryby, sýry, vejce, houby, zeleninu. Zakázány jsou brambory, rýže, těstoviny, pečivo, sladké, káva a alkohol.

Jen pro zajímavost pár příkladů obsahu sacharidů:
okurka: 6 plátků - 2 g
brambory: 1 porce - 21 g
cibule: 10 g
kukuřice: 1 klas - 16 g

Jistě si říkáte, že není možné, aby to nemělo nějaké mouchy. A jistěže má, jednou z nich je zácpa v zaváděcí fázi. Lékaři se také báli, že bude zvýšený cholesterol, to se však kupodivu nestalo. Bývá tu však nedostatek vápníku a vitaminů, proto je dobré při této dietě doplňovat tělo vitaminy v tabletách. Žádné jiné vedlejší účinky zatím nebyly pozorovány, pokud na sobě něco podezřelého zpozoruji já, dám vám vědět (popřípadě někoho pověřím o vyvěšení parte na ženu-in).

Je to krutá dieta pro ty, kteří, jako já, milují sladké. A trpím jako pes, když mi pod nosem sestra chroupe chipsy. Stojí to však za to a já to ještě 5 kilo vydržím a potom přepadnu cukrárnu na náměstí.

Atkinsonova dieta vyšla i knižně, jsou tam tabulky obsahů sacharidů a jiné důležité věci. Pokud se pro tuto dietu rozhodnete, bude dobré si onu knihu přečíst.

Tak hodně zdaru v boji proti tukům.

PS: Tuhle dietu drží i J. Anniston.

Reklama