1. Hledejte inspiraci, ale vsaďte na originalitu!

Inspiraci na párové fotografie můžete čerpat jak na pinterestu, tak na instagramových účtech, například u slavných párů a influencerů, kteří se každoročně 14. února chlubí svými zamilovanými snímky na sociálních sítích. Vyhledávat můžete také podle různých hashtagů, jako je #couple, #coupleinlove #valentinephoto a podobně. Nemusíte se stylizovat, ale klidně vsaďte na „živé“ lifestylové fotky. Zachyťte, jak se doma smějete během přípravy romantické večeře anebo si udělejte rekonstrukci svého prvního polibku v parku... Lifestylové fotografie působí autenticky, nebojte se proto spontánnosti. Vsaďte na osobitost a originalitu! Ukažte své city. A hlavně buďte přirození... Ať už budete tvořit lifestyle snímek nebo stylizovaný portrét, vsaďte na zaostřování s detekcí očí. Vyhledá oči vás dvou a udrží je zaostřené i v případě, že se pohnete. Profesionální fotografka a NIKON ambasadorka Lenka Hatašová při své portrétní tvorbě hodně využívá širokoúhlé objektivy, což je poněkud netradiční, ale díky tomu vytváří osobité snímky. „Dlouhou dobu jsem obdivovala efekt bokeh, tedy rozostřené prostředí. Preferovala jsem proto objektivy s vysokou světelností, kde jsem clonila naplno a používala jsem skoro výhradně 85 mm portrétní objektiv, což mi postupem času začalo připadat nudné – stále jen hlava nebo část těla v rozmazaném prostředí. Takže jsem od toho upustila a začala používat „širokáče“. Tahám do portrétu víc prostředí, což mi přijde zajímavější, dynamičtější,“ myslí si fotografka.

hat.jpg
Foto: Lenka Hatašová

Tip: Vyzkoušejte fígl Lenky Hatašové a použijte pro portrét širokoúhlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností a vysokou světelností NIKKOR 28 mm f/2,8 pro mirrorless. I při nízké hladině osvětlení budou vaše snímky i videa krásně ostré.

2. Zamilované selfie

„Selfíčka“ jsou stále hitem sociálních sítí. Perfektním pomocníkem je pro jejich pořízení výklopný a otočný dotykový monitor s vysokým rozlišením, kterým disponuje například bezzrcadlovka NIKON Z fc. Umožňuje snadno pracovat s libovolným úhlem pohledu. Pokud otočíte monitor dopředu, fotoaparát se automaticky přepne do režimu autoportrétu, což je ideální řešení nejen pro tvoru selfie, ale také pro společné filmování. Navíc bezzrcadlovka zajistí působivou ostrost obrazu a příjemnou hloubku ostrosti. Zároveň dobře volte pozadí, aby bylo ucelené, fotogenické a přitom nepůsobilo rušivě – například u barevné či cihlové zdi, v zasněžené krajině... Využít můžete také různé rekvizity jako je křeslo, deštník, kytara, květiny... Příliš to ale nepřehánějte, zůstaňte decentní. Díky možnosti flexibilního otáčení budete mít stále kontrolu nad tím, co snímáte, jestli jste „neutekli“ z obrazu a zda i vaše pozadí je takové, jaké má být. Pak se vám nestane, že vám budou z hlavy „trčet“ větve stromů, snímek z romantické večeře zhyzdí dřez plný špinavého nádobí nebo za vámi v parku bude bezdomovec vybírat odpadkový koš, zatímco vy na sebe budete láskyplně hledět...

ua.jpg
Foto: Lenka Hatašová

Tip: Pokud se rozhodnete fotit ze stativu, můžete použít časovač a sekvenční snímání, anebo využít aplikaci SnapBridge k zobrazení Live View ve smartphonu při dolaďování aranžování. Na displeji telefonu v reálném čase vidíte to, co snímá fotoaparát. Když se správně naaranžujete a jste připraveni k fotografování, můžete spoušť aktivovat v aplikaci. Nechcete-li, aby byl mobil na fotografii vidět, stačí jej umně schovat třeba do kapsy.

3. Nechcete se fotit? Zaměřte se na detaily...

Nebojte se přiblížit svou lásku ostatním! A přitom ani nemusíte vystavovat své tváře, pokud vám to není příjemné... Zaměřte se při dokumentování svého valentýnského dne i na detaily, jako je výzdoba svátečně prostřené tabule, kytice ve váze, kterou žena dostala od svého partnera, pralinka ve tvaru srdce na dlani, valentýnský dárek, dvě sklenky šampaňského nebo dvě hořící svíčky jako symbol vašeho vztahu. Zachyťte společné prsteny, propletené ruce nebo třeba stejné tetování. Fantazii se meze nekladou.

4. Stisknutím spouště to nekončí!

Pokud chcete vytvořit netradiční barevný nádech fotografií anebo jim vdechnout retro atmosféru, můžete využít filtry a efekty. Například NIKON Z fc má k dispozici 20 zabudovaných předvoleb Creative Picture Control pro statické snímky i videa, s výslednými efekty viditelnými v reálném čase během snímání. Stačí jednoduše nastavit intenzitu každého efektu tak, aby výsledek odpovídal vašim představám. Pohrát si však můžete i s již hotovou fotografií. Moderní technologie nabízejí možnost ihned přesunout snímky do úložiště, abyste s nimi mohli dále pracovat ve specializovaných programech a aplikacích, anebo je lze okamžitě sdílet na sociálních sítích. Připojení Wi-Fi® a Bluetooth® a aplikace NIKON SnapBridge usnadňují posílání snímků a videosekvencí na libovolné zařízení pro sdílení i ukládání.

pe.jpg
Foto: Lucie Drlíková

Tip: Z hotových fotografií můžete nechat vyrobit obraz, který vám ozdobí třeba zeď obýváku či ložnice, anebo nejrůznější fotodárky od hrnku a puzzle přes bytové dekorace až po lahev sektu s vlastní etiketou. Máte tak vyřešený originální dárek k Valentýnu!

5. Obáváte se, že nejste fotogeničtí? Profesionál vás přesvědčí o opaku!

Profesionální fotografie jsou krásnou vzpomínkou, která nikdy nezestárne. Navíc pokud vy nebo váš partner nejste ten typ, který by se rád fotil, a nevíte, jak pózovat nebo se tvářit, „profík“ vás jednoduše navede. Slušet to bude i těm, kdo si o sobě dosud mysleli, že nejsou fotogeničtí. „Bazíruji na tom, aby na focení bylo co nejméně lidí, vytvoříme pak příjemnější atmosféru. Spousta lidí nemá focení ráda, ani já nemám ráda, když mě někdo fotí. První fotky proto bývají často rozpačité, ale pak se tréma rozpustí, atmosféra se rozjede, proto bývají nejlepší fotografie ze středu, případně z konce focení,“ vysvětluje Lenka Hatašová. „Většinou nemám nic nachystané dopředu a vycházím z momentální situace. A když chci vyprovokovat objekt k smíchu, udělám třeba něco nečekaného, například zaštěkám jako pes, aby se ten člověk přirozeně rozchechtal,“ prozrazuje se smíchem portrétní fotografka, která zvěčnila i celou řadu VIP osobností včetně Karla Gotta. Za dlouhé roky, kdy se fotografii věnuje, si už vybrousila svůj styl. „Mám ráda, když fotka vystupuje a je tam vidět práce se světlem,“ říká a dodává, že z 90 % pracuje ve svém ateliéru a používá denní světlo. „Ta atmosféra fotky je jiná, než když je focená se zábleskovým nebo jiným světlem,“ doplňuje.   

ue.jpg
Foto: Lucie Drlíková

Tip: Chcete mít originální fotografie a milujete vodu? Co takhle vyzkoušet podvodní focení! Originální snové snímky pod hladinou vytváří například ambasadorka NIKONU Lucie Drlíková, která má dlouholeté zkušenosti i s párovým podvodním focením.  

Tip na valentýnský dárek, který potěší vás oba!

NIKON Z fc: Nejmodernější technologie v barevném retro designu!

ni.jpg

Fotoaparát může nejen perfektně plnit svou funkci a vytvářet skvělé snímky, ale zároveň být i stylový. Novinka NIKON Z fc inspirovaná ikonickou jednookou zrcadlovkou Nikon FM2 je k dostání v různých barvách – bílá, šedá, růžová nebo mint. To nejdůležitější však je, co tento mirrorless fotoaparát ukrývá ve svých útrobách. Díky obrazovému snímači formátu DX s 20,9 miliony pixelů a širokému automatickému rozsahu citlivostí ISO 100–51 200 nabízí NIKON Z fc vynikající ostrost, detaily a brilanci obrazu ve dne i v noci. Rychlé a plynulé automatické zaostřování umožňuje fotografovat frekvencí až 11 snímků za sekundu. Jako první fotoaparát z řady Nikon Z podporuje korekci expozice v automatickém režimu, fotoaparát nabízí také 20 předvoleb Creative Picture Control pro jedinečné výrazy. Splní i další vysoké nároky uživatelů 21. století: zaznamenává video ve formátu 4K/UHD s frekvencí 30p, časosběrné sekvence 4K, disponuje výklopným a otočným dotykovým monitorem, takže lze jednoduše snímat z podhledu i nadhledu nebo si udělat dokonalé selfie. Můžete s ním fotografovat, natáčet videovlogy i živá videa a snadno vše sdílet nebo zálohovat prostřednictvím aplikace SnapBridge. Vyniká svou lehkostí, zároveň je díky hořčíkové slitině odolný, takže se stane skvělým společníkem i na cestách.
Cena: 28 490 Kč
Koupíte na: www.nikon.cz