I když na kašel nadáváme a obtěžuje nás, ve skutečnosti je naším velkým spojencem. Bez něj by se totiž tělo nezbavilo škodlivých látek, které jej dráždí. Co přesně se v tu chvíli v organismu člověka děje a jak kašlat správně?

„Kašel je obrannou a ochrannou reakcí organismu. Tělo se opakovaným, prudkým a hlasitým výdechovým reflexem snaží dostat z dýchací soustavy něco, co tam nepatří. Vzniká nejčastěji podrážděním receptorů na sliznici. Díky odkašlání dochází k uvolnění dýchacích cest a odstranění důvodu jejich dráždění, který brání jejich průchodnosti,“ vysvětluje praktická lékařka z Medicina Centrum MUDr. Ethel Ludvíková.

kas1.jpg

Dráždění ke kašli může být mechanického (hlen, cizí těleso), chemického (toxiny) nebo termického (studený vzduch) původu. Nejčastěji však jde o příznak onemocnění dýchacích cest, ale to bezpečně potvrdí až lékař.

„Někdy lze poznat příčinu kašle na první dobrou, jindy ne. Velmi důležité je proto odebrání anamnézy a vyšetření lékařem přímo v ordinaci. Ze zásady neurčuji přesnou diagnózu a s tím související diferenciální diagnostiku takovýchto akutních potíží jen po internetu ani pouze po telefonu. Telefonická konzultace slouží jen k domluvě o strategii vyšetření pacienta a stanovení následné léčby. Lékař samozřejmě svému pacientovi umí akutně poradit i na dálku, ale tím to obvykle nekončí,“ upozorňuje praktická lékařka Ethel Ludvíková s tím, že jednotlivé druhy kašle se od sebe liší. Vedle běžné akutní infekce dýchacích cest tak může kašel signalizovat i závažná onemocnění, jako je například plicní embolie. Není proto radno jej podceňovat.

Věděli jste, že:

  • Kašel dělíme podle doby trvání. Ten akutní netrvá obvykle déle než 3 týdny u dospělých a 2 týdny u dětí. O chronickém kašli hovoříme v případě, že nás trápí déle než 8 týdnů u dospělých a přes 4 týdny u dětí.
  • Kašel řídí buď centrum reflexu kašle, které sídlí v prodloužené míše (nelze ovlivnit myslí), nebo mozková kůra (vědomé odkašlání).
  • Pokud prudce zakašlete, vyjde z vašich úst vzduch o rychlosti od 80 do 480 kilometrů v hodině.
  • Při kašli se do ovzduší uvolní na tři tisícovky kapek slin a částeček hlenu.
  • Jediné zakašlání v sobě může obsahovat i 200 milionů virových částic.

Jak správně kašlat?

  1. Ze všeho nejdříve se pořádně zhluboka nadechněte. Jen tak se vám dostatečně rozšíří dýchací cesty.
  2. Méně znamená více! Hlenu se zbavíte efektivněji, když budete kašlat v kratších, ale opakovaných nárazech.
Jak bojujete s kašlem vy? Napište nám o tom. Sledujte také náš speciál, který najdete na stránce Nechci kašel, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: