Spousta lidí má pocit, že pokud se rozhodli pořídit si kvalitní auto, udělali tím pro bezpečí své i své rodiny dost. Jenomže jenom v tom to není. Možná by bylo dobré dát pozor i při výběru kvalitních doplňků, včetně autosedaček pro vaše nejmenší.

Prvním červencem skončilo, mimochodem poměrně zvláštní, ustanovení, platné dosud v České republice, kde se povinnost umístit dítě do autosedačky vztahovala jen na dálnice a rychlostní silnice.

Konečně jasno
Ke stejnému datu skončila také dosavadní možnost, kdy děti mohly jezdit i ve vozech nevybavených bezpečnostními pásy. „Od 1. července v takovém vozidle již dítě prostě nesmí jet,“ upozorňují odborníci z ministerstva dopravy.
Dětské autosedačky (v zákoně jsou definované jako zádržné systémy) se podle hmotnosti dítěte dělí do pěti skupin: v těch pro nejmenší do 10 kg, respektive do 13 kg váhy děti sedí zády ke směru jízdy, u dalších tří skupin, odstupňovaných do hmotnosti 36 kg, dítě sedí čelem ke směru jízdy.
Autosedačky se připevňují do osobního automobilu buď standardním tříbodovým bezpečnostním pásem pro dospělé, nebo i dvoubodovým (bederním) bezpečnostním pásem, pokud je tato možnost na sedačce uvedena. Moderní typy sedaček se připevňují systémem ISOFIX se speciálním čepem a pouzdrem.

Autosedačku umísťujeme obvykle na zadní sedadlo, lze ji ovšem umístit i na sedadlo přední vedle řidiče, ovšem pouze tehdy, není-li před tímto sedadlem funkční airbag. Nemá-li vůz zařízení, jak tento airbag vyřadit z činnosti, je třeba sedačku pro sezení dítěte proti směru jízdy umístit vždy pouze na zadní sedadlo. Airbag by totiž mohl dítěti způsobit vážné zranění.

U sedaček obrácených proti směru jízdy je nutné dbát také na to, aby hlava dítěte nepřesahovala přes okraj sedáku. Při čelním nárazu by byla totiž krční páteř dítěte nadměrně zatěžována.
Lze to připodobnit k situaci, v jaké jsou dospělí ve voze při prudkém nárazu zezadu, sedí-li na sedadle bez hlavové opěrky. V autosedačce, v níž sedí ve směru jízdy, tedy se dívá dopředu, aktivovaný airbag dítě zvlášť neohrožuje.

Výjimky existují
S ohledem na početnější rodiny se staršími vozy novela zákona umožňuje ještě krátkodobě několik výjimek.

Konkrétně:
• Přesahuje-li počet dětí nad tři roky počet sedadel vybavených bezpečnostními pásy nebo dětskými autosedačkami, může řidič vozidla až do 1. května 2008 přepravovat na zadním sedadle i víc dětí bez použití zádržného bezpečnostního systému. Nesmí však jet po dálnici.
• Také pokud se na zadní sedadlo vozu nevejdou vedle sebe tři sedačky, je možné třetí dítě vézt připoutané jen bezpečnostním pásem.
• Dítě nemusí být v autosedačce také ve voze taxi. Ale nesmí v tom případě sedět vedle řidiče a musí být připoutáno bezpečnostním pásem.
• Další výjimka, kdy vozidlo nemusí být vybaveno dětskými sedačkami, se až do 1. května 2008 vztahuje na vozidla pro přepravu dětí do mateřských nebo základních škol a na sportovní, kulturní nebo společenské akce. V tom případě je rychlost vozidel omezena do 70 km/h.

Výběr autosedačky
A jakými pravidly byste se měli při výběru autosedačky řídit?

• základním kritériem je váha dítěte a také jeho výška (nesmí přerůstat sedačku)
• dále musí být technicky a tvarově vhodná do vašeho automobilu

Existuje několik skupin sedaček pro různě velké děti. Pro jakou skupinu je sedačka určena, poznáme snadno podle zkušební značky, která je na ní umístěna.

Zkušební značka
• obsahuje jméno výrobce, jméno produktu
• značení Universal znamená, že schválená sedačka je použitelná téměř v každém autě
• 9 kg - 25 kg udává váhový rozsah a rozsah použití
• E 4 v kroužku je zkušební symbol a kód země (E8 – ČR, E1- Německo, E4 – Itálie...)
• 03301074 je číslo zkušební značky (první dvojčíslí udává současnou verzi normy, /03/ - sériové číslo
Na zkušební značce je také údaj o možnostech použití.
Většinou je uvedeno označení „Universal“, taková sedačka je vhodná pro všechny vozy.

Stále více nových automobilů je dnes vybaveno úchytkami pro tzv. ISOFIX-sedačky. Při této technice je speciální sedačka jednoduše zasunuta do uložených západek ve voze. Montážní chyby při této technice jsou prakticky vyloučeny. Je-li to ve vašem autě možné, měli byste ISOFIX-sedačku používat.
Při montáži dětské sedačky do automobilu vždy dbejte na návod k použití!

Sedačka musí být uchycena bezchybně.

Zdroj:  www.ibesip.cz, www.promourodinu.cz