ASUS uvedl na český trh nejtenčí[i] 13,3palcový notebook s OLED displejem na světě - model Zenbook S 13 OLED (UX5304). Jde zároveň o nejekologičtější Zenbook všech dob, který posouvá charakteristické vlastnosti značky, jako je ultrapřenosný design, udržitelnost a výkon na cestách, na novou úroveň a přesvědčivě dokazuje, že méně může být více.

Zenbook S 13 OLED nedělá žádné kompromisy, pokud jde o výkon, konektivitu nebo výdrž baterie, a to i přes rekordně tenký profil, který měří pouhý 1 cm[ii] a hmotnost jen 1 kg[iii]. Je ztělesněním ultrapřenosného designu a nabízí se ve zcela nové šedé barvě Basalt Gray nebo klasické modré barvě Ponder Blue. Zenbook S 13 OLED je navržen s ohledem na životní prostředí a uhlíkovou neutralitu. Jeho šasi obsahuje recyklované kovy a plasty a dodává se v obalu s certifikací FSC Mix. Používá bezhalogenovou elektroniku a v případě varianty Basalt Gray i zcela nový elegantní, ekologický plazmokeramický hliník, což z něj dělá nejekologičtější Zenbook vůbec.

646f414eeee01obrazek.png

Notebooky řady Zenbook vždy poskytovaly na cestách bezkonkurenční výkon a Zenbook S 13 OLED není výjimkou. Využívá procesor až Intel Core i7 13. generace s až 32 GB paměti LPDDR5 RAM a až 1 TB úložiště PCIe 4.0 x4 SSD. K dispozici je celá řada vstupních a výstupních konektorů a 63Wh baterie s dlouhou výdrží.

Zenbook S 13 OLED nabízí pohlcující a věrný obraz díky úžasnému displeji ASUS Lumina OLED s poměrem stran 16:10, rozlišením 2,8K (2 880 x 1 800) a certifikacemi Dolby Vision, Pantone Validated a VESA DisplayHDR True Black 500.
 
Mimořádně tenký a výjimečně lehký

  • Zenbook S 13 OLED dosáhl supertenké konstrukce o tloušťce 1 cm a superlehké hmotnosti 1 kg díky několika pokročilým technikám a použitým materiálům, které umožnily snížit hmotnost a velikost ve srovnání s předchozí generací, aniž by došlo ke snížení výkonu, ústupkům v konektivitě nebo ve výdrži baterie.
  • Tenčí vrstva displeje: Pro dosažení neuvěřitelně tenkého profilu zabudoval ASUS tenčí, ale plnohodnotnou infračervenou Full HD kameru přímo do víka, které je vyrobeno technologií CNC. Byl také použit speciálně navržený ultratenký OLED panel, díky němuž je víko o 30 % tenčí.
  • Optimalizované uspořádání vnitřního prostoru notebooku: ASUS uvolnil uvnitř notebooku více místa pro komponenty díky přesnému CNC obrábění. Používá desky s plošnými spoji s menším počtem vrstev a vyšší hustotou zapojení, s mnohem větším počtem tranzistorů, což zajišťuje vyšší výkon při nižší hmotnosti v kompaktnějším prostoru. Základní deska je zkonstruovaná tak, aby se na ni vešel přídavný ultratenký ventilátor, který zvyšuje průtok vzduchu a zajišťuje lepší chlazení. Díky tomu je spodní část notebooku tenčí přibližně o 25 %.
  • Použité materiály: Kvůli snížení hmotnosti je v klávesnicové části použita odolná a lehká slitina hořčíku a hliníku. Je vyrobena řezáním na CNC a tvoří pevnou konstrukci, která nepotřebuje další oporu. Touchpad pokrývá extrémně tenká skleněná vrstva, díky čemuž se podařilo snížit tloušťku klávesnicové části o 25 %.
  • Výsledkem je ultrapřenosný notebook, který nově definuje svou kategorii a posouvá tenkost a lehkost na zcela novou úroveň bez kompromisů. Výdrž notebooku Zenbook S 13 OLED dosahuje až 14 hodin při streamování videa. Novinka nabízí lepší chlazení a vyšší výkon ve srovnání s předchozí generací a navzdory rekordně kompaktním rozměrům si zachovává plnou použitelnost a rozsáhlou výbavu konektorů.

Všestranná udržitelnost

ASUS chce prostřednictvím Zenbooku dosáhnout více s méně zdroji. Zařízení disponuje registrací EPEAT Gold a má pozitivní dopad na životní prostředí po celou dobu svého životního cyklu, od použitých materiálů a výroby až po montáž, používání a ukončení životnosti. ASUS snížil jeho uhlíkovou stopu použitím recyklovaných materiálů a ekologičtějšího obalu.

Jde o dosud nejekologičtější Zenbook. V klávesnicové části, na šasi a víku je použita PIR slitina hořčíku a hliníku (recyklované materiály z průmyslových provozů), což snižuje uhlíkovou stopu o více než 50 %.[iv] Klávesy a reproduktory obsahují PCR plasty (recyklovaný plast po spotřebitelích) a reproduktory jsou také vyrobeny z plastů, u nichž hrozí, že by jinak skončily v oceánu. ASUS také přepracoval balení tak, aby bylo 100% recyklovatelné a vyrobeno z materiálů, které se dají opakovaně použít a kompostovat. Vyrobeno je ze 100% FSC směsi papíru z odpovědně obhospodařovaných lesů, kontrolovaného dřeva a recyklovaných zdrojů. Papírové vložky lze navíc snadno použít jako stojan na notebook. Zenbook S 13 OLED také překračuje normu energetické účinnosti ENERGY STAR o 43 %, což snižuje spotřebu energie. Cílem těchto udržitelných opatření je dosáhnout uhlíkové neutrality.

646f41d069892obrazek.png

ASUS poprvé použil speciální výrobní proces k vytvoření exkluzivního plazmokeramického hliníku pro víko. Tento proces využívá čistou vodu a elektřinu a nevyžaduje organické sloučeniny, silné kyseliny ani těžké kovy. Metoda je založena na lázni, má nízký dopad na životní prostředí a způsobuje fyzikální a chemickou přeměnu hliníku. Výsledkem je zvýšená odolnost proti opotřebení, ochrana proti korozi, lepší řízení teplot, tvrdost[v] a trvanlivost.

Vzhledově a na dotek se tento materiál podobá přírodnímu kameni, což odpovídá

krédu řady Zenbook a zároveň je díky tomu každé víko jedinečné. Žádné dva notebooky proto nejsou stejné. Delší životnost notebooku snižuje dlouhodobé plýtvání, a proto je Zenbook 13 S OLED přísně testován podle nejnovějšího amerického vojenského standardu MIL-STD-810H, který zahrnuje až 12 testovacích metod a 26 jednotlivých testů[vi] - jde o nejpřísněji testovanou odolnost notebooků na světě.
 
Výkon na cestách

Zenbook S 13 OLED má certifikaci Intel Evo a představuje dokonalé spojení výkonu a mobility. Je vybaven procesorem až Intel Core i7 13. generace, jehož tepelný výkon (TDP) lze zvýšit až o 20 % na úroveň až 20 W. Doplňuje ho až 32 GB operační paměti LPDDR5, ultrarychlé 1TB úložiště SSD PCIe 4.0 x4 a 63Wh baterie s dlouhou výdrží. Konektivita WiFi 6E, vylepšená technologií ASUS WiFi Master Premium, zajišťuje rychlé a stabilní připojení. 

Navzdory svému kompaktnímu šasi nabízí Zenbook S 13 OLED plnohodnotnou výbavu konektorů, takže uživatelé s sebou nemusejí nosit adaptéry nebo USB rozbočovače. Dva porty Thunderbolt 4 USB-C podporují rychlé nabíjení, připojení externího 4K monitoru a přenosovou rychlost až 40 Gb/s. K dispozici je také port USB 3.2 Gen 2 Type-A, port HDMI 2.1 a 3,5mm audio konektor.

646f41c51582bblobid0.png

Zážitek z videokonferencí na cestách vylepšuje infračervená kamera s rozlišením Full HD vybavená vizuálními efekty, které využívají umělou inteligenci a také technologie pro potlačení šumu pomocí umělé inteligence. Kamera také podporuje rychlé a bezpečné přihlášení obličejem pomocí funkce Windows Hello. Výkonný audiosystém s certifikací Harman Kardon a zvukem Dolby Atmos využívá inteligentní zesilovač s technologií ASUS Audio Booster, která zvyšuje hlasitost až 5,25krát.

Touchpad ASUS ErgoSense je o 9,5 % větší a je hladký a pohodlný. Umožňuje přesné ovládání a používá povrchovou úpravu, která zabraňuje ulpívání otisků prstů a snadno se čistí.
 
Displej ASUS Lumina OLED: Přesnější. Přizpůsobivější. Spolehlivější

Zenbook S 13 OLED nabízí pohlcující zážitek ze sledování díky displeji ASUS Lumina OLED s poměrem stran 16:10. ASUS uděluje toto označení pouze prémiovým OLED displejům, které splňují přísná kritéria kvality a nabízejí přesnější, přizpůsobitelnější a spolehlivější vizuální zážitek. Displeje ASUS Lumina OLED nastavují standard vysoce kvalitních vizuálních řešení pro nejlepší zážitek z technologie OLED. Jeho název zdůrazňuje jedinečné výhody a vynikající vizuální zážitek, který překonává běžné OLED displeje. ASUS Lumina OLED využívá exkluzivní technologie ASUS, jako jsou ASUS Splendid a ASUS OLED Care, a nové funkce a vlastnosti - Delta E <1, úspora energie a ochrana panelu. Integrací těchto prvků vytvořil ASUS vysoce kvalitní řešení, které představuje vrchol technologie OLED.

Displej ASUS Lumina OLED v notebooku Zenbook S 13 OLED přináší jasnější, čistší a živější barvy s rozlišením 2,8K, dobou odezvy 0,2 milisekundy a přesností Delta E <1[vii]. Displej má také certifikace Dolby Vision, DisplayHDR True Black 500 garantující zářivou bílou a dokonalou černou a Pantone Validated pro věrnou reprodukci barev. 100% pokrytí barevného prostoru DCI-P3 poskytuje zážitek na úrovni kina s mimořádně živými barvami. Technologie ASUS Splendid umožňuje uživateli snadno přepínat mezi tímto barevným prostorem a gamuty sRGB, Display-P3 a nativním OLED gamutem.

Displej disponuje také certifikáty TÜV Rheinland a SGS pro péči o oči s o 70 % nižším vyzařováním modrého světla, což zajišťuje pohodlí pro oči uživatele i při dlouhém sledování. ASUS také poskytuje bezplatnou výměnu OLED displeje v případě jakýchkoli problémů s vypalováním během záruční doby[viii].
 
CENA A DOSTUPNOST

ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304) se v Česku prodává za cenu od 30 990,- Kč vč. DPH.

Dostupné budou dvě konfigurace:

Clipboard01.jpg
*v české republice bude dostupná pouze barevná varianta Basalt Grey
*Verze s 32 GB RAM bude dostupná v druhé polovině tohoto roku


 
[i] Srovnání celkové tloušťky notebooku k 20. únoru 2023 na základě interní analýzy trhu společnosti ASUS, která porovnávala Zenbook S 13 OLED (UX5304) s konkurenčními produkty v dané kategorii (notebooky s OLED displejem s úhlopříčkou 13,3 palce) od výrobců, jako jsou Acer, Apple, HP, Huawei, Lenovo, Microsoft a Samsung.
[ii] Rozměry: 296,2 x 216,3 x 10,9 mm; tloušťka se může lišit v závislosti na specifikacích.
[iii] Hmotnost se může lišit v závislosti na specifikacích.
[iv] Srovnání se zaměřuje na samotný kov PIR v porovnání se šasi ze 100% čistého kovu za předpokladu, že ostatní faktory, které mohou ovlivnit emise CO2, jsou stejné.
[v] Testy tvrdosti provedla společnost ASUS 30. srpna 2022. Testovací konfigurace: Zenbook UX5304VA Basalt Gray. Nastavení testu: 765g tužka na poškrábání šasi, přičemž hrot tužky a povrch notebooku svírají úhel 45°. Na povrchu nezůstaly žádné viditelné škrábance.
[vi] Vybrané produkty jsou testovány podle rozšířených vojenských norem odolnosti MIL-STD-810H s 12 testovacími metodami a 26 testovacími postupy, které zajišťují mimořádnou odolnost. Na základě interního průzkumu trhu společnosti ASUS s využitím dostupných informací a testovacích reportů z webových stránek hlavních značek notebooků k 28. říjnu 2022. Notebooky ASUS pro spotřebitele používají režim sestávající z 26 testovacích postupů, což je nejpřísnější a nejrozsáhlejší testovací režim v odvětví spotřebitelských notebooků pro normu MIL-STD-810H.
[vii] Průměrné výsledky testů nastavení MyASUS Splendid Display P3 a sRGB: Delta-E < 1, +/- 0,5; může se lišit v závislosti na specifikacích.
[viii] Záruční doba se v jednotlivých zemích liší.

Reklama