Astmatici by měli především dodržovat léčebný režim, který jim předepsal lékař. Tedy užívat předepsané dávky léků a také se dostatečně chránit. Právě oni by měli být těmi, kteří opravdu důsledně používají ochranné pomůcky, dezinfekci rukou a povrchů, a také významně omezí kontakt s jinými lidmi.

Foto: Shutterstock

Mám se víc chránit?

Co se naopak nedoporučuje, je automaticky paušálně zvýšit léčbu, případně ji vysadit.  Jiná situace samozřejmě nastává, pokud astma není stabilizované, nebo se projevují častější příznaky. Pak je dobré vše probrat s lékařem, například telefonicky či, pokud to lékařské pracoviště umožňuje, pomocí videohovoru. Po konzultaci stavu a současné léčby může lékař upravit léčbu a také zkontrolovat správný způsob jejího podávání. Tady je dobré společně projít správnou inhalační techniku. 

Mám se bát kortikosteroidů?

Důležité je hlavně dodržet zmiňovanou předepsanou léčbu. V případě léčby astmatu se používají cíleně podávané -  inhalační kortikosteroidy. Výjimečně, například pro zaléčení déle trvající astmatických záchvatů nebo při léčbě nejtěžších forem astmatu jsou to pak kortikosteroidy systémové (nejčastěji podávané ve formě tablet, případně infuzí). U nich ovšem existuje moderní alternativa ve formě biologické léčby. Kortikosteroidy v inhalační podobě nepředstavují žádná rizika ani tehdy, pokud se užívají ve chvíli, kdy se začne koronavirová pneumonie rozvíjet.

U systémových kortikosteroidů je důležité, aby se braly přesně tak, jak bylo indikováno lékařem. Nesmí se kvůli nákaze covid-19 ani náhle vysadit, ani naopak nasazovat. Také ostatní protiastmatické léky tuto nemoc nezhoršují. Vysazování léků, pokud panuje obava z oslabení imunity a zhoršení průběhu covid-19, je nebezpečné a může vést k zásadním komplikacím.

Nejlepší obranou v současné době je proto mít své astma pod kontrolou, tedy kvalitně zaléčené.

O projektu Astma Zero
Celosvětová kampaň Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům se věnuje prevenci astmatu. Připojila se k ní i Česká iniciativa pro astma (ČIPA). Projekt si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s možnostmi prevence astmatu s důrazem na dlouhodobou a pravidelnou léčbu. Díky té je možné astmatickým příznakům předcházet a zlepšit kvalitu života pacientů. Součástí projektu Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům jsou webové stránky www.astma-zero.cz a také FB stránka. Přinášejí důležité informace o astmatu a jeho léčbě, dechové rehabilitaci a odpovědi na nejčastější otázky.

Reklama