Venku je krásný letní den, ráda byste vyskočila z postele přímo do letních šatů a najednou au! Plný nos, rýma, zimnice, bolest hlavy, bolest v krku, bolest i v uších, pocit ochablosti, a žaludek jako naruby. V duchu slyšíte svoji maminku, jak říká: dopřej si klid, pij hodně tekutin a nezapomeň si vzít Aspirin... Za tři dny budeš jako rybička.

aspirin

Chřipka v létě?

Každý z nás miluje léto, období prázdnin, dovolených, cestování a dobrodružství. Občas ale vše nevyjde podle plánu, někdy kvůli rozmarům počasí, jindy nás zaskočí zdánlivě banální nemoc, tzv. letní chřipka či letní nachlazení. Pravé chřipkové viry způsobují vysokou nemocnost v našich zeměpisných šířkách zejména v chladných zimních měsících - obvykle od konce listopadu do začátku dubna. V letních měsících je nakažlivost pravým chřipkovým virem zcela minimální. Vyskytuje se však řada dalších virových onemocnění, která se chřipce svými klinickými příznaky podobají. Původci jsou zejména Coxackie A viry a echoviry. Ve svých začátcích mohou chřipku dokonale napodobit i onemocnění způsobená bakteriemi a parazity (např. streptokok, toxoplasmoza apod.).

Letní chřipku podporuje nedostatečný pitný režim a přemíra slunění

Ač by se to na první pohled nemuselo zdát, vzniku nachlazení napomáhají i nedostatečný pitný režim a nadměrné slunění. Obojí způsobuje oslabení imunitního systému a následné snížení odolnosti organizmu vůči možným infektům. Stejným způsobem zatěžují organismus i prudké výkyvy venkovních teplot (typicky tropická vedra - a vzápětí náhlé ochlazení o deset stupňů). Z tohoto hlediska je rizikový i návrat z teplých a vlhkých exotických destinací do chladného klimatu. Cestování obecně napomáhá vzniku letního nachlazení, protože je při něm naše zpocené a přehřáté tělo vystaveno průvanu v dopravních prostředcích (otevřená okna ve vlaku, autobusu, přijíždějící metro). Výrazným podnětem ke vzniku letního nachlazení je i klimatizace, kterou jsou dnes vybaveny supermarkety, pracoviště i novější auta. Dalším možným rizikem letních dní je angína, kterou si můžeme způsobit, když se budeme snažit přehřátý organizmus ochladit pořádně vychlazeným pitím. Ledové nápoje sníží lokální prokrvení sliznice, což oslabí přirozený mechanismus obranyschopnosti a následně dochází k rozvoji zánětu.
Podobnými příznaky jako chřipka začínají i velmi závažná onemocnění - klíšťová encefalitida nebo bakteriální meningitida, při nichž se objevuje silná bolest hlavy a někdy i zvracení. Je potřeba mít toto nebezpečí na paměti a při rychlém zhoršování zdravotního stavu neodkladně vyhledat lékaře.

Tři dny odpočinku vám od letní chřipky pomůžou

Klinické projevy letní chřipky jsou na první pohled zimní chřipce velmi podobné. Celkové příznaky jako horečka, bolest svalů, kloubů a únava však nejsou tak výrazné. Pravidelně se objevuje vodnatá nebo hlenovitá rýma, provázená zánětem spojivek. V případě počínající streptokokové nákazy je obvyklé škrábání a bolest v krku a také obtížné polykání. Přestože venku svítí slunce, je vhodné při těchto příznacích alespoň na 3 dny zpomalit tempo. K úlevě obvykle stačí podpůrná léčba klidem na lůžku, doplňování tekutin, tlumení případné horečky, svalových a kloubních bolestí.

V případě nemoci z nachlazení, chřipkových příznaků či bolestí v krku virového i bakteriálního původu je vhodný Aspirin C, který obsahuje kromě kyseliny acetylsalicylové i 240 mg kyseliny askorbové (optimální dávku vitaminu C). Tato kombinace ideálně napomáhá posílení imunity organismu a má velmi výrazné antioxidační účinky (váže volné kyslíkové radikály). Aspirin C rychle potlačí prvotní příznaky nemoci a tlumí její další rozvoj. Forma volně prodejných šumivých tablet se vyznačuje rychlejším nástupem účinku a šetrnějším vstřebáváním. Dobře ho tolerují i pacienti, kteří mají obtíže při užívání klasických tablet. Pro léčbu nachlazení provázeného rýmou máme v dnešní době k dispozici uživatelsky komfortní originální léčivý přípravek Aspirin Complex. Tento preparát bojuje současně proti všem příznakům nachlazení, ať už máme na mysli snížení horečky (účinek antipyretický), tišení bolestí (účinek analgetický) nebo uvolnění ucpaného nosu či snížení sekrece rýmy (účinek malého množství přidaného pseudoefedrinu). Právě tento preparát v sobě spojuje tradici Aspirinu s pokroky moderní medicíny.

Aspirin rozhodně nepatří do starého železa

aspirin

Když chemik firmy Bayer hledal v roce 1897 účinný lék na bolest pro svého otce, určitě netušil, že se tento lék stane pro příští století nejprodávanějším a nejrozšířenějším lékem na světě. Historie prokázala kvality Aspirinu a dodnes nechybí v žádné domácí lékárničce či dámské kabelce. S oblibou ho užívala generace našich babiček a maminek a pro své mimořádné vlastnosti se užívá dodnes.

Řadíme jej do skupiny léků nazývaných nesteroidní antiflogistika či antirevmatika právě pro významný protizánětlivý a protibolestivý účinek. Podstatou účinku kyseliny acetylsalicylové (ASA) je tlumení funkce prostaglandinů (i v dávce menší než 100 mg, tj.1tbl Aspirinu) a tím oslabení nadměrné reakce na bolestivé stimuly a blokáda zánětlivé reakce. Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, které si tělo vytváří v nepatrném množství. Hrají klíčovou roli v rozvoji bolesti, horečky, zánětu a stimulují hladkou svalovinu.

Jak správně užívat Aspirin?

Aspirin (kyselina acetylsalicylová - ASA) se užívá světově v masovém měřítku, proto je třeba eliminovat správným užíváním i možné nežádoucí účinky. Pamatujme proto na několik pravidel užívání. Pokud neužíváme šumivou formu, je vhodné tablety užívat po jídle a zapíjet je dostatečným množstvím tekutiny. Nevhodné je současné požití alkoholu. Pro běžnou léčbu nepřekračujte denní doporučené dávky 1 - 4 g. Aspirin ve vyšších dávkách /nad 4g denně/ neužívejte dlouhodobě (bez doporučení lékaře). Zvýšené opatrnosti je třeba při současném podávání dalších léků (zejména protisrážlivých), při výskytu žaludečních nebo dvanáctníkových vředů v minulosti, při těžším poškození jater a ledvin, při astmatu, pylové alergii, v poslední třetině těhotenství. Pokud jsou respektována výše uvedená doporučení a dodržováno doporučené dávkování, má Aspirin vysoký bezpečnostní profil a je účinným lékem pro celé spektrum obtíží v případě samoléčby pacienta od nachlazení, přes virózy, až po bakteriální infekty spojené se zánětem, horečkou a bolestí. Jak je uvedeno výše, má také řadu dalších indikací (zejména oblast kardiovaskulárních nemocí), při nichž je vždy nutno jeho užívání konzultovat s ošetřujícím lékařem.

MUDr. Jana Vojtíšková
Praktická lékařka

Reklama