LONDÝN - O příznivých účincích aspirinu pro lidské tělo toho bylo napsáno již mnoho. Nyní se ale vědcům podařilo zjistit, že jeho protizánětlivé účinky mohou být prospěšné i při léčbě některých typů rakovinného bujení, včetně nádorového onemocnění prsu.

Odborníci z Británie vycházejí z předpokladu, že aspirinem bude možno léčit mnohé nemoci vyvolané zánětem. Úspěchy slaví při léčbě rakovinného bujení, při němž vzniká tzv. turbanový nádor nebo-li cylindromatóza.
"Zanícená tkáň vypouští do okolí značné množství molekul a látek, které udržují rakovinné buňky při životě. Takže snižováním těchto zánětů pomocí léčiv, jakým je právě zmíněný aspirin, bychom mohli velmi efektivně léčit některé formy onemocnění," uvedl ve své zprávě profesor Alan Ashworth.

Onemocnění, při němž vzniká nádor ve tvaru turbanu, je dědičnou chorobou způsobenou vadnou formou genu CYLD.
"Právě tento gen je klíčovým faktorem řídícím regulaci zánětů a produkci různých látek spojených se záněty. Mutantní verze genu nesprávně řídí produkci některých molekul a umožní tím vznik nádoru," vysvětlil profesor Ashworth a dodal, že aspirin, běžně užívaný například při nachlazení, snižuje účinky některých látek, které podporují vznik a rozvoj nádorových buněk.
"Teď považujeme za důležité, aby se účinky aspirinu při léčbě nádorů začaly testovat také na pacientech. V případě syndromu turbanových nádorů si myslíme, že protizánětlivé léky by mohly být vtírány do nádorů pomocí gelových substancí. Možná by malým dětem s mutantním genem, u nichž se tento typ nádoru ještě nerozvinul, mohl být aspirin podáván preventivně. Podobné výsledky totiž potvrdili kolegové z Holandska," dodal Ashworth.   

    
Reklama