64787eef730aeobrazek.png
Foto: Shutterstock

Na zdravotní pojišťovnou hrazené mimotělního oplodnění (tzv. IVF = in vitro fertilizace) mají nárok ženy s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení 40 let (39 let + 364 dní) a ostatní ženy ve věku od 22 let do dne dovršení 40 let (39 let + 364 dní) na základě indikace ošetřujícího gynekologa.

Pokud žena tyto podmínky splňuje (a spolu s partnerem podepíše žádost), má nárok na uhrazení základních výkonů:
u tří cyklů IVF s přenosem embryí. Pokud bylo v prvních dvou cyklech přeneseno pouze jedno embryo, je hrazen ještě cyklus čtvrtý.
při zavedení spermií do pohlavních orgánů (tzv. intrauterinní inseminace – IUI), a to až šestkrát za život (nezapočítává se do výše uvedeného limitu cyklů IVF třikrát, respektive čtyřikrát za život ženy).

Zdravotní pojišťovny hradí metody asistované reprodukce IVF a IUI prostřednictvím balíčkových plateb, které obsahují veškeré základní služby spojené s daným výkonem. V případě jednoho IVF cyklu s vlastními oocyty tak ušetříte kolem 40 tisíc korun. Jenže ne vždy to základními službami končí. Za spoustu doplňkových služeb musí pacientka klinice doplácet.

Standardně balíčková platba obsahuje (dle typu balíčku) veškerá vyšetření gynekologem, veškeré konzultace gynekologa a embryologa s léčeným párem, všechna ultrazvuková vyšetření, punkci folikulů za účelem získání oocytů, zpracování oocytů v embryologické laboratoři a jejich kultivaci, oplození oocytů, přenos embrya do dělohy, veškerou anesteziologickou péči, vyšetření spermatu a výběr nejvhodnějších spermií, kontroly růstu embryí embryologem, vyšetření chromozomů z tkání dlouhodobě kultivovaných, punkční soupravu pro odběr oocytů a transferový set pro přenos embryí, dále také veškerý přímo spotřebovaný materiál v rámci cyklu.

Zdravotní pojišťovny versus pokrok

Vědci stále vymýšlejí nové metody, jak úspěšnost umělého oplodnění nebo komfort ženy při něm zvýšit. Jenže za to už si musíme připlatit. „V některých případech se bez doplňkových úhrad neobejdeme, a to z důvodu modernějších a nákladnějších technologií, které zvyšují pravděpodobnost otěhotnění. Jedná se především o lékaři velmi doporučovanou metodu ICSI (intracytoplazmatická injekce spermií), při níž se spermie injekčně zavede do vajíčka, a takzvaný embryoscope, díky němuž jsou embryologové schopni monitorovat embrya 24 hodin denně a následně vybrat pro transfer to nejkvalitnější. Vzhledem k tomu, že obě tyto metody snižují riziko selhání IVF cyklu, tak našim pacientkám doporučujeme si za tyto doplňkové metody připlatit,“ doporučují například specialisté na pražské klinice EUROPE IVF.

Za doplňkové služby si můžete připlatit od několika tisícikorun až po desetitisíce. To například v případě, že zvolíte pro ženu šetrnější balíček IVF s minimální stimulací.

S nemalým doplatkem je třeba počítat i tehdy, když nemáte svá vlastní vajíčka. IVF s darovanými oocyty (DIVF) stojí například v brněnské klinice REPROFIT bezmála 60 tisíc korun, což je jen doplatek k příspěvku od zdravotní pojišťovny.

Nezapomeňte ani na medikaci

K umělému oplodnění metodou IVF (pokud nezvolíte nativní formu) jsou zapotřebí také léčivé přípravky. „Tyto léky, kterými se musí pacientka hormonálně stimulovat, jsou pojišťovnami hrazeny jen částečně, respektive do určitého množství. To znamená, že na ně pacientka může doplácet. Výše úhrady a spoluúčasti pacientky dále závisí na použitých metodách a léčivých přípravcích,“ upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Počítejte ale, že se možná budete pohybovat v několikatisícikorunových cifrách za jeden cyklus. „Zdravotní pojišťovny schválí na jeden IVF cyklus 2250 IU (mezinárodních jednotek) účinné látky léku. Pokud je při nižší odpovědi vaječníků jejich spotřeba větší, musejí se již uhradit z vlastních prostředků,“ vysvětlují lékaři z kliniky EURO FERTIL.

Zdroj informací: Všeobecná zdravotní pojišťovna, EUROPE IVF, REPROFIT, EURO FERTIL

Čtěte také:

Reklama