S Janou Jenšovou, členkou představenstva ERGO pojišťovny, jsme si povídali o cestovním pojištění. Jaké výlohy kryje po Evropě kartička zdravotní pojišťovny a proti čemu je lepší se připojistit? Čtěte v rozhovoru!

Ergo

Jana Jenšová z ERGO pojišťovny

Když jedeme na dovolenou, co všechno si pojistit? Základem jistě budou léčebné výlohy. Na co dalšího by měl člověk při uzavírání cestovního pojištění myslet? A co všechno obecně lze připojistit?
Léčebné výlohy jsou určitě základem, ale vyplatí se připojistit si i zavazadla, obzvlášť pokud jedete do zahraničí třeba za nákupy, případně když si vezete dražší věci. Dále se určitě vyplatí pojištění odpovědnost za škody třetím osobám. Pokud se chystáte na dovolenou sportovnějšího rázu, pak určitě i krátkodobé úrazové připojištění. U nás jsou všechna tato tři rizika spojena do výhodného balíčku za 10 Kč na den.

Jak se bude lišit pojištění po Evropě od pojištění do některé z exotických destinací, ať už jde o ty bližší jako je Egypt či Turecko, nebo třeba vzdálenější Thajsko?
Takové pojištění se liší rozhodně v ceně a často i v limitech léčebných výloh. U nás však platí obrovská výhoda pro klienty a to ta, že oblíbené mimoevropské destinace jako Egypt, Tunisko, Maroko, Turecko a Alžírsko jsou stále za „evropské ceny“, tedy již za 20 Kč na den.

Ergo

Ilustrační foto: Turecká zřícenina Ephesus

Jsou u cestovního pojištění nějaké spoluúčasti? A případně v jaké výši?
V našem případě žádné neuplatňujeme.

Jak funguje využití cestovního pojištění v praxi? Když nastane pojistná událost, jak má člověk postupovat?
Vždy je třeba uschovat originály od všech dokladů, které klient hradí (u lékaře, v lékárně atd.) a dále samozřejmě co nejvíce lékařských zpráv z jednotlivých ošetření i kontrol. Pokud si klient neví s čímkoliv rady, nebo se v zahraničí nedomluví, je mu k dispozici u nás zdarma nonstop asistenční služba, která poradí, potvrdí lékaři platební garanci za klienta a pomůže se vším souvisejícím.

Takže se na asistenční službu zdarma mohu kdykoliv obrátit?
Ano, kdykoliv si nevím rady při škodné události v zahraničí – ať už u lékaře, při ztrátě či zpoždění zavazadel, tak i při poškození majetku nebo zdraví třetí osoby.

Když bude mít někdo z rodiny závažnější zdravotní potíže, které si vyžádají delší hospitalizaci – co všechno lze díky cestovnímu pojištění pro nemocného a jeho příbuzné zajistit?
Zaplatíme celou hospitalizaci trvající po dobu sjednaného pojištění, a pokud pokračuje i po jeho skončení, hradíme až následujících 30 dnů. Současně lze využít limit 75.000 Kč na doprovázející osobu, tedy jednoho opatrovníka, který bude přítomen po dobu hospitalizace.

Nepříjemným, ale i nutným tématem je repatriace. Jak funguje převoz zpět do ČR?
Převoz vždy zařizuje asistenční služba a volí jej po konzultaci s lékaři jako pro pacienta nejvýhodnější s ohledem na jeho stav. Pro někoho tak může být nejlepším řešením převoz sanitou, pro někoho naopak letecký převoz, případně i s lékařským doprovodem až do ČR. Součástí pojištění je samozřejmě i repatriace tělesných ostatků a vše s tím související.

Ergo

Ilustrační foto: převoz vrtulníkem

Může se stát, že budu muset zaplatit v hotovosti na místě a pojišťovna mi to uhradí po návratu?
Pokud se klient neobrátí na asistenční službu, hradí si náklady sám a po svém návratu předloží originály účtů a lékařských zpráv pojišťovně a ty jsou mu následně proplaceny. Pro některé klienty je toto rychlejší volbou než kontaktování asistence a my s tím samozřejmě problém v běžných případech nevidíme.

Jak funguje pojištění storna? Je možné si pojistit storno i pro individuální cesty, tedy např. na cenu letenky či jízdenky a ubytování?
Ano, je možné sjednat storno buď pro celý zakoupený zájezd, limit na osobu je 30.000 Kč a spoluúčast 10 % ze storno poplatků. Nebo lze sjednat storno i na individuálně zakoupené letenky, ubytování atd., pak je limit opět 30.000 Kč, ale spoluúčast je 20 %.

Pokud si budeme chtít na dovolené vyzkoušet i nějaký ten neobvyklý zážitek, např. se zkusit potápět s dýchacím přístrojem, prolétnout se na padáku taženém za lodí nebo děti se svézt na pneumatikách tažených za motorovým člunem. Jak je to s pojištěním v takovém případě?
V těchto případech je třeba se informovat na cestovní připojištění sportů, která klientovi zaručí plnění i při provozování rizikového sportu či aktivity. Obecně patříme na českém trhu k jednomu z nejvhodnějších partnerů pro pojištění rizikových aktivit, kdy se specializujeme i na až skutečně extrémní sporty jako potápění bez omezení ponoru, letecké sporty apod. Na druhou stranu většina rekreačních sportů a aktivit je u nás již v základní ceně, tedy bez jakékoliv přirážky!

Ergo

Ilustrační foto: potápění s dýchacím přístrojem

A běžnější sporty typu kola, horské túry atd., čemu věnovat pozornost při sjednání pojištění?
Zda jsou u zvolené pojišťovny tyto činnosti za přirážku, či v základní sazbě. Pro nás tyto běžné aktivity nepředstavují zvýšené riziko a není třeba se na ně speciálně připojišťovat, což určitě potěší nejednoho sportovního nadšence nebo i rodinu, která se vydává do zahraničí provozovat sport kolektivně.

Vztahuje se cestovní pojištění i na vykradení auta (zavazadlový prostor nebo třeba věci z „rakve“ na střeše)?
Ano, pokud u nás klient zvolí připojištění zavazadel, vztahuje se i na tyto případy.

Při zakoupení zájezdu přes CK nám obvykle rovnou nabídnou i cestovní pojištění. Lze se na něj spolehnout? Co by měl člověk prověřit?
Lze se na něj spolehnout, ovšem často bývá mnohem dražší než pojištění, které se klient uzavře sám přímo u pojišťovny.

Lze se spolehnout na cestovní pojištění sjednané u platební karty?
Zde je lepší prověřit sjednané limity, které bývají často velmi nízké.

Ergo

Ilustrační foto: kartička zdravotní pojišťovny

Jakou péči pokrývá po Evropě kartička zdravotní pojišťovny? Může stačit nebo je vždy dobré mít navíc i cestovní pojištění?
„Modrá kartička“ stačí pro základní ošetření, avšak pokud je v dané zemi běžné platit spoluúčast za ošetření, či jiný paušál/poplatek, tento bude uhrazen pouze z komerčního zdravotního pojištění a ne „modré kartičky“. Cestovní pojištění tyto starosti řeší a při cenách od 20 Kč za den se cena pojištění vrátí často již při pouhém doplatku na lék.

Ergo

Logo společnosti ERGO

Vizitka pojišťovny ERGO:

  • ERGO pojišťovna, a. s. byla založena v roce 1994
  • Společnost se specializuje na životní, důchodové, úrazové a majetkové pojištění, dále také na cestovní pojištění, zdravotní pojištění cizinců a pojištění občasné odpovědnosti
  • ERGO pojišťovna, a. s. je členem mezinárodní skupiny ERGO
  • Celosvětově je skupina ERGO zastoupena ve více než 30 zemích světa
  • Pro skupinu ERGO pracuje více jak 48 000 lidí
Reklama