Spousta českých cestovatelů dává v posledních letech přednost před horskými středisky exotickým dovolenkovým destinacím. Lákají je hlavně teplé sluneční paprsky, šumění moře, netradiční zážitky, často nedotčená příroda, jedinečné gurmánské prožitky a setkání s odlišnými kulturami.

BANGKOK – Benátky východu

Bangkok

Jednou z neznámějších exotických destinací je město se jménem Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rattanakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakututtiya Vishnukarm Prasit. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Není se čemu divit, protože celý svět ho zná pod jménem Bangkok, což byl původně název osady, z níž je dnes osmimilionová metropole a jeden z nejoblíbenějších turistických cílů.

V Bangkoku se vkusně snoubí dávná historie s moderními technologiemi a vymoženostmi současnosti. Obdivovat můžete na 500 chrámů a svatyní, 200 mešit či 88 kostelů. Kromě tradičních turistických cílů jako je Královský palác, Wat Phra Kaeo, Wat Pho, Wat Traimit, Wat Arun, se můžete projet po řece Chao Phraya nebo zavítat na nákupy do jedné z více než 300 tržnic.

Při návštěvě Bangkoku byste však neměli vynechat ani blízké okolí. Neprohloupíte při výletu do nedaleké Ayutthayi, což jsou rozvaliny bývalého hlavního města. Uchvátí vás orientálně barvitý plovoucí trh Damnoen Sadduak, královské letní sídlo Bang Pa In nebo Nakhon Pathom s největší pagodou na světě.

Pokud jste milovníci jídla, thajská kuchyně vás jistě okouzlí. Je všeobecným omylem, že cokoliv thajské musí být zároveň ostré. Naopak, zdejší pokrmy oplývají mnoha chutěmi a každý si tu jistě najde tu svou. Typickými ingrediencemi jsou bazalka a koriandr, česnek, kokosové mléko, chilli, citronová tráva a také rybí omáčka. Běžně si tu objednáte maso vepřové, kuřecí či rybu a na své si přijdou milovníci mořských plodů. Experimentátoři tu najdou i smažené šváby, kobylky či larvy hmyzu, ale tyto pokrmy mezi typické thajské lahůdky určitě nepatří.

Mluvíme-li o Bankgogu, nelze se nezmínit o tzv. sexuální turistice. Ta tu kvete už od 60. let minulého století, kdy se město stalo oblíbeným cílem vojáků během Vietnamské války. Vyhnout se tu nočním podnikům s více než lechtivým programem se téměř nedá. Návštěva je ale pouze pro silné povahy, může se vám totiž snadno stát, že místo pohledné Asiatky budete ve skutečnosti obdivovat muže. Fenomén místních „ladyboys“ je všeobecně známý a doposud nebylo objasněno, proč právě zde podstupuje takové procento mužů chirurgickou změnu pohlaví.

Z Bangkoku si přivezete obrovské množství netradičních zážitků a vzpomínek, díky kterým se do této asijské země budete chtít znovu a znovu vracet. Z Letiště Václava Havla Praha létá do thajské metropole společnost Emirates s přestupem v Dubaji nebo Aeroflot přes Moskvu.

KOLOMBO – Město v zemi čaje a slonů

Kolombo

Přístav Kolombo byl znám již Řekům, Peršanům, Římanům, Arabům a Číňanům před více než 2 000 roky. Leží na západním pobřeží ostrovního státu Srí Lanka, jehož je od roku 1815 hlavním městem. Jde o rušnou metropoli a oblíbený výchozí bod k putování po stále oblíbenějším ostrovním státě. V Kolombu můžete obdivovat jedinečnou moderní architekturu v opozici ke koloniálním budovám z dob britské nadvlády.

Při toulkách městem nemůžete minout jednu z nejdůležitějších pamětihodností – pevnost z 16. století, nebo třeba celou řadu buddhistických chrámů, jako například Kelani Rajamaha Viharaya, Vajiraramaya a Gotami Vihare, ale najdete tu dokonce i mešity. Zapomenout byste určitě neměli na Pettah, což je území plné bazarů, kde kromě zeleniny, ovoce, koření či typického cejlonského čaje seženete i zlaté šperky, drahokamy či stříbrné a mosazné výrobky.

Pro chvíle oddechu a relaxace využijte romanticky vyhlížející park Vihara maha Devi, který je vybudován v koloniálním stylu a zdobí jej velké sochy Buddhy, řada vodních fontán a dokonce i malá zoologická zahrada. V těsné blízkosti najdete mohutnou stavbu radnice, u níž vás překvapí podoba s Washingtonským Capitolem. Nejvíce je Park Viharamahadevi navštěvován v období od března do června, kdy v něm kvete mnoho různých druhů květin. Mezi další zajímavosti Kolomba patří Planetárium, Národní zoologická zahrada, Národní muzeum či Galerie umění.

Mimo hlavní město vám nesmí uniknout čajové plantáže a sloní stáda. V současné době žije na Srí Lance asi 2000 divokých a 800 domestikovaných slonů. Nejlepší možnost, jak je zahlédnout zblízka, je ve sloním sirotčinci v Pinevale (Pinnewala Elephant Orphanage). Zdejší stádo čítá asi třicet kusů i kousíčků - nejmenších slůňat ve věku několika měsíců. Můžete se zúčastnit koupání i krmení, při kterém vás od chobotnatců nebudou dělit žádné mříže ani příkopy.

Čajové plantáže pak najdete v horách ve vnitrozemí. Čajová políčka rozdělená cestičkami pokrývají i ty nejprudší stráně. Pokud vás zajímá zpracování čajovníků, za poplatek vás tu provedou továrnou na čaj. Neuděláte chybu, pokud se vypravíte do města Kandy, které leží v krásné kopcovité krajině stejnojmenné plošiny v centru Srí Lanky, obklopené převážně čajovníkovými plantážemi. Toto posvátné buddhistické místo, známé také jako Senkadagalapura, bylo posledním hlavním městem králů Sinhala.

Dalším místem, které by nemělo ujít vaší pozornosti, je Anuradhapura, bývalé hlavní město ostrova a centrum politického i náboženského života. Naleznete tu mnoho buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což ocení především milovníci historie a archeologie. Mezi místní zajímavosti patří posvátný fíkovník (Maha Bodhi Tree), který vyrostl z větve přinesené sem zakladatelkou řádu buddhistických mnišek, princeznou Sangamittou v roce 236 BC.

Ať už patříte mezi „batůžkáře“, dobrodruhy, máte rádi historii nebo dáváte přednost relaxaci na pláži, ostrov Srí Lanka vás nezklame. Pohodlně se do Colomba dostanete z Letiště Václava Havla Praha s leteckou společností Emirates nebo s Turkish Airlines.

ŠANGHAJ – Město směřující k nebesům

Shanghai

Pokud chcete zažít, vidět a případně vyzkoušet hned několik „nej“, vydejte se na návštěvu Šanghaje - nejlidnatějšího města Číny a největšího přístavu světa, ve kterém žije podle oficiálních záznamů 23 milionů lidí. Neoficiální prameny ale mluví o dalších zhruba 5 milionech přistěhovalcích. I přesto, že se tu můžete cítit poněkud stísněně, monumentálnost města vás ohromí.

I přesto, že Šanghaj patří mezi nejznečištěnější města světa a zdejší ovzduší většinu času trápí smog, patří vyhlídky z mrakodrapů mezi oblíbené atrakce. Mezi nejslavnější patří televizní věž z roku 1994 nazývaná Perla Orientu. Dosahuje úctyhodných 468 metrů a navštívit tu můžete některou z 15 vyhlídek, nejvyšší v 350 metrech. Až do roku 2007 byla tato věž zároveň nejvyšší budovou Číny. Pokud chcete vystoupat ještě výš, nabízí se návštěva budovy Šanghajského světového finančního centra (SWFC) z roku 2008 s výškou 492 metrů. Tady vás vyvezou na nejvyšší vyhlídku světa v neuvěřitelných 474 metrech. Novou dominantou města je od roku 2014 Shanghai tower, která je se svými 632 metry druhou nejvyšší budovou světa.

Mnoho památek v Šanghaji nenajdete. Typickou dominantu v samém centru, čtvrti Chuang-pchu, tvoří tzv. Bund, tedy nábřeží lemované výstavnými výškovými budovami bank, obchodních společností a hotelů z počátku 20. století. Bund je dnes památkově chráněn a výstavba vyšších mrakodrapů v této oblasti není povolena. Za návštěvu ale stojí jedno z nejslavnějších muzeí Číny, Šanghajské muzeum z roku 1996 na náměstí Lidu v Chuang-pchu. Jeho budova má unikátní kombinaci kruhového a čtvercového půdorysu vyjadřující dávnou čínskou představu kruhového nebe a čtvercové země.

Unikátní atmosféru si vychutnáte i při návštěvě Chrámu nefritového Buddhy, který se nachází v západní části Šanghaje na křižovatce ulic Anyuan a Jiangning. Uvnitř můžete obdivovat sochu sedícího a ležícího Buddhy. Jsou vyřezány každá z jednoho kusu čistého křišťálově bílého nefritu. Panuje zde duchovní atmosféra a jedná se o jedno z mála klidných míst v Šanghaji.

Návštěvu Šanghaje si při cestě do Číny rozhodně nenechejte ujít, překvapí vás svou moderností, monumentálností a jedinečností. Do Šanghaje se snadno dostanete z Letiště Václava Havla Praha s jedním přestupem linkami Emirates, Finnairu nebo Aeroflot.

Reklama