píše naše čtenářka s nickem Lubička. Ale nemyslete si o ní nic špatného. Je to čistě profesionální deformace. Pracuje totiž jako vlakvedoucí osobní přepravy a tak těch peněženek za čtvrt století už viděla spoustu

Dobrý den, dá se peněženkou nazvat to titěrné malé nic, co nosím v kapse? To asi ne, mám ji pouze na drobné mince, ostatní peníze a věci nosím, nechtějte vědět jak. Ke koupi pěkné, pořádné a hlavně praktické peněženky se odhodlávám už hodně dlouho, ale nějak se nedaří. O to víc mě zajímají peněženky lidí, které potkávám v práci.

Dělám vlakvedoucí osobní přepravy a tak těch peněženek jsem za čtvrt století viděla spoustu. Nejsem nějaký slídivý typ, kterého by nějak extra zajímalo, co tam lidi ukládají krom peněz, ale když tam tahle stojíte a nevíte, co s očima, tak vám ten zrak někdy i zabloudí dovnitř.

Někdy se stane, že paní vytáhne z tašky něco tak velkého jako kabelku, co nosím a já už vyvracím oči v sloup. Pomyslím si totiž jak dlouho bude trvat než mi paní dá ke kontrole jízdenku a průkazku, ale světe div se, otevře jí, šáhne a s jistotou profíka na prvný pokus mi vše podává.

Někdo má v peněžence vzorný pořádek, uložené doklady, peníze tam, kde mají být. Jindy to tak růžově nevypadá, to se stane, že cestující vyskládají skoro celý obsah, než se dopracujou ke kýženýmu výsledku a pak to taky trvá nějakou dobu, než se to tam narovnají nazpátek.

Nemám ráda výmluvy typu jako například, že mají peneženku na spodku tašky a už budou vystupovat, ale víc mě vytáčí, když mi mají platit za jízdenku a vytáhnout z kapsy něco tak malého, jako mám já a to si pomyslím, no zase budu mít drobáků plnou kapsu.

No chyba lávky, to dostanu do ruky nějaký zmuchlaný papírek podobný bankovce, který si musím hezky srovnat sama. Hodně se stává, že jsou lidi roztěkaní a nechávají peněženky na stolečku a vystoupí, aniž by si toho všimli. Někdy mám štěstí a dostanu se k ní dřív než někteří nepoctivci, co ani neupozorní dotyčného, že si ji tak nechal a hned s ní běží na záchod prolustrovat její obsah.

Párkrát se stalo, že jsem něco takového zažila a sbírala obsah po zemi na umývárce nebo wc. Už jezdím nějaký ten pátek, tak znám svoje lidi a tak není někdy problém s vrácením a s policií to neřeším, když to jinak nejde. Volím ji po směně jako krajní řešení. Stává se často, že mě kontaktujou kolegové už počas jízdy, že tam někdo něco zapomněl.

Líbí se mi různé barvy a tvary peněženek, ale teď , když nad tím tak uvažuji, asi zůstanu u toho koukání na ty cizí peněženky. Co kdyby ji taky někde nechala ležet.

Lubička

Milá Lubičko, máte zajímavé a jistě náročné zaměstnání a není divu, že o pěneženkáh a jejich majitelích toho víte opravdu hodně

Už jste někdy zapomněly něco ve vlaku, milé ženy-in? Byla to třeba vaše peněženka? Vrátily se vám zpět alespoň doklady? Napište nám o svých zkušenostech na redakce@zena-in.cz

 

Reklama