Svůj podíl na tom má i výzkum, ve kterém se významně angažuje přední český odborník prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., vědecký ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny a přednosta Biologického ústavu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Mimo jiné patří mezi průkopníky konceptu precizní onkologie.

c83822538d902-blobid0.jpg
Foto: prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., vědecký ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny a přednosta Biologického ústavu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně

Čas od času se v médiích objeví článek o tom, že byl vynalezen lék na rakovinu, už se testuje a v řádu měsíců bude uveden do praxe. Co na tyto zprávy říkáte?
Je třeba říci, že v různých fázích vývoje jsou stovky až tisíce potenciálních léčiv, ale bohužel 90 % kandidátů na léčiva v průběhu svého vývoje z nějakého důvodu selže. Pravděpodobnost, že bude vývoj konkrétního léčiva úspěšný a lék se skutečně dostane k pacientovi, je tedy relativně malá. Navíc celý proces výzkumu a uvedení léku na trh trvá přibližně deset let. Pokud jde tedy o informování veřejnosti, je třeba postupovat velmi citlivě a opatrně. Nevyvolávat falešnou naději a vše komunikovat až ve chvíli, kdy je reálná šance, že léčivo bude skutečně k dispozici, alespoň na úrovni klinického hodnocení. Opakovaná předčasná sdělení o objevech nových léků na rakovinu, ze kterých nikdy žádný lék nebude, vedou k tomu, že pacienti ztrácí ve vědu a možný pokrok důvěru.

Medicínský výzkum tedy neustále probíhá, ale pilulky na rakovinu se přesto nedočkáme?
Rakovina není jedno onemocnění. Jde o termín, který zahrnuje široké spektrum, stovky diagnóz, takže jeden univerzální lék skutečně nikdy vyvinut nebude. Jednotlivé nádory se často připodobňují ke sněhovým vločkám, které vypadají na první pohled stejně, ale když se podíváte více zblízka, zjistíte, že je každá jiná. U nádorů je to podobné. I když vyrostou ve stejném orgánu, například v prsu nebo tlustém střevě, jsou biologicky odlišné. A tady se liší cesta onkologů, která je opačná než v minulosti. Zatímco dříve byla léčba vedena pouze podle určitého typu nádoru, nejmodernější přístupy v onkologické léčbě, dnes zanedbávají, kde nádor vyrostl, protože to pro nastavení léčby není tak důležité. Jediné, co nás zajímá, je jeho biologická podstata a chování nádoru konkrétního pacienta. Jedná se o personalizovaný přístup k léčbě pacientů, který označujeme jako precizní onkologie.

Můžete blíže vysvětlit termín precizní onkologie?
Personalizovaný přístup k léčbě pacienta je starý jako medicína sama. Lékaři odjakživa přizpůsobovali například dávky léků či intenzitu léčby stavu pacienta. Precizní onkologie je vyšší stupeň personalizace léčby, kdy individuální chorobu pacienta charakterizujeme pomocí různých molekulárních genetických metod. Funguje to tak, že v genomu nádoru konkrétního pacienta hledáme určité mutace a následně můžeme použít léky, které byly vyvinuty tak, že jsou zacíleny právě na tyto konkrétní mutace. Takové komplexní vyšetření nádoru nám umožní nastavit pro pacienta léčbu šitou na míru. Tomu přístupu říkáme precizní onkologie.

Týká se tato možnost léčby onkologického onemocnění všech pacientů? Respektive mají všichni šanci dostat se k vám do Centra precizní onkologie?
Ve Fakultní nemocnici Brno máme dva programy na precizní onkologii. Jednak pro dětské pacienty s nádorovým onemocněním, kde je každému dítěti dedikována obrovská péče za velké množství prostředků už na úrovni diagnostiky. A v současné době funguje tento program už i pro dospělé.
Každý pacient musí přitom projít přes multioborovou komisi, tzv. molekulární tumor board, která vybírá pacienty vhodné pro tento precizně onkologický přístup. Následně provedeme vyšetření, dodáme výsledkový protokol a lékaři této komise vymyslí léčbu přímo šitou na míru konkrétnímu pacientovi.

663fb1663aca4-obrazek.jpg
Foto: prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., vědecký ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny a přednosta Biologického ústavu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně

Podle čeho pacienty vybíráte?
Indikační kritéria nejsou úplně jasně definována, ale kdo tento přístup potřebuje a je pro něj vhodný, dostane se k němu. Nejsou to ale zdaleka všichni pacienti. Závisí to například na stupni pokročilosti nádorové choroby. V současné době se jedná pouze pacienty s pokročilým stádiem onemocnění, kdy jsou přítomné metastázy a již došlo nebo se blíží k vyčerpání standardních léčebných možností. Dalším kritériem je klinický stav pacienta nebo také různá výtěžnost precizní onkologie u různých typů nádorů. Například u karcinomů prsu, střeva či gynekologických nádorů je ta výtěžnost relativně velká. A velkému množství pacientů jsme pak na základě vyšetření schopni doporučit nějaký individuální léčebný plán a zahájit léčbu. Zatímco třeba u nádorů, jako jsou například sarkomy nebo nádory mozku, je výtěžnost nízká. Vždy se tedy posuzuje více faktorů, zda je konkrétní pacient vhodný, či ne.

Musíte pacienty konkrétně ve vašem centru ve FN Brno odmítat, protože máte plno?
V současné době se nepotýkáme s kapacitními problémy. To znamená, že určitě neodmítáme pacienty proto, že bychom pro ně neměli místo. Pacienti jsou odmítnuti pouze pokud nejsou vhodnými kandidáty a z precizní onkologie by pravděpodobně neměli žádný přínos.

Pokud se některý z onkologických pacientů rozhodne tak říkajíc zkusit štěstí a do vašeho centra se dostat, co musí udělat?
Centrum má svoje internetové stránky v rámci FN Brno, kde jsou popsány jednotlivé oblasti, které pokrýváme. Je tam kolonka precizní onkologie dospělých, kde je uveden jako kontaktní osoba klinický onkolog MUDr. Eid, který je zároveň i vedoucím multioborové komise. Na něj se může jakýkoli pacient z jiného centra v České republice obrátit, poskytnout svoji zdravotnickou dokumentaci a zeptat se, zda je vhodným kandidátem pro tento přístup. A pokud ano, tak je možné, aby byl do programu zařazen. A buď bude u nás i léčen, nebo dostane léčebné doporučení, které si odnese do jiného léčebného centra a lékaři tam pak mohou podle něj postupovat.

Jakým způsobem je propojeno vaše Centrum precizní medicíny s Národním ústavem pro výzkum rakoviny, kde také působíte?
Technologie a metody, které v rámci precizní onkologie používáme, významně přesahují to, co bychom označili za standardní onkologickou diagnostiku a mají v mnoha ohledech experimentální charakter. Při studiu jednotlivých nádorů se takto o jejich vlastnostech dozvídáme opravdu mnoho informací. A kromě těch, které jsou okamžitě využitelné v léčbě daného pacienta, jsou to také informace zcela nové, které významně rozšiřují naše znalosti a umožňují nám lépe pochopit chování nádorů. Tyto nové poznatky nás mohou dále nasměrovat třeba k vývoji zcela nových léčebných postupů. Náš diagnostický a výzkumný tým je proto také součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Tento ústav je strategickým výzkumným partnerem našeho Centra precizní medicíny FN Brno.

Zdroj informací: autorský rozhovor s prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D.

TÉMATA:
LÉKAŘ