Tak tahle slova pronesli v roce 1991 členové Pražského Výběru.
To už v té době měli za sebou magickou třináctku let působení na hudebním nebi…

Poohlédneme-li se do historie tohoto ojedinělého hudebního fenoménu, najdeme na webu následující osobité vyjádření :

(1978-1992)
Sedmé desetiletí počínalo druhou pětiletku a svět se zase jednou klepal napětím. Letargie po kocovině svobodomyslného konce sixties začala ustupovat novému dějinnému chvění. Tuhý thatcherovský kapitalismus, uhelné i ropné krize byly pro britského rockera týmž nezajímavým svinstvem jako husákova normalizační břečka pro českého bigbíťáka. Oba si ale situaci na protější straně trochu idealizovali a každý to pnutí reflektoval po svém. Hlavní postavy britského punkového léta 'nenávisti' 1976 šokovaly svět rozcuchanými ježoury, koženými bundami a syrovým, hlasitým a neumětelským rock'n'rollem. Český opozičník se pořád bouřil dlouhými vlasy - i pan president a Jiří Dienstbier tehdy spustili 'mařeny' - hudebník pak projekty, které fúzovaly rock, jazz, folk a všecko možné v mix, který vytvářel alternativu státem oficiálně uznané nejbanálnější pop music.
Obojí jako výraz vzpoury fungovalo jen krátký čas.
Na západ od našich hranic začal showbusiness obrušovat punková ostří, na naší půdě státní ideologie rychle pochopila, že instrumentální jazzrock se může 'lidu' i 'ostatnímu světu' velmi dobře podávat jako substituce nenáviděného big beatu. Ani britští mediální kouzelníci, ani československá centrálně řízená kultura neuspěly naplno.
Rock je trochu jako gonokok. Jen co lékaři vynaleznou to správné antibiotikum, bacil se vyvine v novou formu a šíří syfilis vesele dál.
V Československu začal takhle tenkrát řádit
PRAŽSKÝ VÝBĚR
(doslovná citace z webových stránek Pražského Výběru)

Doba pokročila, léta také. Pražský Výběr sice nezůstal v zapomnění, ale odmlčel se…Protože však nikoli natrvalo, setkala jsem se s jeho protagonisty Michaelem Kocábem (MK) a Michalem Pavlíčkem (MP) v pražském Rock Café, abychom si trochu popovídali o tom, proč opět vtrhne ke svým fanouškům s novou tvorbou…

Většina vašich fanoušků o vás ví do detailů všechno, ale přesto se domnívám, že nebude na škodu prozradit něco ze své minulosti…Jak dlouho jste na scéně populární hudby?
MK: Tak já myslím, že délku našeho působení najde každý, kdo se o to zajímá, lehce na našich webových stránkách, takže asi není nutné ji nějak dopodrobna objasňovat. Obecně je snad na místě jen povzdechnutí nad tím, že nám byl v roce 1982 udělen zákaz činnosti. S odstupem let to vidím jako opravdový životní neúspěch, protože kariéra Pražského Výběru byla tímto zákazem přerušena zásadně, a dle mého tím nedovolila jeho profesionální vzestup nejenom na domácí scéně, ale i v evropském měřítku…
MP: No – celkově se dá naše trvání charakterizovat několika významnými pauzami: tu první nám nařídili komunisté, druhou způsobila politika a třetí byznys. Teď však očekáváme nové vzedmutí Pražského Výběru.

Doba polistopadová se vás dotkla i jinak než hudebně. Zmínili jste se, že způsobila další pauzu skupiny – tentokrát byla důvodem politická angažovanost Michaela Kocába. Míval již v minulosti politické ambice, nebo to vše bylo dílem náhody?
MK: No, v minulosti jsem politické ambice dost dobře mít nemohl – musel bych být komunista – a to jsem, jak víte, nikdy nebyl. Ale svým způsobem máte možná pravdu v tom, když řeknete, že moje politická kariéra byla tak trochu dílem náhody a událostí. Po angažovanosti v Občanském fóru a rozhovorech s tehdejším předsedou vlády Adamcem, jsem do politiky vklouzl a rozhodl se, že některé věci dotáhnu do konce. Cítil jsem za ně odpovědnost. Říkám, že každý národ má vady, jaké si zaslouží, a tak musím říct, že léta v politice pro mě byla značně náročná, a výrazně odlišná od všeho, co jsem doposud dělal. Nicméně – určitě mi pomohla v širším pohledu na věc.
MP: Říkáme si parta nevěrníků, a tak to k nám asi patřilo, že nás Michael K. na nějaký čas opustil a věnoval se něčemu jinému. Myslím, že politické ambice u něj původně nebyly, ale doba tomu zkrátka nahrála.

Takže to byla minulost. Nyní máme ale závěr roku 2003 a zcela určitě tu nesedíme jen tak. Co chystáte nového?
MK: Chystáme poctivé vyrovnání se svou minulostí. Novinku chceme, jak jinak, přinést v muzice, u které nám záleží na posluchačích, a je nám jedno, co si myslí hudební kritici nebo vydavatelství.
MP: Chystáme se do mnoha měst ČR, chceme hrát v klubech – rozhodně nepůjde o koncertní turné.

Protože je závěr roku a budeme všichni rekapitulovat, prozradíte, co pokládáte za svůj největší osobní úspěch tohoto roku a co naopak za svoji (třeba jen malou) prohru?
MK: Tak o prohře mnohaleté jsem už mluvil – tou byla nucená pauza ve vystupování Pražského Výběru. Na to se ale asi neptáte, co?
O osobních záležitostech se mi zmiňovat nechce, protože některé sice nejsou prohrami a nedají se ani tak vnímat, nicméně ubírají zbytečně energii, která by se dala vynaložit jiným způsobem.
(
teď se smíchem) Ale jako svůj osobní úspěch vidím, že Pavlíček potkal mě…
A že jsem se dal na muziku – baví mě totiž čím dál víc..
MP: No já cítím jako výhru to, že Michael zpívá Excalibur. Je to pro mě pocta. A jako prohru? Nic – snad jen momentální smutky – měli jsem doma sedm koček a dvě se nám v těchto dnech ztratily. Mám je rád a je mi to líto…

Čas vyměřený našemu rozhovoru vypršel. Dva muži – neustále hýřící vtipem, odcházeli se slovy – „Nesmíte to brát všechno tak vážně…!“

Diskografie: http://staff.unreal.cz/~michal/pv/pv.htm

Chcete-li se zúčastnit soutěže o vstupenky na koncert této skupiny, vstupte ZDE

(Ariadna)

                 
Reklama