sex.jpg
Foto: Shutterstock

Co rozumíme pojmem asexualita?
Jedná se o pojem, který zahrnuje absenci (nebo velmi nízkou hladinu) sexuální touhy či přitažlivosti. Jedinci spadající do spektra asexuality ovšem mohou cítit sexuální touhu, ve smyslu potřeby uvolnění. Ovšem zpravidla nemají sexuální fantazie zahrnující jiné osoby ani sebe samotné. 

Asexualita není totéž, co celibát. Nejedná se v žádném případě o vědomé či motivované rozhodnutí vzdát se sexuálního života. Dala by se popsat přesněji jako sexuální orientaci či sexuální preference, která je stejně jako u homosexuality vrozená. Je třeba si uvědomit, že spektrum asexuality je poměrně pestré a široké. Od asexuálů, kterým se představa sexu hnusí, až po ty, kteří mají libido a potřebu genitálního uspokojení. Mohou sem spadat také lidé, u kterých se fáze asexuality střídají s fázemi hypersexuality (nadměrné či u daného jedince nezvykle vysoké sexuální touhy).   

Mohou mít asexuálové vztah?
Samozřejmě mohou. Existuje totiž celá řada přitažlivostí – romantická, estetická, sexuální, intelektuální a další. Asexuál je tedy stejně jako každý jiný člověk schopen romantické lásky a přitažlivosti, akorát jejich představa o ideálním soužití nemusí nutně zahrnovat sex či jiné sexuální sblížení. 

Demisexualita
Relativně blízko na přímce sexuálních orientací má k asexualitě demisexualita. Takoví lidé primárně nevyhledávají sex a nezbytně ho k životu nepotřebují, avšak pokud naváží hluboký romantický vztah, pociťují většinou k onomu jedinci i přitažlivost sexuální. Doba nutného sbližování je u každého demisexuála rozdílná, většinou se ovšem jedná o delší časové období, během kterého demisexuál potřebuje partnera dokonale poznat.

Kateřina, 25 let – Na sex nedokážu ani myslet
Nemám za sebou žádný nepříjemný sexuální zážitek, jak si většina lidí myslí. Nejsem ani nepřiznaná lesba, jak si myslí další skupina, jen jsem nikdy nepochopila celý ten boom kolem sexu a těch praktik. Kluka jsem měla a panna nejsem, ale pocity ze sexu byly doslova nulové. Nejde o to, že by byl nešikovný něco necitlivý, ten důvod jsem já. Nemám a nikdy jsem neměla potřebu masturbovat, nevím, co to je „mít na to chuť“. Představa orgasmu mě neláká a upřímně, ani lidské doteky dvakrát nemusím. Jenže nabývám dojmu, že dnešní doba je sexu tak plná, že člověk nemůže ani zabřednout do běžné debaty, aby to hned nesklouzlo k sexuálním tématům či vtipům. Jakmile někde taková konverzace začne, nenápadně odcházím. Na sex totiž nedokážu ani myslet a neznám sexuální fantazie. Milovat umím, ale jsme si dobře vědoma toho, jak obtížné bude najít muže, který bude s touto mojí stránkou vyrovnaný.

Vítek, 30 let – Vztah ano, sex ne. Alespoň ne nutně
Tak na úvod chci říct, že miluju ženy. Miluju se na ně dívat, být v jejich blízkosti. Obdivuju jejich křivky všech tvarů i krásu obličeje. Neznám nic estetičtějšího, než je žena a kdybych uměl malovat, určitě bych malovat jen krásné ženy. Mockrát v životě jsem byl zamilovaný a bez falešné skromnosti musím přiznat, že nemám problém se sblížit s dotyčnou a získat ji. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy má dojít na sex. Mám vysoké libido i sexuální fantazie, ve kterých figurují ženy, které znám, dokážu se sexuálně uspokojit nad jejich představou, ale nemám chuť ani zájem s nimi skutečně spát. Zkoušel jsem navázat vztah s asexuální dívkou, ale bohužel to nefungovalo. Jako by tam něco chybělo. Možná mě jednoho dne potká štěstí a přijde mi do cesty stejně romantická duše, pro kterou sex nebude to nejdůležitější na světě.

Helena, 31 let – Nevím, zda jsem asexuálem v pravém slova smyslu
Střídá se u mě období asexuality a pak sexuální nenasytnosti. Souvisí to patrně s tím, že mě v dětství osahával matčin přítel. A v dospělosti jsem byla vystavena nevhodnému sexuálnímu chování a nátlaku partnerů. Především proto, že jsem si je dovolila odmítnout. Vždycky si začnu připadat jako věc, kterou každý chlap jen použije. A tak se sexu a potencionálním intimním vztahům vyhýbám. Říkám tomu období frigidní. Sex mi nechybí, nestojím o něj, naopak mi jen pouhá představa styku přináší deprese a silné úzkosti, až panické ataky. Důležitá je pro mne spiritualita, souznění s druhým člověkem, blízkým přítelem, s ním v období nenasytnosti intimní vztah.
Pro mě samotnou to bylo dlouhá léta velmi matoucí, ale dnes po dvou letech terapie, už dovedu svou asexualitu pojmenovat a je mi ve své vlastní kolonce dobře.

Čtěte také: 

Zdroj: Very well health, autorka článku, Petr Weiss, Jaroslav Zvěřina - Sexuální chování v ČR: situace a trendy, rok vydání 2001, U lékaře, respondenti redakce, Wikipedie

Reklama