Taky jsem se rozhodla napsat pár svých zkušeností s asertivním jednáním.

Oblíbili jsme si s manželem jeden druh mražené pizzy, kterou vyrábějí v Německu. Byla výborná, ale najednou se na ní přestal objevovat jeden druh sýra. Dost nás to mrzelo, protože bez něj už to nebylo ono, tak jsem se naštvala a napsala e-mail výrobci. Paní se mi ozvala celkem obratem, chtěla vědět, o jakou pizzu šlo a číslo šarže a taky moji adresu. Nakonec mi od nich přišel omluvný dopis a k tomu dvě pěkné chňapky. A navíc se onen sýr na naší oblíbené pizze znovu objevil. :-)

Druhý případ už nebyl tak příjemný - a týkal se placení, nebo spíše neplacení poplatků za odpad. Před 3 lety jsme měnili trvalé bydliště ze Vsetína do Brna, bylo to v lednu, měnili jsme si při tom i občanky.
Najednou po dvou letech se ozvala paní z nějakého toho úřadu z Brna, který to má na starost, a prý nemám zaplacený poplatek za odpad za rok 2000, kdy jsem ovšem měla ještě bydliště ve Vsetíně a tam také poctivě zaplatila. Tak jsem se s ní chvíli dohadovala, ona tvrdila, že v databázi to mají jinak a po mě chtěla, abych zaplatila, pak si poslala nějakou reklamaci a přiložila ofocenou novou občanku, že mi to pak vrátí - jinak prý na mě můžou poslat exekutora. Vytočilo mě, proč bych měla utrácet peníze za xerox a poštovné kvůli jejich chybě, tak jsem zavolala na magistrát, kde zřejmě chybu spáchali, požádala je, ať si ověří, kdy si bydliště měnil můj manžel, moje dcera a máma - a oni fakt uznali, že udělali chybu, a navíc mi slíbili, že to vyřeší i s dotyčným odpadovým oddělením. Takže jsem nakonec nikam nic posílat nemusela.

S pozdravem
Landriel

Díky zdánlivé nezávažnosti tohoto příspěvku možná někoho napadne, že zde o nic nešlo. Trable s úřady a výrobci čehokoliv nám otravují a hlavně stále budou otravovat život. Zveřejnila jsem je ale proto, že pokud je neřešíme anebo se o to ani nepokusíme, zůstane v nás vztek a zloba, která se hromadí. Vezměme si od Landriel příklad a neodkládejme problémy "na někdy" jindy. Pokud vás něco zlobí nebo cítíte nespravedlnost - ozvěte se! Ozvěte se, pokuste se to řešit ihned a bude vám líp!

Landriel děkuji a všem přeji hezký a úspěšný den

Reklama