a

Mnoho z vás už má svůj osobní horoskop a stále píšete o nové. Využívám tenhle článek i k tomu, abych se omluvila, že nejsou vždy hned. Je v celku složité horoskop vypracovat a popsat, a tak ne vždy zbude čas. Hodně píšete a hodně se ptáte. Hlavně na na ascendent ASZ (asc.) a descendent DESZ (dsc.).

Na četná přání se pokusím vysvětlit, o čem se vlastně hovoří, když se popisují tyhle dva aspekty. Předně je potřeba vědět, že bez hodiny a místa narození se k nim nelze dostat.

Ascendent je fyzicky bod na obzoru, kde vychází Slunce. Řekneme-li, že se objekt nachází v ascendentu, znamená to tedy, že právě vychází nad obzor.

V našem horoskopu asc. významně ovlivňuje naše chování na veřejnosti a jaksi modeluje povahu našeho slunečního znamení, tedy toho, v  jakém jsme narozeni. 

Právě proto jsou horoskopy bez asc. velice obecné a často mají pramálo společného tím, kdo je čte a komu mají patřit. Nemám je moc ráda. Kdyby to bylo tak jednoduché, bylo by vlastně na světě jen dvanáct lidských povah.

Není Panna jako Panna

Taková Panna s asc. ve Lvu, tedy – terminus technicus – Panna ve Lvu bude mít úplně jiné povahové aspekty a bude reagovat i působit na lidi naprosto odlišně než třeba Panna v Kozorohu. A to je jen ascendent. Považte, že je tu ještě descendent a dvanáct domů plus planety, které jsou v nich, černá Luna, konjunkce, trigony, kvadráty… ale o tom jindy.

Podle asc. se chováme

Dost často lidé díky ascendentu jako by klamou tělem. Tak třeba Lev. Je to tvor zářivý, společenský, hrdý, velkorysý, velmi aktivní, se smyslem pro spravedlnost a čest. Zbožňuje obdiv a pozornost. Umí ji i dát. Moc takových vlastností mu ale může dát podobu samolibého nabubřelce, nad jehož názor není… je to o postavení planet a velmi často o asc. A teď dám dva příklady.

Lev v Rybách – Bude působit pravděpodobně velmi mile. Jeho zaměření bude na celek a společnost. Bude hovořit o druhých lidech a bude plný pochopení. Je skrytý Narcis. Slíbí, pomůže – jakoby nezištně. Nenápadně se postará, aby se to každý dozvěděl. Porážku bere osobně a bere mu sebevědomí. Okolí si nevšimne, že je jím vedeno. (Slunce tu chladí Ryby)

Společnosti bude patrně velice sympatický. Bude mít zvláštní tajemné kouzlo. Přitom jeho vlastnosti uvnitř jsou stále lví. Je to Lev každým coulem, ale vystupuje s rybí elegancí, empatií a něhou. Každý mu rád pomůže. Bude úspěšný.

Lev ve Lvu – Přijde a bude ho plno. Ne každý ho vydýchá. Může působit povýšeně a arogantně. Jeho Lva uvnitř rozpaluje Lev druhý. Proti našemu prvnímu Lvu bude tohle tajfun. Hovoří o sobě. O úspěších, kterých dosahuje. Je viditelný Narcis. Dost často bude mluvit o neschopnosti druhých. On je ale také Lvem. Slíbí i pomůže a nepokrytě se postará o to, že se to každý dozví. Porážku nepřijímá. Obviní druhé. (Slunce rozpaluje druhé Slunce)

Bude působit jako úspěšnější než náš první Lev. Ovšem může to být jen proto, že o sobě více mluví.

Resumé – Prvního bude jeho okolí patrně milovat a vyhledávat. Druhého budou poslouchat a bude mít autoritu. Nebude většinou oblíben. Okolí se bude bránit jeho vlivu s pocitem omezování.

Potlesk a uznání zbožňují oba. Jen první se bude při tom tvářit skromně a bude se cudně usmívat a druhý vypne hruď a zdvihne bradu. Uvnitř cítí ovšem oba totéž.

Snad jste malinko dál.

Descendent

Descendent je opak ascendentu. Je to bod na obzoru, kde zapadají Slunce a planety sluneční soustavy. Je přesně protilehlý a jeho znamení je dané ascendentem. Má-li tedy někdo ascendent v Panně, musí mít vždy descendent v Rybách, protože jsou protilehlé.

Dcs. hovoří o tom, co nás přitahuje, co hledáme, v čem je nám dobře, jaké energie nám imponují. Dost často se stává, že člověk pojme za životního partnera člověka s jeho descendentním znamením, nebo jej takoví lidé budou přitahovat.

Jestliže mám dcs. v Rybách, a já ho tam skutečně mám, protože asc. mám v Panně, bude mi s Rybou příjemně. Její vyjadřovací model mi sedí, líbí se mi její empatie a její styl chůze. (Ryby plují prostorem.) Přijde mi to malebné. Imponuje mi rybí rozplynutí se v prostoru a čase. Často je nechápu, ale zajímají mě.

Snad jsem to podala srozumitelně.

A ještě malý příklad, známý všem

Jiří Paroubek, nar. 21. 8. 1952, okolo páté hodiny ráno v Olomouci (životní jednička, tedy Slunce)

p

Je to Lev ve Lvu – Jeho sluneční znamení a lví vlastnosti tedy nemá co usměrnit. Naopak se násobí. Jistě si umíte představit, co se stane, když je moc hrdosti, moc touhy se prosadit, moc energie, moc touhy po moci, moc touhy vítězit a tak dále…

Asc. v jeho případě ve spojení se slunečním znamením působí na společnost jako červený hadr na býka. Moc Slunce a moc energie je spalující.

Jeho dsc. nechávám na vás – schválně…

Když se ještě podíváte, že prakticky skoro všechny jeho planety jsou soustředěny v prvním a druhém domě, ve Lvu a Panně, bude vám jeho působení na veřejnosti víceméně jasné.

Navíc s Marsem ve Štíru může být i hrubý a nutit okolí k bezmezné podřízenosti. To bylo jen na okraj, protože o povaze jednotlivých domů a planet budeme hovořit příště.

Malá pomůcka

Slunce Slunce
Mesic Měsíc
Merkur Merkur
Venuse Venuše
Mars Mars
Jupiter Jupiter
Saturn Saturn
Uran Uran
Neptun Neptun
Pluto Pluto
Uzel Uzel

Pokud vás to zajímá, můžete prozatím studovat Jirkův „koláč“.