K životu každého páru patří také mazlení a sex. Když v této oblasti všechno funguje, jak má, a oba partneři jsou spokojení, je to skvělé. Tak ideální to ale samozřejmě všude není. Co dělat, když má partner problémy s erekcí? Pomoci mu může androlog.

Problémy s erekcí mohou někdy potkat každého muže. Pokud se objevují často a dlouhodobě, je dobré navštívit lékaře. Jakého? Jít můžete samozřejmě ke svému praktickému lékaři nebo k urologovi. Ideální volbou je ale androlog. Andrologové se specializují na léčbu mužů a jejich pohlavního života. Více informací nám sdělil urolog a androlog as. MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM.

Pane doktore, co léčí androlog?
Androlog léčí problémy muže a jeho pohlavního života a rozmnožování. V tuto chvíli nejčastěji léčíme nedostatek mužských sexuálních hormonů (hlavním zástupcem je testosteron), erektilní dysfunkci, pak samozřejmě léčíme choroby penisu, jako třeba zakřivení, a osobně se hodně věnuji také reprodukční medicíně ze strany muže, tedy mužským faktorem při obtížích s početím.

Přečtěte si také:

Dá se říct, že jste tedy gynekolog pro muže?
Teoreticky ano. Léčíme jen muže, takže jsme spíš protipól gynekologů, zatímco urolog se stará o močová ústrojí obou pohlaví.

Kolik je v naší republice andrologů?
To je dobrá otázka, ale nepočítal jsem je. Řekl bych, že těch, kteří se věnují andrologii, jsou desítky, víc určitě ne. Jsou hlavně ve větších městech, většinou na klinice urologie nebo specializovaných centrech.

anna

Když má muž jakékoliv dlouhodobější problémy s erekcí, měl by jít nejdříve k praktickému lékaři?
Samozřejmě začít od praktika není špatné, ale není to v tomto případě asi úplně vhodné, protože člověk často zná praktika dlouho, bývá to třeba i rodinný lékař, který léčí rodinu od tetičky po babičku, a svěřovat se mu s takovýmito intimními záležitostmi pacienti moc nechtějí, to je má osobní zkušenost, zvlášť když většina praktických lékařů jsou ženy. A někteří praktici erektilní dysfunkci neradi léčí, i když léky samozřejmě předepsat mohou.

Kam tedy má muž jít?
O trošku blíž k těmto problémům má urolog, i když to taky není jeho denní chleba. Úplně nejblíž pak k tomu mají sexuologové a andrologové, ti, kteří se přímo starají o sexuální zdraví muže. Je tedy lepší navštívit rovnou specializovanou ambulanci, která nabízí celé spektrum léčby. Ambulance jsou po celé republice a jsou k dohledání na internetu.

Tam se dá přijít bez doporučení?
Ano, jde to i bez doporučení.

Jak probíhá vyšetření

Chodí k Vám muži sami, nebo je často přemluví žena?
Je to tak i tak. Jsou muži, kteří o sebe dbají a mají to načtené z internetu a spíš to tají před ženou, a pak jsou další případy mužů, kteří jsou dohnáni až do čekárny svou ženou.

Když už sem tedy muži přijdou, jak probíhá vyšetření?
Ambulance, kde se starám o andrologické pacienty, má trošku jiný režim, snažím se o větší intimitu a diskrétnost. Není tam sestra, protože mnoho pacientů se před ní stydí mluvit. Nejdříve je potřeba promluvit si o anamnéze, co pacient užívá za léky a s čím se kdy léčil, jak jeho onemocnění nastoupilo, co k tomu vedlo a jak se to pokusil léčit. Je vhodné provést krevní odběry, kdy můžeme přijít na skryté, daleko vážnější problémy, jako jsou počínající cukrovka, vysoký krevní tlak a další problémy, které by mohly vést k infarktu myokardu a podobným onemocněním. Je třeba vyloučit hormonální disbalanci, musíme zjistit, jak je na tom člověk s testosteronem a jinými hormony, jestli jich má dostatek. Většinou jsme už při první návštěvě schopni tomu pacientovi nějaký lék předepsat. Snažíme se pacienta kompletně vyšetřit, protože erektilní dysfunkce může být jen špička ledovce a může se za ní skrývat něco daleko vážnějšího, co může pacienta ohrozit na životě.

A souvisí erektilní dysfunkce také s urologickými problémy?
Samozřejmě. My jako urologové „vyrábíme“ docela dost mužů s erektilní dysfunkcí. Právě některé urologické operace (nejčastěji operace zhoubného nádoru prostaty) jsou zatíženy rizikem zhoršení nebo ztráty erekce. Ví se, že je pozitivní souvislost mezi zhoršením močení a erektilní dysfunkcí, ale samozřejmě není to úplně tak, že by jen zvětšená prostata způsobovala erektilní dysfunkci, ale nabalují se faktory, které způsobují obojí. Ale ve všech těchto případech jsme schopni pacientům pomoci.

Další článek:

Reklama