Část mužské populace trpí během svého života erektilní dysfunkcí, tedy neschopností dosáhnout erekce, která by byla uspokojivá pro sexuální styk. Být to tak ale nemusí – erektilní dysfunkce se dá léčit.

Léčba erektilní dysfunkce bývá úspěšná, celkově jsou lékaři schopni navrátit erekci takřka všem pacientům, jen záleží na míře intervence. I o tom jsme si povídali s urologem a andrologem as. MUDr. Lukášem Bittnerem,FEBU, FECSM.

man

Pane doktore, jaká je věková skladba pacientů, kteří k Vám chodí s problémy s erekcí?
Naprostá většina pacientů jsou padesátníci a šedesátníci, chodí k nám ale i mladší. Sedmdesátníků a osmdesátníků vidím velmi málo, ale jsou i takové výjimky.

Přečtěte si také:

A kolik z nich se začne léčit pomocí léků?
Většina. Podle všech doporučení by prášky neměly být první léčbou, takže my samozřejmě pacientovi nejdříve poradíme změnit životní styl a podobně. Pokud ale pacient nemá nějaký důvod, proč ty léky užívat nesmí, tak je získá a může vyzkoušet, jak to s nimi funguje. Zlepšení nastane i u psychogenních příčin, protože pacient vidí, že to funguje, když si vezme lék, a odbourá se u něj bariéra a ostych. Ti další pacienti, kteří mají dlouhodobé a trvalé potíže, většinou na lécích skončí trvale. Mohou pak užít lék před každým stykem a jsou schopni dosáhnout erekce a ukončit styk úspěšně pro obě strany.

Někteří muži ale léky užívat nesmí. Komu se tedy nesmí předepisovat? Když mají pacienti závažné nemoci?
To úplně ne. Tyto léky nesmí užívat muži, kteří mají v posledním půlroce za sebou akutní infarkt myokardu, ti, kteří berou léky s nitráty a také muži s vážnou srdeční nedostatečností. U těchto pacientů to vždy konzultujeme s jejich kardiology. A pak jsou ještě specifické alergie, ale to je jeden z milionu případů.

Kdo může tyto léky předepsat?
Každý lékař, i praktický.

To možná hodně mužů neví.
Neví, ale muži stejně moc rádi nechodí s těmito problémy za praktikem – většinou to bývají dámy, a svěřovat se jim s takovýmto delikátním problémem se mužům nechce, což chápu. U nás je to jiné, my tady vidíme opravdu desítky pacientů denně a skoro nic nás nerozhodí.

Léky na problémy s erekcí

Jaké léky existují na problémy s erekcí?
Jsou dva základní typy léků – s krátkodobými a dlouhodobými účinky. Krátkodobé užití vypadá tak, že si muž vezme lék asi tak hodinu před stykem, potom je potřeba sexuální stimulace, ať už vizuálně, nebo dotykem, ale musí být, protože bez ní se nic nestane. Následná erekce je pak lepší, tvrdší a většinou delší, takže uspokojivější. A většinou za tři až čtyři hodiny zase účinek léku mizí. Do této skupiny patří ty léky, které obsahují sildenafil a vardenafil.

A ty s dlouhodobými účinky?
Dlouhodobě účinkující léky se buď dají dát ve vyšší dávce jako taková víkendová tabletka, kdy si člověk vezme tabletku v pátek a ta funguje třeba až do pondělí. Erekce je také lepší, ale neznamená to, že by měl muž erekci od pátku do neděle, bude ji mít pokaždé, když se o styk pokusí. A asi nejmodernější variantou je užití malé dávky toho dlouhodobého léku každý den. Výhoda je, že pak člověk nemusí plánovat, protože si ráno vezme jeden prášek a má takzvaně „nabito“ celý den. Nemusí pak řešit, jestli přijde manželka, milenka… jestli něco bude, nebo nebude. Je připraven každý den celý den, což je velká výhoda. Mezi dlouhodobě účinné tabletky patří ty, které obsahují účinnou látkou tadalafil.

A tento lék se dá užívat dlouhodobě?
Ano.

Pro koho je vhodný lék s krátkodobým účinkem a pro koho spíš s dlouhodobým?
Záleží pouze na preferenci pacienta. Dlouhodobé léky mají výhodu v tom, že odpadá nutnost plánování - „aha, teď asi něco proběhne, musím si vzít tabletku a do hodiny bude fungovat“. Nevýhodou dlouhodobých léků je jejich cena, která je několikanásobně vyšší. Zjednodušeně řešeno, krátkodobé léky jsou vhodnější pro muže ve stabilních vztazích s nižším počtem styků a jsou ekonomičtější variantou. Dlouhodobé léky jsou lepší pro sexuálně aktivnější muže a pro ty, co neradi plánují a neřeší tolik finance.

Úspěšnost léčby

Jaká je úspěšnost léčby?
Záleží na tom, jakou skupinu léčíme. Ta globální úspěšnost je asi 70 procent. Do této skupiny patří i pacienti po těžkých úrazech pánve a operacích, po chemoterapii, radioterapii a po všem, co může způsobit erektilní dysfunkci, obézní diabetici, kteří mají 220 kilogramů a podobně. Tyto pacienty není lehké léčit, takže pak ta úspěšnost podle toho vypadá. U lidí, kteří mají počínající erektilní dysfunkci, se úspěšnost blíží skoro 100 procentům.

Je to tak, že když si muž zvykne na lék, už to bez něj nejde?
Takovýto efekt tam není, lék nevytváří závislost, může se kdykoli vysadit. Někdy se problém léčbou vyřeší u psychogenních příčin a muž už léky brát nemusí, někdy vidíme, když má muž delší sexuální abstinenci, že ten lék funguje jako rehabilitace - zlepší se roztažení penisu, prokrvení a po nějaké době lék vůbec užívat nemusí, nebo často bere malou dávku. Samozřejmě erektilní dysfunkce v důsledku stárnutí většinou vyžaduje brát léky celou dobu.

Jaké jsou další způsoby léčby, když prášky selžou?
Existuje injekční terapie, kdy se látka aplikuje přímo do penisu, což je nepříjemné, ale dá se to naučit. Může se to kombinovat s hormony, které tělu umíme dodat. Pak je možné použít nějaká vakuová zařízení, ale vakuové pumpy nejsou příliš oblíbené. Potom existují různé typy operací, např. v případě, že erekce nefunguje kvůli velkému žilnímu odtoku z penisu. Největší operací je pak penilní protéza, tzn. nahrazení topořivých těles takovým mechanismem, který způsobí ztopoření penisu, pacient má v šourku pumpičku skrytou a tou si vytvoří erekci. Funguje to hezky, ale je to drahé a je to poměrně zásadní operace. V ČR je takových pacientů málo, protože to není hrazené ze zdravotního pojištění.

Další články na toto téma:

Reklama