Část mužské populace trpí během svého života nějakou formou sexuální dysfunkce. Mezi ně patří také erektilní dysfunkce. Její četnost stoupá s věkem mužů a může mít různé příčiny.

Erektilní dysfunkce je neschopnost dosáhnout erekce, která je uspokojivá pro sexuální styk. Jaké má příčiny, kolik mužů ji během života pozná a další informace nám prozradil urolog a androlog as. MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM.

Pane doktore, kdy se jedná pouze o selhání a kdy už mluvíme o erektilní dysfunkci?
Erektilní dysfunkce samozřejmě není jedno selhání, ale chronický jev, v tomto případě alespoň půl roku trvající stav.

Přečtěte si také:

Takže muži nemusí být nervózní, když se to jednou nepovede?
Přesně tak, když se jednou nezadaří, neznamená to, že mají opravdu erektilní dysfunkci se vším všudy.

manmTakže teprve po delší době by s tímto problémem měli muži něco dělat?
Ano. Ale samozřejmě když se děje něco nekalého a muži mají pocit, že se to zhoršuje progresivně a nejedná se o jednu epizodu, tak by se měli obrátit na nějakého lékaře dříve.

Je nějaká statistika, kolik procent mužů erektilní dysfunkce postihuje?
Je. Ta závislost je dokonce velmi zajímavá, procentuelně to vychází, že nějaké problémy s erekcí má asi 40 procent čtyřicetiletých, 60 procent šedesátiletých a 70 procent sedmdesátiletých mužů.

Ne všichni s tím ale jdou k lékaři?
To je pravda. Myslím si, že mnoho mužů je dotlačeno ženou, ti se k nám tedy dostanou, ale sami by nešli, takže ty partnerky jsou většinou aktivnější. Ale pak zbývá ještě mnoho dalších, kteří jsou neléčení. Sám se ptám pacientů, když přijdou s něčím jiným, třeba po úraze, zánětu nebo mají problém s močením, jak jsou na tom s erekcí, a mnohdy jsou překvapení. Často se dozvím něco já - a pak jsem taky překvapen.

Možná to někomu vyhovuje, že se ptáte vy jich.
Je to možné. Někteří pacienti očekávají aktivitu od lékaře, a myslím si, že třeba praktici a naše ženské kolegyně mají co dohánět. Mám za to, že otázka na erekci není úplně standardní součástí vyšetření, i když internisté by ji do vyšetření zahrnout měli, protože to může být první příznak aterosklerózy a podobně. Věřím, že dámám je to žinantní a pánům se taky nechce popravdě odpovídat mladé kolegyni, jak jsou na tom s erekcí a kdy naposled měli úspěšný pohlavní styk. Jsou tam určité etické bariéry.

Týká se to i mladších mužů

Tento problém mají ale asi spíš starší muži. Nebo se objevuje i u mladých mužů?
Samozřejmě i u mladých, ale příčiny erektilní dysfunkce jsou většinou rozdílné. Ti mladší to mohou mít třeba po úraze nebo nějaké psychogenní příčiny, když například začínají se sexuálním životem a nějaké první zklamání a neúspěchy je mohou přivést do našich ordinací. Ti starší muži to mají většinou z důvodů civilizačních onemocnění a stárnutí. Příčinou bývají např. cukrovka, vysoký tlak, ateroskleróza cév, to vše k tomu přispívá.

A kolik mužů mívá erektilní dysfunkci kvůli psychickým problémům?
Těch psychogenních případů bývá asi tak dvacet procent. Samozřejmě k tomu přispívá počátek pohlavního života, zklamání nebo asketická výchova. Ale většina erektilních dysfunkcí je způsobena stejnými vlivy, které způsobují infarkt myokardu a kornatění tepen, což je nadváha, stres, nedobrá životospráva, málo pohybu, vysoký cholesterol, cukrovka, kouření atd. To všechno postihuje nervy a cévy, které jsou potřeba k erekci.

Těch negativních vlivů je opravdu mnoho. Včetně toho, že je na muže vyvíjen tlak, že by to mělo fungovat pořád a dokonale…
Je to tak. Samozřejmě jsme obklopeni reklamou, v televizi vidíme samé dokonalé postavy a v různých seriálech lékaři neustále prohánějí sestřičky a pacientky, místo aby pracovali, takže tady ta představa nám dává jasně najevo, že je potřeba býti velkým samcem. O to větší frustraci pak pacientům přináší, když se nedaří.

Reklama