Aromaterapie se s velkým úspěchem uplatňuje již odedávna. Uplatňuje se při relaxaci, kosmetické péči, masážích či koupelích. Vůně vycházející z aromatických lamp dokáží rychle zbavit různých obtíží.
Jelikož silice, které jsou obsaženy v květech, plodech, listech, kořenech i kůře, působí na organismus komplexně a hluboce, je nutné dbát na kvalitu a užívat skutečně 100% přírodní produkty. Kvalitní esenciální oleje by měly mít na lahvičce vždy uveden název rostliny v českém i latinském jazyce a také místo původu rostliny. Jen díky těmto kvalitním silicím se dosáhne žádaného výsledku.

AROMALAMPY
Je to nejjednodušší způsob aromaterapie. Nemusíte nic dělat, jen dýchat. Do vody se nakape 3-8 kapek esenciálního oleje, dle druhu a velikosti místnosti. Plamének svíčky ohřívá misku s vodou, ze které se odpařují těkavé vonné silice. Někdy stačí misku s olejem položit na rozehřáté ústřední topení nebo nakapat na papírový kapesník a použít třeba při dlouhé cestě autem. Vůně esenciálních olejů vás mohou provázet po celý den. V kanceláři, při studiu, při koupeli, odpočinku i při spánku.

Pro zmírnění či zbavení obtíží nejen v zimním období je vhodný např. na:
Bolesti hlavy – Kardamom, levandule, mateřídouška, růže
Nachlazení – Borovice, citron, eukalyptus, jedle, myrta, řebříček, zázvor
Nespavost – Kopr, levandule, majoránka (nevhodná v těhotenství), meduňka, vanilka Nevolnost – Bazalka
Osvěžení – Klementinka, limeta, mandarinka, pomeranč
Stres a úzkost – Bazalka ( nevhodná v těhotenství ), vanilka
Osvěžení – Klementinka, limeta, mandarinka, pomeranč

AROMATICKÉ MASÁŽE
Dokáží ulevit a uvolnit celému tělu. Směsi silic pro masáže se volí podle žádaného kosmetického účinku. Můžete si vybrat olej určený pro masáž podle toho, jaký neduh máte.

Masážní oleje vhodné pro:
Afrodiziakum – Jasmín
Bolest hlavy, migréna – Grapefruit, heřmánek
Celulitida – Citron, pomeranč, řebříček
Mastná pleť – Citron, hřebíček
Menstruace – Bazalka, heřmánek, jasmín, levandule
Problematická pleť – Čajovník (tea –tree), mateřídouška, růže
Suchá pleť – Heřmánek, vanilka
Zralá pleť –Citron, pomeranč

Nejlepší však je, svěřit se do rukou zkušeného maséra. Pokud však toužíte po vlastní masáži, zde je návod na přípravu masážního oleje:
50 ml rostlinného oleje, nejlépe za studena lisovaného (slunečnicový, mandlový, olivový), 10 – 15 kapek esenciálního oleje.
Směs důkladně promícháme a vyzkoušíme reakci na předloktí.

KOUPELE
I tady se dají využít esenciální oleje. Při koupeli tak působí na celý organismus.
3 – 10 kapek oleje smíchejte s 1dcl mléka a směs přidejte do vody. Zavřete oči a v klidu vnímejte vůni, která prostupuje vaším tělem. Tělo tak uklidní a povzbudí.
Oleje můžete vhodně kombinovat, není však dobré míchat víc jak pět druhů.

Oleje vhodné při:
Bolesti hlavy – Levandule, máta peprná
Nespavost – Šalvěj
Nachlazení – Jedle, řebříček
Stres, úzkost – Levandule, růžové dřevo

Na závěr je dobré vědět, že při užívání silic mohou vzniknout i rizika. Např. bolest hlavy při nedodržení správného postupu. Všeobecně totiž platí, že méně někdy znamená více. Proto je vhodné si osvojit několik pravidel jejich užívání. Týká se to zejména těhotných žen, lidí s vysokým či nízkým tlakem, atd….
Před zakoupením je proto vhodné se informovat u prodejců, nebo na letácích, které jsou k dostání u všech prodejců s těmito esenciálními oleji.
Tam také najdete plnou škálu dalších prodávaných druhů.