Možná si sem tam kápnete pár kapek oleje do aromalampy a tím to pro vás končí…Uvažovala jste někdy o použití aromaterapie při těhotenství nebo porodu?

 

Spolu s paní Michaelou Churaňovou, fyzioterapeutkou, cvičitelkou gravid jógy a aromaterapeutkou vám přiblížíme užití vonných olejů právě v těchto stavech..

 

Esenciální oleje můžete aplikovat na kapesník, do aromalampy,  koupele nebo při masáži – určitě si najdete způsob, který vám bude vyhovovat. Éterické oleje mají vliv na psychiku člověka, posilují a dodávají sílu něco vydržet a překonat.

 

 

„Pokud uvažujete o použití esenciálních olejů při porodu, a dosud jste s nimi neměla větší zkušenost, je vhodné se s nimi seznámit již v těhotenství,“ podotýká paní Churaňová a pokračuje, „tím nejzákladnějším použitím je masáž hráze třezalkovým olejem nebo olejem z obilných klíčků. Touto masáží žena zvyšuje právě elasticitu hráze. Pokud je pro vás dostupnější olivový olej, použijte ten, ale pouze extra panenský.“ Z esenciálních olejů je vhodné přidat muškátovou šalvěj, růži, levanduli.

 

Hráz si můžete buď masírovat sama, nebo můžete požádat partnera – přes narůstající bříško se vám již masáž nebude provádět lehce. Nejlepší je samozřejmě provádět tuto masáž po koupeli, v délce 2-5 minut, je vhodné začít tak 6 týdnů před plánovaným termínem porodu. Hráz se nachází  mezi vchodem do pochvy a řitním otvorem. Asi týden před porodem je vhodné masírovat i směrem ke stydkým pyskům.

 

V těhotenství ženy také trápí otoky, křečové žíly, zácpa, hemeroidy, strie, nevolnosti, zvyšující se tlak na sponu stydkou i vzhůru na bránici – i tady lze najít řešení v podobě esenciálních olejů. (pozn. redakce: Tato problematika je tak obsáhlá, že přesahuje cíl tohoto článku. Každý z těchto problémů má své vlastní léčení.)

 

Paní Churaňová upozorňuje: nezapomínejte si všímat kvality esenciálních olejů – lahvičky musí být tmavé, oleje musí být skladovány v temnu a chladnu (ne v lednici). Protože každá rostlina má specifické vlastnosti, tak i oleje z nich získávané jsou specifické – jejich hustota je různá – „táhnou se“ různě, každý kvalitní esenciální olej má jinou barvu a v neposlední řadě kvalitní esenciální oleje jsou i dražší nežli syntetické. Vodítkem při nákupu Vám mohou být údaje na etiketách, kde musíte nalézt: zemi původu, latinský a český název rostliny, dobu expirace a údaj o 100% čistotě. Léčivou sílu mají jen čisté přírodní oleje.

 

V těhotenství a po porodu nezapomínejte na strie – tedy jejich předcházení. Vznikají tam, kde dochází k velkému napínání kůže – stehna, hýždě, břicho, prsa. Vhodné je masírováním aplikovat rostlinný olej z pšeničných klíčků (či mandlového oleje), do kterého bylo kápnuto několik kapek oleje z mandarinky, levandule či myrhy, případně neroli (pomerančový květ).

Vhodné jsou i jiné esenciální oleje: např. grep, citron, geranium, santal …

 

S paní Churaňovou povídání plyne a pomalu se dostáváme k užití esenciálních olejů při porodu. „Při porodu existuje napětí, žena je stažena do sebe, často mívá zatnuté pěsti, zaťaté zuby, v důsledku čehož i porodní cesty jsou uzavřené,“ vysvětluje Michaela Churaňová a pokračuje, „pokud je to ženě příjemné, je vhodné, aby v první době porodní partner či ten, kdo je s rodičkou u porodu, masíroval ramena, trapézové svaly, šíji, dlaně i chodidla směrem vzhůru až do půlky lýtek.“ Dobře vám také udělá, když doprovod bude lehce masírovat záda – bederní páteř, pak sjede rukama ze strany po bocích dolů do šíře. V knize o Alexanderově technice se uvádí, že je vhodné zpívat otevřené (či šeptané) „á“, které otevírá porodní cesty.

 

Při první době porodní je vhodné zůstat co nejdéle doma, můžete si vlézt do vany s teplou vodou, která ženu uvolní a usnadňuje otevírání děložního hrdla, to za předpokladu, že ženě neodtekla plodová voda. Přidáte-li 6-8 kapek levandule v jojobovém či jiném rostlinném oleji, pomůže Vám koupel uklidnit se a věřit, že porod proběhne, tak jak má. Levandule působí analgeticky, urychluje porod, aniž by zvyšovala intenzitu stahů. Neměli byste ji však použít, pokud máte nízký krevní tlak.

Při pocitu, že kontrakce jsou již nesnesitelné, můžete do koupele přidat heřmánek římský, který snižuje bolestivost a svalové křeče.

Při odtoku plodové vody je možné připravit si 1% roztok SMM (soli z mrtvého moře) s pěti kapkami levandule a třemi kapkami Tea tree, který má silné desinfekční účinky, a tímto roztokem se vždy po použití toalety opláchnout.

 

Přímo u porodu paní Churaňová nedoporučuje aromalampu s olejíčky, zvláště pokud rodíte tam, kde mají porodní boxy – nemusí to vyhovovat všem a ve stísněném prostoru hrozí rovněž nebezpečí převrhnutí.

 

K porodu je dobré vzít si svůj oblíbený esenciální olej nebo doporučujeme směs tzv. „porodního oleje“. Ten obsahuje v jojobovém oleji rozpuštěnou růži (je ideální olej pro všechny ženské záležitosti spojené s intimitou), jasmín (je vhodný při stresu a duševním vypětí, jeho poselstvím je uvolni se a oddej se), ylang-ylang (uvolňuje a odstraňuje emocionální zábrany) a muškátová šalvěj (pomáhá překonat své hranice, vyrovnat se s bolestí, i na poporodní deprese). Můžete aplikovat do vany nebo masáží. Jako silné antispasmatikum působí majoránka (neaplikovat v těhotenství) – je vhodné ji také aplikovat při pocitu osamělosti a izolovanosti).
Při slábnoucích nebo nedostatečných stazích lze aplikovat „děložní tonikum“, které obsahuje verbenu, zázvor, skořici a hřebíček. Použít pouze při uvedené indikaci, kdy silně masírujeme nejsvrchnější část dělohy. Na masáž chodidel či do koupele je vhodný rozmarýn, podává se, když je žena unavená, se slabšími stahy a s výrazně nízkým tlakem – podporuje se jím soustředění.

Podpořit uvolňování placenty je možné použitím „děložního tonika"  plus 100% verbeny.

 

           

Paní Churaňová upozorňuje na produkt, o němž mnozí nemají povědomí - na trhu jsou také hydroláty – produkty vzniklé při destilaci části rostlin při vzniku esenciálních olejů. Vemte si s sebou růžový hydrolyzát ve spreji – osvěží a lze jej aplikovat jako obklad na tváře a čelo.

 

Důležité upozornění:

 

Při používání esenciálních olejů je nutné znát jejich účinky a způsob použití  (ostatně jako u všech léčiv). Proto je vhodné, ne-li nutné navštívit odbornou přednášku, kde se dozvíte mnohem více. Tento článek je informativní, konzultujte vždy s odborníky vyškolenými v dané problematice.

 

Za rozhovor děkuje

 

 

 

 

Reklama