Nestárnoucí spisovatel Arnošt Lustig (82) vždy květnu - a zvláště když je krásně jako v tyto dny - pookřeje. „Máj je stvořený pro lásku," říká s potutelným úsměvem a dodává, že bez lásky si život nedovede představit. Milostné vztahy jsou také nedílnou součástí jeho vynikající prózy, za kterou získal letos Cenu Franze Kafky.

Lustig, který teď pendluje mezi Prahou a USA, kde přednáší na universitě, má za sebou dramatické životní zážitky. Jako patnáctiletý byl poslán do terezínského ghetta a prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. V dubnu 1945 uprchl z transportu smrti do Dachau a skrýval se v Praze, kde se zúčastnil květnového povstání.

„Poprvé jsem se zamiloval, když mi byly čtyři roky, do německé dívenky v mateřské školce. Do dneška si na to pamatuji. I na to, jak strašně jsem se zlobil na učitelku, protože mi nedovolila vedle té holčičky po obědě ležet," prozradil. „Kam se dívenka poděla, nevím, jak už se to s beznadějnými láskami stává… Víte, láska je jako vlny v moři, přichází, rozplývá se…" zasnil se spisovatel.

Na další dětské lásky si slavný spisovatel už moc nevzpomíná. V hlavě mu jen utkvělo, kdy poprvé políbil dívku.

„To mi už bylo šestnáct a nabíral jsem první životní zkušenosti. Začal jsem si uvědomovat, že sex je poezií těla, zatímco láska je poezií duše, a že je krásné, když se obé spojí," tvrdí.

Arnošt Lustig se rád obklopuje hezkými a chytrými ženami. „Není ale jednoduché je najít. Musel jsem je v životě hledat a prosévat jako zlato na rýžovišti... Ale nakonec jsem měl štěstí a teď mám báječnou ženskou," řekl.

A jak se podle něj stav manželský slučuje s občasným zamilováním do někoho jiného?

„Vyznávám japonský názor, že manželé se částečně vzájemně omrzí, ale rodina je svatá," říká.

Právě teď dokončil milostnou novelu o přátelství a lásce dvanáctileté Markéty Řešetové a čtrnáctiletého Ludvíčka Adlera. „V noci jsem se vzbudil, dopsal poslední odstavec a vymyslel název. Bude se jmenovat Zloděj kufrů," prozradil Lustig.

Reklama