shutterstock-1334251631.jpgFoto: Shutterstock

Pohrdání

Pohrdání je italský film z roku 1963 v hlavních rolích s Brigitte Bardot a Michel Piccoli, který je napsaný podle románu Alberta Moravia. Už při čtení prvních stánek je jasné, že se nebude jednat o děj, ale spíše o výkres charakteru postav. Zdánlivě nudný příběh o rozpadajícím se manželství se na filmovém plátně musel odrazit od něčeho velkolepého. A protože ústředním symbolem celého příběhu je také vila u moře, vybrali producenti takovou, která vám opravdu vyrazí dech. Jmenuje se Casa Malaparte.

Dům si nechal postavit spisovatel Curizo Malaparte, který byl Mussolinim poslán do vyhnanství za knihu Don Chameleon z roku 1928 parodující diktátora. Nehodlal však bydlet v chudobě. Na ostrově Capri si nechal postavit dům, i přesto, že to stavební zákon nepovoloval. Tehdejšího ministra však návrh architektura Adalberta Libery tak nadchl, že se vilu s prvky italského racionalismu rozhodl výjimečně povolit. Jenže to nevěděl, že ho spisovatel tak trošku podfoukl.

Původně mělo jít totiž o malý víkendový dům. Jenže v průběhu příprav bylo zrušena vyhláška o zákazu staveb, a tak se začala stavět Casa Malaparte, gigantická vila, která připomíná loď. Všichni odborníci se dnes shodují na tom, že se jedná o nejlepší výtvor středomořské architektury.

„Ten den, co jsem se rozhodl postavit tento dům, jsem nevěřil, že nakonec tento dům o mně vypoví víc než celé mé literární dílo.“

Curzio Malaparte

shutterstock-150984902.jpgFoto: Shutterstock

shutterstock-1351002347.jpgFoto: Shutterstock

Osvícení

Nejslavnější horor 20. století (1980) Stanleyho Kubricka zná snad každý. Kdo ne, měl by se na adaptaci románu Stephena Kinga určitě podívat. Osvícení v hlavních rolích s oscarovým Jackem Nicholsonem je ukázkou toho, že horor, jakožto filmový žánr, nemusí být jen o prvoplánových lekačkách a nechutných vraždách. Jde to dělat tak, aby celý film působil jako procházka estetickým rájem. Navíc psychologie postav z hlediska působení samoty na člověka je tady vykreslena více než důkladně. Kromě postav tady má důležitou roli i luxusní chata, která samotného hrdinu přivede doslova k šílenství. Většina záběrů interéru se točila ve studiu, ale exteriér vily je skutečný. 

Strašidelný zasněžený „Overlook Hotel“ je ve skutečnosti Timberline Lodge v Mount Hood v Oregonu. Dnes je u chaty ski areál o ruch se tu starají turisté. Není se čemu divit. Kombinace skvělé lyžovačky a objevování nejslavnějšího filmového místa je ideální kombinací pro dovolenou. Vystavena byla místními řemeslníky během Velké hospodářské krize.

shutterstock-1070064671.jpgFoto: Shutterstock

shutterstock-137308301.jpgFoto: Shutterstock

Francouzské pohlednice

Francouzský film Francouzské pohlednice z roku 1979 není příliš známý. Jde o romantickou komedii o partě amerických studentů, kteří stráví rok v Paříži. Film má nejen skvělou kameru. Objeví se v něm neslavnější vila světa, Villa Savoye. Tu postavil mistr architektury Le Corbusier v roce 1931.

Ve filmu jde o dům jedné z postav, ale v reálu by si takový dům téměř nikdo nemohl dovolit. Vila, kterou musíte znát, i když se nezajímáte o architekturu, je postavena v duchu funkcionalismu. Le Corbusier se snažil vyhnout se všem estetickým zájmům a navrhl ji ve prospěch čisté funkčnosti. Dům je chladný, ale také neuvěřitelně krásný. Na pozemku v Poissy (Paříž) vypadá jako kosmická loď.

profimedia-0277478114.jpgFoto: Shutterstock
profimedia-0277478087.jpgFoto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama