5eb06e85a96edshutterstock-480994990.jpgFoto: Shutterstock

Skleněný pokoj

Film Skleněný pokoj se sice u filmových kritiků nesetkal s příliš velkým úspěchem, ale i tak je rozhodně na co koukat. Především na vilu, ve které se děj odehrává. Moderní dílo architektury třicátých let vila Tugenhad není jen práce kulis. Ve funkcionalistickém duchu ji navrhl německý architekt Ludwiga Miese van der Rohe. Zakázku mu zadali manželé Tugendhatovi v roce 1928. V roce 2001 byla vila zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě minimalistického vzhledu upoutá především interiérem, který byl zhotoven na míru z těch nejlepších materiálů. Za zmínku stojí například známá onyxová stěna, jíž prostupuje světlo. Vnitřní vybavení domu navrhl Ludwig Mies van der Rohe se svými spolupracovníky Lilly Reichovou a Sergiem Ruegenbergem. Nábytek byl převážně z trubkové a pásové oceli a z ušlechtilého dřeva (palisandr, zebrano, makassarský eben). Na prohlídku vily sice jít můžete, ale je o ně takový zájem, že jsou rezervované i na dva roky dopředu. Mnohem snazší je zakoupit vstupné na překrásnou zahradu, ze které můžete vilu obdivovat alespoň z venku.

5eb06e99ef823Untitled-collage-1-.jpg
shutterstock-1611321676.jpg
Foto: Shutterstock

Lída Baarová

O úspěchu filmu o Lídě Baarové od Filipa Renče by se dalo polemizovat. Filmový kritici ho strhali až na kosti, českému publiku se více méně líbil. Mnohem zajímavější než digitální efekty, je vila, ze které v jedné ze scén skáče setra Lídy Baarové Zorka Janů. Vila Lídy Baarové na pražské Hanspaulce stále stojí, a rozhodně stojí i za vaši pozornost. Původně ji postavil architekt Ladislav Žák v roce 1937 pro Lídu a její rodiče, ta si její přepych však dlouho neužila, neboť ji okolnosti (údajná kolaborace) donutily emigrovat. Funkcionalistická vila je koncipována jako dvoupodlažní horizontální dvojdům se sluneční terasou umístěnou na střeše. Ta byla přístupná z bytu Lídy Baarové, která se zde ráda opalovala. V druhé části vily, která vypadá jako loď, bydleli její rodiče. Vila od roku 2005 patří Tiboru Nemešovi, který ji nechal zrekonstruovat podle návrhu architekta prof. Ing. arch Ladislava Lábuse. (První foto je před rekonstrukcí.) Ten je v současné době děkanem na Fakultě architektury ČVUT. Renovace vily skončila v roce 2008 a v dnešní době je chráněnou kulturní památkou.

profimedia-0157453284.jpgprofimedia-0137304360.jpgFoto: Profimedia

F.L. Věk

Mnichův letohrádek, který se také nazývá Vila Amerika, se objevil v černobílém třináctidílném československém televizním seriálu F. L. Věk z roku 1970, natočeném podle knižní předlohy od Aloise Jiráska. Režisér František Filip si vilu vybral především pro barokní vzhled, ale také proto, že se se nacházela v Praze na Novém Městě v ulici Ke Karlovu. Nechal ji vystavět Jan Václav, hrabě Michna z Valcínova v letech 1717-1720 a navrhl ji hlavní představitel českého baroka  Kilián Ignác Dientzenhofer. Stavba je díky svému důraznému členění paláce a jemně provedené dekoraci odpovídající tehdejšímu francouzskému vkusu, který do Česka již tehdy uváděl budoucí myšlenky rokoka. Určitě stojí za to, abyste ji při návštěvy Prahy nevynechaly!

Muzeum-Antonina-Dvoraka.jpgFoto: Wikipedie / Chmee2

Čtěte také:

Reklama