Opilé sklepy ve Velkých Pavlovicích
Zpátky do pohádky – 15 barevných sklepních objektů stojí v popředí Velkých Pavlovic ve Zlínském kraji. Domečky vypadají jako vystřižené z animovaného filmu a sklepy jsou zasazeny do prostředí vinic a ovocných sadů. Opilé sklepy se rychle staly oblíbenou atrakcí turistů i místních.

644ba3408a829obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Dům U Černé Matky Boží
Jedná se o velice unikátní první stavbu v kubistickém stylu, která byla postavena v Praze roku 1912. Navrhnul ji Josef Gočár. Dnes můžete v tomto domě navštívit i kavárnu, jejíž interiér také spadá pod kubistický styl. Je to velmi výjimečná budova, v níž je ve 2. a 3. patře umístěna stálá expozice Český Kubismus.

644ba39050a88obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Moderní roubenka
V Novém Boru se o rekonstrukci několika tradičních dřevěných chaloupek z 19. století zasloužili Jiří Opočenský a Štěpán Valouch, kteří je doplnili o nové dva objekty stejného vzhledu, ale z jiných materiálů. Za dílo dokonce dostali Českou cenu za architekturu.

Moderní kostel v Brně
Brněnský kostel blahoslavené Marie Restituty je kruhová stavba ve futuristickém stylu, jejíž součástí je i 31 metrů vysoká věž a zvonkohra, která je dálkově ovládaná. Inspirací pro tvar kostela byl svitek papíru. V roce 2017 se stavba umístila mezi deseti nejlepšími v prestižním časopise Azure.

Rozhledna Stezka nad Vinohrady u Kobylí
Kruhovitá unikátní rozhledna se nachází v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji ve vinařské oblasti na Kobylím vrchu. Jiná je v tom, že není vytrčená do nebe, jak tomu bývá u většiny rozhleden, ale jde o spirálovitou rampu točitého tvaru. Skvělé je, že je přístupná kočárkům, ale i vozíčkářům nebo těm, kteří mají strach z výšek.

644ba5211b120obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj: kudyznudy, bydlenicko.tv, czkubismus, jizni-morava, opilé sklepy

Čtěte také: