Pokud usoudíte, že dům, ve kterém chcete bydlet, pracovat nebo v něm ubytovat hosty nemá být totéž jako počítač, který je za pět, deset let k nepotřebě, nebo košile, která se koupí, nosí a pak se vyhodí, prostě že spíš než neosobní předmět hromadné výroby koupený v obchodě by to měl být kus poctivé práce odvedený jen pro vás a podle vás, začněte se poohlížet po architektovi. Většina lidí prochází stavěcí anabází jen jednou za život a své těžce nabyté zkušenosti už málokdy využije znovu. Vám, kteří je ještě nemáte, a tudíž architekta můžete ještě využít k jiným věcem než k pokusu o záchranu zpackaného domku podle katalogu ze supermarketu (fakt je tam mají), může tedy přijít vhod následujících pár řádek.

1. Dejte na osobní dojem - z jeho hotových realizací i ze samotného architekta. Nehledáte člověka, který umí připravit zajímavou fotografii domu nebo jeho interiéru, ale architekta, který by měl vytvořit prostor k vašemu obývání - nedejte na obrázky v časopisech, spíše na doporučení někoho, kdo s architektem prošel spoluprací od návrhu až po realizaci. Navštivte osobně nějaké jeho realizované stavby a přesvědčte se, že vám je jeho zacházení s prostorem příjemné.

2. Sejděte se co nejdříve - nemějte pocit, že musíte mít všechno připravené a málem vybranou barvu dlaždiček do koupelny. Právě naopak. Než se dostanete k dlaždičkám v neexistující koupelně, uplyne ještě spousta času, nejspíš mnohem víc, než si představujete. Kupujete-li byt nebo dům, pokuste se dohodnout na konzultacích ještě před nákupem - ta ošklivá a veliká temná předsíň, kvůli které jste nekoupili ten levnější byt, se mohla rozplynout zčásti ve větší kuchyni a zbytek ve světlém obýváku a dvou velkých dětských pokojích - a to za poloviční cenu, než kolik jste si připlatili za své vybrané 2+1. Pro většinu lidí (i těch, kteří vám ho prodávají!), představuje byt nebo dům soubor hotových místností, nikoliv prostor k využití.

3. Nenechte se oblouznit designem - architektura je především prací s prostorem a denním světlem. Představujte si, jak se v navrhovaném domě pohybujete, zda bude mít jeho uspořádání nějakou atmosféru, i když se jím prožene uragán nepořádku po návštěvě s malými dětmi. Použité materiály jsou také důležité, ale tvarování prostoru je mocnější - pak se dá prací s materiálem podtrhnout nebo poničit (proto je práce s povrchovými materiály často poslední možností, jak změnit vyznění špatně navržených domů).

4. Projektujte důkladně - tedy přesněji - nechte si projektovat důkladně - a ujistěte se, že návrhu dobře rozumíte - dokud je vše na papíře, můžete upravovat. Necháváte-li si navrhnout bydlení, nechte si navrhnout současně se stavbou i interiér a návrh nechte zpracovat do důkladného technického projektu - takže víte, že v koupelně budou na správném místě ta správná umyvadla - a se správnými bateriemi. Že lustr v jídelně opravdu visí nad jídelním stolem a víte, kde ho můžete rozsvítit.

5. Dohodněte se na autorských dozorech - pokračujte ve spolupráci, dokud není vše hotovo - pro architekta je také důležité se ujistit, že se vše na stavbě ubírá správným směrem, a případné směřování k problému nejspíš dokáže odhalit dříve, než bude úplně pozdě. Najměte si odborníka, který bude vaši výstavbu kontrolovat po technické stránce (technický dozor), ale nezapomínejte, že po několika měsících vymýšlení má architekt důkladný přehled o vzájemných souvislostech v domě a všech důležitých pohledových detailech - tedy o tom, nač se budete mnoho dalších let dívat a často se toho i denně dotýkat.
Tedy - dobrý architekt by ho měl mít. Aby jeho představa o tom, co je pro vás dobré, byla shodná s tou vaší, vraťte se teď zase k bodu jedna. A jestli se chystáte do roka, do dvou začít stavět, tak začněte hledat.

Autor článku bude zítra on-line odpovídat na vaše dotazy týkající se architektury, výběru architekta, projektů, stavby rodinného domu či bytu, povolení apod. Dotaz můžete vložit už dnes! VSTUPTE DO ROZHOVORU!