Už je tu podzim! Vítr fouká po strništi (Pohyb vzduchu vzhledem k zemskému povrchu, který vzniká působením tlakového gradientu tíhy, síly tření a Coriolisovy sily směrem ke spodní části stonků plodin, hlavně obilovin, které zůstávají po sklizni (po posečení porostu) na poli, kořeny dosud zakotveny v půdě. Výška strniště dosahuje 10–15 cm v závislosti na technologii sklizně.) Prostě něco jako klimatizace, ale daleko od nás… ještě dál než je průmyslová zóna… tam, kde se bere ta bílá tekutina do krabičky s nápisem Kravík.

 

Stařeček v semišovém sáčku  s barevným listím na klobouku se každého zeptá: „Copak jsi dělal v létě? Jestlipak jsi byl také na brigádě, abys mohl koupit rodičům hezký last minute u moře, babičce lékořici a křečkovi nový kolotoč?

 

            Zeptali jsme se několika studentů na jejich dojmy z letní brigády a už víme, kdo příští rok zůstane doma.

 

            Vašek 18:       Strávil hezkých pár týdnů v masokombinátě a teď jí jenom bílé jogurty. Za ušetřené peníze na xeroxu rozšiřuje petici za práva špekáčků na kus opravdového masa a prostřednictvím jedné agentury adoptoval několik krav na Hradecku, aby jim umožnil lepší stravu a důstojné stáří.

 

            Radka 22:      Po exkurzi v mlékárně se jí nepodařilo zapomenout na smrad související s pasterizací ani na paní v gumových rukavicích prohrabávající tuny tvarohu, takže na brigádu vůbec nenastoupila a ošetřující lékař zatím nedoporučil nahradit infuzní roztok běžnou stravou.

 

            Márty 26:       Celé léto mydlil do kláves s malou kapelou na zaoceánském parníku. Po prvních dvou týdnech přestal zvracet alespoň při pohledu do odtoku umyvadla a viděl břehy všech destinací nafocených ve výloze Fišera. (V jednom případě i chvíli postál na molu.) Zaplatil svoje dluhy u bratra a zbyly mu jedny lehce průhledné bílé plážové kalhoty, o kterých si myslí, že v nich vypadá fakt dobře. Říká si, že ještě jeden rok by tohle mohl vydržet, ale vyhýbá se kavárnám, kde také jede z repráčků GASTROJAZZ.

 

            Silva 35:         Mořskou nemocí netrpí, ale po dvou měsících na zámku Doudleby jí trochu mžiká levé oko při slovech Coloredo-Mansfeld a pozdně renesanční. Po dovolené v Chorvatsku se jí trochu podařilo zbavit nutkavé potřeby ujímat se větších skupin, stoupat si na vyvýšená místa a chrastit svazkem klíčů. I tak se rozhodla si příští rok raději přivydělávat prodejem točené zmrzliny v cukrárně na náměstí.

 

            Řada lidí má nějaké to volno ještě před sebou. Touha po přivýdělku je pochopitelná a stěží potlačitelná. Ale pamatujme na rizika, z nichž se nám podařilo zmínit jen některá! Mějme u sebe opalovací krém s vyšším faktorem, v kabelce pepřák i špunty do uší! Nepodceňujme v kapse lísteček s adresou maminky. Kdo zná psychiatra, má výhodu!

 

            Mnoho štěstí při jednání s vykořisťovateli. Mnoho štěstí vykořisťovatelům při dohledávání nevděčných pracovníků zcizivších firemní vozidlo nebo alespoň čest továrníkovy dcerky. Mnoho štěstí nám všem. :o)

Reklama