Hledáte nějakou zajímavou a nápaditou alternativu k tradiční české snídani, aby si vaše děti před odchodem do školy pochutnaly a přitom získaly dost energie? Už se vaši miláčkové ošklebují nad chlebem s marmeládou, makovými buchtami, míchanými vajíčky i müsli? Pak je možná ten správný čas pro arašídovou pomazánku.
Lidé začali zpracovávat arašídy do pokrmů jako bohatý zdroj živin již před mnoha staletími. Africké domorodé kmeny je po stovky let rozmělňovali do masitých jídel, zatímco Číňané je mleli do krémových omáček. Vojáci bojující na obou stranách v americké Občanské válce z nich pak připravovali arašídovou kaši. Zmíněné způsoby jsou však poněkud odlišné od zpracovávání arašídů do arašídové pomazánky, jak ji známe dnes.
Traduje se, že někdy kolem roku 1890 jeden lékař ze St. Louis navnadil na nutriční hodnoty arašídů George A. Bayleho, místního majitele továrny na zpracování potravin. Továrníka nápad zaujal a začal zpracovávat buráky mletím do podoby arašídové pasty. Ta byla určena jako výživná náhrada proteinů pro lidi s nemocnými zuby, kteří nemohli žvýkat maso. V téže době začal jiný lékař - John Harvey Kellogg - experimentovat v Michiganu s arašídovou pastou jako s vegetariánskou náhražkou masa pro své pacienty. Jeho bratr W. K. Kellogg brzy poté otevřel Sanitas Nut Company, která začala dodávat arašídovou pastu do tehdejších přilehlých obchůdků s potravinami. První patent na "Způsob přípravy ořechové stravy" z roku 1895 (mimochodem jeho autory jsou bratři Kelloggové) popisoval "světlou lepivou hmotu", které se začalo říkat "peanut butter". Přestože tento termín svádí k používání slova "máslo", výstižnějším jsou v češtině výrazy arašídová pomazánka nebo burákový krém. Tehdejší arašídová pomazánka však chutnala jinak a nebyla tak dobrá, jako ta dnešní.
Chuťový rozdíl je dán odlišným způsobem přípravy pomazánky - tehdy se připravovala dušením arašídů, zatímco dnes se praží. Bratři Kelloggové se ale nakonec začali věnovat cereáliím, které jim přinesly dnešní věhlas. Premiéru ve velkém stylu si arašídová pomazánka odbyla na světové výstavě v Saint Louis v roce 1904. Po první světové válce, přesně v roce 1922, přisel Joseph Rosefield s převratnou technologií, díky níž se přestal od arašídové pasty v konzervě oddělovat olej. Tím se také prodloužila životnost uzavřeného obalu s arašídovým krémem na celý jeden rok. Pomazánky vyráběné tímto postupem, na nějž pan Rosefield dostal patent, byly ve srovnání s konkurenčními produkty jemnější a hladší. Od té chvíle začala arašídová pomazánka stoupat na žebříčku výživných produktů coby oblíbená a nepříliš nákladná strava Američanů.
V posledních letech se arašídové pochutnání „ujalo“ i u nás, a to zejména mezi dětmi, kterým buráková chuť učarovala. Jestli jste na ni dostali chuť, vyzkoušejte třeba arašídovou pomazánku JIF, která se snadno roztírá a je vhodná na všechny druhy pečiva. Jako významný zdroj živin, vitamínů a minerálů je velmi vhodná zejména pro děti, těhotné ženy a vegetariány. Arašídová pomazánka je také výborná jako ingredience do vaření minutek, větších jídel a dezertů.

Více informací a recepty na malá i větší jídla s použitím arašídové pomazánky JIF najdete na www.jif.cz.