Zpráva, kterou přinesl list Arab News, znamená konec éry, v níž byla totožnost saúdskoarabských žen zanesena jen jmenovitě na takzvané "rodinné kartě" jejich otce nebo manžela.

Vlastní osobní doklad začaly saúdskoarabské úřady vystavovat ženám poprvé teprve před třemi lety. Obhájkyně ženských práv si však stěžovaly na to, že ženy mohly takový průkaz získat jen se svolením "mužského poručníka".

Od stanoveného data však budou mít všechny saúdskoarabské ženy své vlastní průkazy totožnosti, jejichž vydání nebude vázáno na souhlas mužského člena rodiny. Tyto doklady budou také jediné, které budou napříště uznávat banky a vládní úřady.

"Je to nutnost, která musí být vzata na vědomí," řekla listu Arab News zaměstnankyně jedné menší banky, která uvedla pouze své jméno Núra. "Naši klienti se musejí prokazovat osobními doklady. Ženy je ale nemají, a tak ty, které nemají ani pas, musely s sebou přivést nějakého muže, který by potvrdil jejich totožnost. Ve světě proces identifikace osob výrazně pokročil s pomocí takových moderních metod, jako jsou hlasové detektory, otisky sítnice nebo prstů. My jsme naproti tomu stále ještě v bodě nula, když uvažujeme teprve o obyčejné fotografii s odhalenou tváří!," uvedla Núra.

Zákony v této zemi nutí všechny ženy - a to i cizinky, které nejsou muslimky - nosit na veřejnosti široký, černý oděv. Černý šátek také musí halit jejich vlasy. Nošení závoje přes obličej je ovšem dobrovolné a závisí často na tradicích kmene nebo rodiny.

 

Zdroj: ctk

Reklama