Krásné páteční ráno všem,

to máme dnes téma…, ale nedá mi to, abych nenapsala pár zkušeností  o tom, jak to chodí v cizině. Turecké záchody mi přijdou skvělé, zvláště v hotýlcích nejnižší kategorie, ve kterých při našich cestách nejčastěji bydlíme. Jsou totiž nesmírně hygienické – celý záchod opláchnete hadicí a je uklizeno a hlavně nemusíte řešit, co s nehygienickým prkénkem. Když jsem viděla v Maroku, v prodejnách sanitární keramiky, tyto záchody v mnoha pastelových barvičkách, koketovala jsem s myšlenkou dát si ho domů do paneláku… ale nevím, jak by se tvářili na letišti, tak jsme s přítelem od tohoto nápadu upustili :o))

Příšerné to bylo v  Egyptě, kde v jednom „hotelu“ (35 Kč/1 osoba) byla pánská mušle hned vedle jediného umyvadla, sice s malou přepážkou, ale… místní Arabové si rozhodně nedělali starosti s tím, že si čistíme u umyvadla zuby.

Nejlepší to je s toaletami v Ekvádoru (nedávno jsem o tom již psala), doslova nás šokovalo, v jak skvělém stavu jsou místní veřejné záchodky. Toto zařízení se snažím nenavštěvovat ani v ČR, natož v cizích krajích (mnohem radši jdu za stromek v lese). Kupodivu v Ekvádoru mají záchodky všude, na ulicích, na nádraží, na autobusáku, u památek… a to ve velmi slušném stavu, kam se na ně hrabou ty české. A také zadarmo, většinou jen s mističkou na příspěvky. Papír se tam také odhazuje do koše, ale to ve spoustě zemí, už mi to ani nepřijde divné. Zato v sousedním Peru to bylo se záchodky příšerné, tam je lepší je nenavštěvovat.

Ale úplně nejhorší zážitek byl  z indonéského ostrova Flores. Při jednom z přesunů (130 km za 10 hodin) jsme se zastavili na jídlo v malé restauraci v horské vesničce. Potřebovala jsem na WC, a to jsem opravdu nečekala. Bambusová chatka, docela prostorná, mírně ve svahu, s udusanou hlínou na podlaze a pouze s odtokovým kanálkem kamsi ven… prostě si někam přidřepnete a… brrr, to bylo hrozné, samozřejmě další ženy se tam chtěly nahrnout se mnou, ale přítel jistil dveře zvenku. Raději jsem pak nosila dlouhou sukni a řešila to jako místňačky – kdekoliv vedle autobusu.

Jinak jsou v Asii záchody přijatelné, většinou splachovací, buď klasické nebo turecké. Kromě vás je tam spousta různých zvířátek, šváby počínaje, ještěrkami konče, ale na to si rychle zvyknete.

A na závěr jednu fotku, není to sice záchod, je to pouze ekvádorská sprcha (podobné jsou v celé Jižní Americe), ale i tak to stojí za to. Podotýkám, neprobíjela, ale když se pustila „teplá“ voda („Si seňora, agua es caliente, muy caliente“ [„voda je velmi horká“]) zablikaly žárovky a pokleslo napětí v celém pokoji.

 

 

 

 

 

 

paviocko


Děkujeme za zajímavé postřehy i za fotku.

redakce@zena-in.cz

Reklama