První řadu seriálu Arabela zná snad každý z nás. Třináct epizod z říše pohádek i našeho světa patří do zlatého fondu České televize, a tak není divu, že jsme se jich také konečně dočkali na DVD nosičích. DVD bylo pokřtěno v úterý v pražském kině Mat.

Křtu se zúčastnil i sám režisér Václav Vorlíček, herečka Ljuba Skořepová a představitelé Honzíka a Mařenky. Sláva to byla veliká, protože Česká televize společně s časopisem DiViDi, ve kterém Arabela vychází, se nespokojila s pouhým vydáním starého záznamu, ale rozhodla se, že Arabela zaslouží pořádnou péči.

Do rukou se tak divákům dostává zvukově i obrazově verze, která se s původní nedá vůbec srovnávat (posoudit to budete moci sami, neboť na třetím DVD bude k dispozici diagonálně rozdělená obrazovka s původním a novým záznamem). Barvy vystoupily, zvuk získal na plastičnosti. Zvláštní upozornění se týká vlasů princezny Xenie. Nejsou černé, jak si všichni již od roku 1980 myslí, jsou tmavě hnědé. Kdo by to byl řekl.

Náročná práce se ale zcela jistě vyplatí, protože zdigitalizovaný filmový materiál dává možnost sledovat pohádku bezproblémově i na zobrazovačích s velkou úhlopříčkou a v kvalitním zvuku. Novinkou je rovněž zvuková stopa pro těžce zrakově postižené, titulky v češtině jsou samozřejmostí.

Po spuštění DVD si tedy můžete vychutnat výkony slavných českých herců, kteří se nedočkali digitálního věku, se všemi vymoženostmi, které digitální věk nabízí. Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský a celá plejáda dalších... Ti všichni znovu ožívají na DVD Arabela a skutečně vypadají jako živí.

Hovořit o Arabele, o jejím natáčení a jejích tvůrcích by se dalo určitě dlouze, stejně jako o dopadu seriálu na generace dětí, které chtěly mít kouzelný prsten, plášť nebo alespoň ten starý ošoupaný létající kufr, propriety, které vás bezpečně dopraví ze světa lidí do Říše pohádek. Já ho chtěl taky a nemyslím si, že byste na tom byli jinak, pokud jste byli Arabelou jako děti zasaženi. Jenže to je v podstatě zbytečné, když je na stáncích první DVD s prvními pěti epizodami.

I díky nim budou po otočení prstenem prahnout další děti zvyklé na „našlapaný“ zvuk a dokonalý obraz. Je dobře, že televize nezaspala dobu a společně s DiViDi vytvořila projekt, na kterém je radost okem spočinout (první díl už mám za sebou a hned po dopsání článku jdu na další) a nezbývá než popřát, aby se líbil dětem.

A co vy? Jak vzpomínáte na Arabelu? Kolik vám bylo, když jste ji poprvé viděli?

Reklama