Třináctidílný seriál Arabela patří k těm nejznámějším, které u nás kdy byly natočeny. Svět pohádek a svět lidí, Rumburak, Arabela a desítky dalších nezapomenutelných postav i herců, z nichž mnozí už nejsou naživu, to všechno je seriál z roku 1980, na kterém již vyrostlo několik generací dětí.

Nyní jej můžete mít na DVD, protože Česká televize se rozhodla vydat jej společně s DiViDi, nejstarším časopisem zaměřeným na tato média na českém trhu. Navíc se staré materiály dočkaly kompletní zvukové i obrazové rekonstrukce, kterou si seriál zcela jistě zasloužil.

První dvě DVD obsahují po pěti dílech, na třetím naleznete zbývající tři a bonusové materiály, které rozhodně stojí za podívání. Sami si zde můžete prohlédnout rozdíl, jak vypadal záznam před a po filtraci. Je skutečně fascinující, co všechno je dnes možné.

Irsko
To ale není zdaleka všechno. Mimo jiné zde naleznete i zajímavý dokument o tom, jak se Arabela natáčela. Mezi nejzajímavější patří informace, že Arabela vznikla na zakázku z Německa, kdy si objednavatel přál, aby to bylo trochu jako Dívka na koštěti, trochu jako Jak utopit doktora Mráčka a trochu jako několik dalších věcí. Dá se říci, že duo Macourek s Vorlíčkem splnilo požadavek přímo dokonale.

V dokumentu se také dozvíte, jak se natáčely jednotlivé trikové scény, včetně toho, kolik bylo vlastně trpaslíků a kdo si toho nakonec všiml. Zavzpomínají i sami herci a režisér, uvidíte, jak se za ta léta změnili.

Jako další bonus jsou na DVD také rozhovory s režisérem Vorlíčkem v České televizi, s Dádou Patrasovou a Ondřejem Kepkou z poslední doby, kdy se mluví i o natáčení pokračování Dívky na koštěti.

Abyste měli všechna tři DVD pěkně uložena, můžete si objednat i speciální plechový box, na který najdete slevové kupony u každého DVD. Nikde není řečeno, zda se na nosičích ocitne i druhá řada seriálu, která má 26 dílů a byla natočena v roce 1993. Ale přiznejme si otevřeně, že pokračování nikdy nedosáhlo takového kultovního náboje jako Arabela původní.

Reklama